Aplisens i Sonel zwalniają, Apator utrzymuje tempo

Omawiane walory: , ,

Dobre wyniki giełdowych producentów aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki wykreowały w tym roku modę na spółki z tej branży. Jednak wygląda na to, że i tu kryzys odcisnął już na nich swoje piętno. Sprawdziliśmy jak im poszło w III kwartale.

W tym roku producenci aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki należą do ulubieńców inwestorów. Nie ma w tym nic przypadkowego, ponieważ jest to jeden z nielicznych sektorów, który do tej pory opierał się wszechobecnemu spowolnieniu gospodarczemu. W efekcie giełdowi reprezentanci tej gałęzi przemysłu mogą w trudnym 2012 roku pochwalić się ponadprzeciętnym wzrostem kursu. Wyjątkowo dobrze prezentują się kursy takich spółek jak Apilsens i Apator, gdzie bezsprzecznie dominuje trend wzrostowy. Obie spółki od początku roku zyskały na wartości już ponad 60 proc. Zachowaniem kursu odstaje nieco Sonel, choć około 30-proc. wzrost od stycznia to również przyzwoity wynik.

W ostatnich miesiącach z wymienionej trójki impet stracił tylko kurs Sonela. Okazuje się że hamowanie jest znamienne, ponieważ według prognoz ekspertów z Trigon DM, w III kwartale spółka mogła zanotować uszczuplenie zysku EBIT oraz netto w ujęciu r/r.

– Na ostatnim spotkaniu z inwestorami prezes wskazywał na pojawiające się symptomy spowolnienia. Już wyniki II kwartału były dla nas rozczarowujące. Nie spodziewamy się poprawy sytuacji, tym bardziej, że spółka odczuwa skutki kryzysu w branży budowlanej. W III kwartale przychody mogły jeszcze nieznacznie wzrosnąć, jednak prognozujemy spadek marż oraz zysków. – uważają analitycy Trigon DM.

>> To co najważniejsze na temat kondycji spółki znajdziesz tutaj. >> Zobacz obraz fundamentalny Sonela w serwisie StockWatch.pl

Biuro prognozuje, że w minionym kwartale Sonel zanotował 5-proc. wzrost przychodów w ujęciu r/r i 7-proc. spadek EBIT (do 1,4 mln zł) oraz o 14-proc. niższy zysk netto (1,3 mln zł). Jak podaje, spadek rentowności jest skutkiem rosnącej amortyzacji i aktywnej sprzedaży (dostosowania poziomu cen do zmniejszającego się popytu). Ponadto niekorzystnie na marże oddziaływały wyższe koszty zakupu komponentów do produkcji (spółka powoli wyczerpuje zapasy podzespołów kupowanych jeszcze przy korzystniejszych relacjach walutowych).

Według szacunków brokera, również Aplisens wykaże się spadkiem EBIT w III kwartale. Zysk operacyjny miałby wynieść 5,5 mln zł (-10 proc. r/r). Równocześnie prognozowany jest 2-proc. wzrost zysku netto. Niemniej dynamicznie rosnąca sprzedaż do Rosji generuje spory wzrost przychodów – w minionym kwartale mogło to być +16 proc. Z prognoz dowiadujemy się, że rynek krajowy zachowuje się słabiej niż planowano, tempo wzrostu poniżej 5 proc.(zakładano +6 proc.). Branża transportowa, która po zakończeniu inwestycji ekologicznych (np. oczyszczalnie ścieków) stała się liderem wzrostów w strukturze sprzedaży Aplisensa, nagle wyhamowała. >> Zobacz analizę wskaźnikową spółki na tle sektora i rynku.

– Popyt z rynków wschodnich wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, odpowiadając w większości za przyrost wyników firmy. Pozostałe rynki zachowują się słabiej niż w poprzednich kwartałach, widoczne zaczynają być pierwsze symptomy spowolnienia. Umocnienie złotego wpływa niekorzystnie na marże. Trzeci kwartał jest jak zwykle najlepszym okresem w roku, prognozujemy 4,6 mln zł zysku netto przy 23,5 mln zł przychodów. – ocenia Trigon DM.

Największymi dynamikami ma szanse wykazać się Apator. Prognoza biura to wzrost przychodów o 10 proc., EBIT o 67 proc., a zysku netto o 97 proc. (32,9 mln zł). Analitycy podkreślają wysoki portfel zamówień we wszystkich segmentach działalności. Dodatkowo na wynik operacyjny oraz netto wpłynie zysk ze sprzedaży nieruchomości w Toruniu (17 mln zł zarobku).

– Utrzymujące się bardzo dobre trendy na poziomie podstawowej działalności Apatora są naszym zdaniem podstawą do podniesienia prognoz zarządu na 2012 r. Sądzimy, że korekta nastąpi jeszcze przed publikacją raportu za III kwartał. Każda wartość zysku netto poniżej 100 mln zł odebrana byłaby przez nas (jak i przez inwestorów), jako rozczarowująca. Przypominamy, że w kwocie tej jest 37 mln z tytułu zdarzeń jednorazowych (wynik na sprzedaży nieruchomości w Toruniu oraz aktywo podatkowe) i zyski mniejszości (4-5 mln zł). Oczyszczony wynik netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej szacujemy na ponad 60 mln zł (P/E’12=14,5x). – podkreśla Trigon DM.

>> W serwisie znajdziesz aktualne dane finansowe spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny Apatora po wynikach w serwisie StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT apator, aplisens, sonel, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR