Bitwa o Mostostal Warszawę. Hiszpańska Acciona w II etapie wezwania nie podniesie ceny

Omawiane walory:

Po pierwszym etapie wezwania Hiszpanie zwiększyli zaangażowanie w Mostostal Warszawę o 9,17 proc. do ok. 60 proc. Tuż po zakończeniu pierwszego etapu ruszyła druga tura zapisów. Potrwa do 21 sierpnia. Docelowo Acciona chce skupić wszystkie akcje z rynku i wycofać spółkę z GPW.

mostostal, warszawa, wezwanie, acciona Pierwsza tura wezwania zakończyła się 5 sierpnia i mimo niespełnienia jednego z warunków (zapisy na co najmniej 3,18 mln akcji, czyli 15,91 proc.), wzywający zdecydował o nabyciu 1,834 mln zgłoszonych akcji. Inwestorzy zobaczyli pieniądze na rachunkach 12 sierpnia. Zapisy w drugim etapie potrwają do 21 sierpnia. Aktualna cena, jaką oferuje Acciona Construcción, czyli główny akcjonariusz Mostostalu Warszawa, to 4,50 zł za walor. Hiszpański udziałowiec już raz podniósł cenę z 3,45 zł i zadeklarował, że wyższej oferty już nie przedstawi.

– Wzywający podał, że oferowana cena na poziomie 4,5 zł za akcję oznacza:

  • 47,1% premii w stosunku do ceny zamknięcia na dzień poprzedzający ogłoszenie wezwania
  • 48,5% premii w stosunku do trzymiesięcznej ważonej wolumenem średniej ceny akcji
  • 67,9% premii w stosunku do sześciomiesięcznej ważonej wolumenem średniej ceny akcji

Docelowo Acciona chce skupić z rynku wszystkie akcje budowlanej spółki i wycofać ją z GPW. Wzywający zastrzegł, że jeśli w wyniku wezwania przekroczy próg 90 proc. głosów na walnym zgromadzeniu, skorzysta z procedury przymusowego wykupu akcji od akcjonariuszy mniejszościowych.

Jak tłumaczy Acciona, intencją wycofania Mostostalu z obrotu giełdowego jest uproszczenie struktury grupy, w obliczu znaczących potrzeb w zakresie dostępu do finansowania i gwarancji, a także wsparcia technicznego niezbędnego do dalszego rozwoju spółki. Po pierwszym etapie wezwania Acciona poinformowała, że osiągnięty próg 60 proc. głosów na WZA daje jej większą elastyczność w zakresie „strategicznych decyzji jakie mogą wymagać podjęcia w kontekście zabezpieczenia stabilności finansowej spółki”, co może brzmieć jak zapowiedź bardziej stanowczych działań głównego akcjonariusza.

– Warto zaznaczyć, że bez ok. 200 mln zł wewnątrzgrupowych pożyczek od Acciona, zaklasyfikowanych w 2013 r. jako kapitały własne Mostostal Warszawa, wartość księgowa spółki byłaby ujemna. Dlatego, biorąc pod uwagę obecną sytuację spółki, jak i całej branży w Polsce, wzywający ocenia, iż zaproponowana oferta jest atrakcyjną opcją dla inwestorów – przekonuje Acciona.

Harmonogram II etapu zapisów na akcje Mostostalu Warszawa

Wydarzenie Termin
Rozpoczęcie II etapu przyjmowania zapisów 6 sierpnia 2019 r.
Zakończenie II etapu przyjmowania zapisów 21 sierpnia 2019 r.
Przewidywany dzień transakcji nabycia akcji na GPW po zakończeniu II etapu przyjmowania zapisów 26 sierpnia 2019 r.
Przewidywany dzień rozliczenia transakcji nabycia akcji na GPW zawartych po zakończeniu II etapu przyjmowania zapisów 29 sierpnia 2019 r.

Mostostal Warszawa to jedna z najdłużej notowanych spółek budowlanych na warszawskiej giełdzie. Debiut miał miejsce jeszcze w 1993 r. W 1999 r. jako inwestor strategiczny do spółki weszła Acciona. W całej swojej giełdowej historii Mostostal Warszawa tylko dwa razy wypłacił dywidendę – w 2010 i 2011 r., czyli zaraz po okresie kryzysu finansowego i tuż przed falą upadłości spółek budowlanych na GPW.

W ubiegłym roku spółka zanotowała 1 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży i blisko 43 mln zł straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej. Strata operacyjna wyniosła 24,6 mln zł. W obu wypadkach to mocny regres. Ostatni dodatni wynik spółka wykazała w 2017 r., gdy zaraportowano 2,5 mln zł zysku netto i ponad 21 mln zł zysku EBIT. Słabsze wyniki finansowe zarząd tłumaczył efektem pogorszenia rentowności realizowanych kontraktów budowlanych. Mostostal Warszawa – podobnie jak cała branża – musiał zmierzyć się z drastycznym wzrostem cen materiałów i usług podwykonawców, a dodatkowo z takimi zdarzeniami, jak ujemne różnice kursowe z wyceny bilansowej pożyczek, rozliczenie przez spółkę dominującą zakończonej sprawy sądowej z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz usunięcie ze sprawozdania z sytuacji finansowej części aktywa z tytułu podatku odroczonego. W efekcie w bilansie z roku na rok proporcja zobowiązań do kapitałów własnych rośnie, a same kapitały maleją także w liczbach całkowitych. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Mostostalu Warszawa

– Acciona, jako inwestor strategiczny, wspiera rozwój i działalność Mostostal Warszawa od 1999 r., zarówno w dobrych, jak i gorszych okresach na rynku. Swoje zaangażowanie potwierdziła zapewniając spółce finansowanie w wysokości ok. 457 mln zł (stan na koniec 2018 r.). Od wielu lat, branża przechodzi przez trudny okres, przy rosnących kosztach siły roboczej i materiałów, oraz niskiej elastyczności kontraktów budowlanych. Wiele firm budowlanych w Polsce zbankrutowało. Mostostal Warszawa nie podzielił ich losu dzięki zaangażowaniu Acciona i wsparciu finansowemu Acciona. Pełna integracja Mostostal Warszawa w ramach międzynarodowej grupy jest kluczowa na lokalnym rynku, który wymaga dywersyfikacji, wiedzy technicznej i siły finansowej dającej dostęp do gwarancji – komentuje wzywający.

Wezwanie to szansa na wyjście z inwestycji przede wszystkim dla inwestorów instytucjonalnych, którzy dysponują większymi pakietami akcji. Akcje Mostostalu nie grzeszą płynnością na GPW. Według statystyk ATTrader.pl, średnia miesięczna to 51 transakcji przy obrocie na sesji na poziomie 258 tys. zł. Tymczasem na pokładzie oprócz Acciony kontrolującej 60 proc. głosów są OFE PZU Złota Jesień (18,73 proc.) i OFE Aviva (4,91 proc.) – po tym jak fundusz oddał niedawno mały pakiet akcji i zszedł poniżej 5 proc. Niewielkie pakiety akcji mają także OFE Aegon i OFE Pocztylion – reszta jest w rękach drobnych inwestorów. W chwili publikacji tego tekstu cena akcji wynosiła 4,48 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mostalwar, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR