Biuro ścięło wycenę Otmuchowa, ale nadal widzi potencjał do wzrostu

Omawiane walory:

DM PKO BP obniżył cenę docelową akcji cukierniczej spółki o ponad 1/4, czego pokłosiem jest spadek wyników w minionym kwartale. Niemniej biuro liczy na progres wynikowy w kolejnych kwartałach i zakłada 14-proc. potencjał wzrostu kursu względem notowań.

Po słabym I kwartale 2015 r. pojawiła się pierwsza rekomendacja dla Otmuchowa. Analitycy DM PKO BP ścieli cenę docelową z 11,72 zł do 8,61 zł. Niemniej biuro utrzymało zalecenie kupuj. Raport wydano przy kursie 7,17 zł.

Biuro w związku ze znaczącym spadkiem przychodów w minionym kwartale zrewidowało własne prognozy na 2015 r. oraz obniżyło dynamikę wzrostu przychodów w kolejnych latach. Analitycy zaznaczają, że stagnacja na rynku słodyczy oraz silna konkurencja to główne czynniki ograniczające wzrost sprzedaży wielu spółek.

W I kwartale 2015 r. wartość sprzedaży Otmuchowa spadła o 16 proc. r/r. Głównie wynikało to ze spadku sprzedaży do głównego odbiorcy grupy, czyli Biedronki, co było następstwem wprowadzenia przez sieć polityki dywersyfikacji dostawców. Zysk operacyjny spadł zysku operacyjnego z 5,3 mln zł do 1,6 mln zł, a netto z 3,9 mln zł do 1,35 mln zł. Autorzy rekomendacji liczą na poprawę marżowości w kolejnych kwartałach.

– Sprzyjające ceny surowców używanych do produkcji (cukier, kuwertura, miazga sezamowa itp.) pozytywnie wpływają na osiągane marże na sprzedaży i jak na razie nie widać przesłanek do tego, aby ten trend uległ zmianie. W kolejnych kwartałach dzięki optymalizacji działań sprzedażowych Otmuchów powinien zwiększyć poziom marży brutto w związku z wprowadzeniem podwyżki cen produktów na rynku tradycyjnym oraz renegocjacji warunków współpracy z hurtowniami, co wpłynie pozytywnie na poprawę rentowności na sprzedaży produktów w kanale tradycyjnym. – czytamy w raporcie DM PKO BP.

Źródło: ZPC Otmuchów/Raport DM PKO BP

Źródło: ZPC Otmuchów/Raport DM PKO BP

Biuro zwraca uwagę na planowany wzrost eksportu Otmuchowa, która nierzadko charakteryzuje się wyższymi marżami na sprzedaży niż produkcja marek własnych na lokalnym rynku. Plany rozwoju zakładają wzrost eksportu w IV kwartale tego roku do 20 proc., co oznaczałoby średnioroczny poziom rzędu 17-18 proc. W zeszłym roku udział eksportu w przychodach spółki wyniósł 14,12 proc. Motorem wzrostu sprzedaży eksportowej w 2015 r. mają być zawarte kontrakty dla Tesco, Danone oraz grupy Rewe. Analitycy DM PKO BP prognozują dla Otmuchowa na ten rok spadek przychodów do 265,8 mln zł z 279,8 mln zł w 2014 r. i zysku netto z 9,2 mln zł do 7,2 mln zł. Na 2016 r. założono 272,4 mln zł i 8,1 mln zł.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Otmuchowa

Na początku piątkowej sesji akcje spółki lekko zyskują na wartości. Niemniej w tym roku potaniały około 10 proc., a w skali ostatnich 12-miesięcy spadek sięga 17 proc.

wykres_Otmuchow

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT otmuchow, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Gorzkie wyniki dołują kurs ZPC Otmuchów

  Cukiernicza spółka w wyniku odpisów wartości inwestycji wykazała dużą stratę. Lepiej wyglądają wyniki na działalności kontynuowanej, choć utrapieniem dla OTMUCHOWa są wysokie ceny surowców.

 • Fenomenalna passa mWIG40 trwa, w grze CD Projekt i Ursus

  Indeks giełdowych średniaków idzie jak burza i zalicza już siódmą wzrostową sesję z rzędu. W sumie od czerwcowego dołka, ustanowionego po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii, kurs mWIG40 podskoczył o aż 18,5 proc.

 • Otmuchów zapowiada skokowy wzrost nakładów inwestycyjnych

  Cukiernicza spółka zamierza ukierunkować działania operacyjne i inwestycyjne na produkty śniadaniowe, batony i żelki. W latach 2016-2017 grupa planuje przeznaczyć na inwestycje kwotę 40-60 mln zł, wobec niespełna 10 mln zł w 2015 r.

 • 10 smakowitych spółek spożywczych na 2016 rok

  Po tłustym 2015 roku branży spożywczej grozi dieta z wysokich cen surowców oraz nowego podatku od supermarketów. StockWatch.pl sprawdził, którym producentom żywności uda się jednak obronić obfite dotychczasowe zyski w kolejnych kwartałach.

 • Maklerzy ostrzą sobie zęby na przecenione akcje Otmuchowa

  DM PKO BP przyciął cenę docelową akcji producenta słodyczy, ale mimo to nadal zakłada 15-proc. potencjał wzrostu. Analitycy liczą na odbicie wyników w 2016 r., a wśród argumentów wymieniają nowe kontrakty sprzedażowe oraz rozwój portfolio produktów brandowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR