Ceny gazu, energii i uprawnień do emisji CO2 podcięły wyniki Grupy Azoty

Omawiane walory:

Najnowsze wyniki Grupy Azoty rozczarowały rynkowych ekspertów. Wynik EBITDA okazał się o 23 proc. słabszy od konsensusu. W piątek rano kurs akcji spółki spada o blisko 6 proc.

azoty,wyniki,chemia,akcje

Kurs akcji Grupy Azoty spada po wstępnych wynikach za I kwartał

Według wstępnych danych branżowy gigant zanotował 85,9 mln zł zysku netto oraz 405,1 mln zł EBITDA w I kw. 2021 r., przy przychodach w wysokości 3,36 mld zł.

Jak podała spółka, pozytywny wpływ na wynik EBITDA grupy miały przede wszystkim wyższe ceny produktów we wszystkich kluczowych segmentach (Nawozy, Tworzywa, Chemia). Negatywem okazały się głównie wyższe ceny surowców wykorzystywanych do produkcji w grupie, przede wszystkim gazu ziemnego, a także wzrost opłat przesyłowych dla energii elektrycznej (nowa opłata mocowa i zmiana stawki opłaty OZE) i wyższe ceny uprawnień do emisji CO2.

– Spółka zaprezentowała rozczarowujące cząstkowe dane za 1Q’21. Szacunkowa EBITDA wyniosła tylko 405,1 mln zł (-7 proc. r/r) i była niższa od naszych kwietniowych, obniżonych oczekiwań o -15 proc. (-20 proc. w relacji do założeń z RA z 22.02.21). W relacji do konsensusu EBITDA była niższa o 23 proc. (523,8 mln zł) – komentują analitycy DM BDM.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Istotny wpływ na wynik netto Grupy za I kwartał 2021 roku miał także efekt wyceny instrumentów finansowych zabezpieczających przepływy pieniężne projektu „Polimery Police” zawartych zgodnie z wymogami umowy kredytów, a wynikających z pozyskanego finansowania w USD i płatności w euro, głównie na rzecz generalnego wykonawcy. Wycena tych instrumentów finansowych zwiększyła koszty finansowe Grupy w I kwartale 2021 roku o kwotę ok. 90,1 mln zł.

Poziom szacowanych skonsolidowanych wyników finansowych wypracowanych w I kwartale 2021 roku jest niższy w stosunku do średniej skonsolidowanych wyników opublikowanych przez spółkę w analogicznych okresach trzech lat poprzednich, tj. I kwartał 2018-2020.

Zaprezentowane wielkości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Publikacja skonsolidowanego raportu za I kwartał 2021 roku nastąpi 13 maja 2021 roku.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 10,52 mld zł w 2020 r. W piatek kurs akcji Grupy Azoty spada o 5,7 proc. do 37,68 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Grupaazoty)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR