Cognor ustalił ostateczne parametry tegorocznej dywidendy

Omawiane walory:

Hutnicza spółka wypłaci o grosz mniej na akcję z zysku za 2018 r., ale nie zmienia to faktu, że stopa dywidendy będzie grubo ponadprzeciętna. 

cognor, dywidenda, akcje

(Fot. Spółka)


Lipcowe walne Cognor Holdingu uchwaliło wypłatę 35,7 mln zł. Jednak ostateczną liczbę akcji uprawnionych do dywidendy pozostawiono kwestią otwartą. W momencie podejmowania decyzji, stawka na akcję wynosiła 0,29 zł, co dawało stopę dywidendy w okolicach 17 proc. Ostatecznie liczba uprawnionych akcji do dywidendy Cognoru za 2018 rok wzrosła do 123,4 mln sztuk (dziś do obrotu trafiło 335.937 akcji), przez co kwota dywidendy przypadająca na jeden walor wynosi 0,28 zł. Stopa dywidendy skurczyła się do 15,6 proc.

Dzień dywidendy przypada 23 października, co oznacza, że dziś jest ostatni dzień notowań akcji z prawem do dywidendy. Akcjonariusze muszą uzbroić się w cierpliwość, bo wypłatę gotówki zaplanowano dopiero na 17 stycznia 2020 r.

W ubiegłym roku Cognor wypłacił pierwszą w swojej historii dywidendę. Do podziału między akcjonariuszy trafiło 11,86 mln zł, co dało 10 groszy na akcję i stopę 5,4 proc.

Cognor Holding powstał w 1991 roku, zajmując się na początku działalnością w obszarze handlu wyrobami hutniczymi. Od 1997 roku jest podmiotem notowanym GPW, a od roku 2006 stała się częścią większej grupy przemysłowej zajmującej się produkcją wyrobów hutniczych oraz obrotem złomami metali. Obecnie jest jednostką holdingową grupy kapitałowej obejmującej kilkanaście podmiotów działających głównie na terenie Polski. Skonsolidowane przychody wyniosły 2,08 mld zł w 2018 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT COGNOR, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR