Czas na redukcję – analiza techniczna EUR/PLN

Kapitał odpływa od walut rynków wschodzących do dolara amerykańskiego. Bodźcem jest perspektywa podwyżki stóp procentowych przez FED na grudniowym posiedzeniu, przez co kurs pary EUR/PLN urósł w miesiąc aż 3 proc. Jednak dotarcie notowań w okolice szczytów z końca czerwca stanowi dobry pretekst do korekty, która dałaby odetchnąć kupującym PLN.

W interwale dziennym widać zeszłotygodniowe nieudane próby sforsowania poziomu 4,45-4,46. Bariera podażowa wynika z historycznych szczytów powstałych pod koniec czerwca br. Sprzedający uaktywnili się podczas piątkowej sesji rysując długi cień świecy. Może to oznaczać początek korekty, której potencjalny zasięg to okolice 4,36, gdzie wypada wsparcie w postaci poprzedniego szczytu oraz 50-proc. zniesienie Fibonacciego.

eurpln

Kliknij, aby powiększyć

Wskaźniki techniczne również informują o wykupieniu instrumentu – RSI oraz oscylator stochastyczny zawisły przy górnej bandzie. Jeśli jednak popyt pokona obecną barierę, kolejnym celem będzie okrągłe 4,50 złotych za euro.

Aktualna sytuacja techniczna zachęca do rozważenia pozycji krótkich, tym bardziej, że perspektywa zysku do ryzyka jest wyjątkowo atrakcyjna.

Przykładowe założenia transakcji spekulacyjnej na EUR/PLN wg stanu na 20 listopada 2016 r.

Sprzedaż 4,4500
Stop Loss 4,4720
Take Profit 4,3600
Zysk 900 pipsów
Ryzyko 220 pipsów

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Dadelo rusza z IPO, z którego chce pozyskać minimum 73 mln zł Właściciel internetowego sklepu rowerowego oferuje 4,6 mln nowych akcji po cenie maksymalnej 18 zł za sztukę. Zapisy wśród inwestorów indywidualnych ruszą w czwartek i potrwaja do 11 grudnia. Dadelo zamierza pozyskać z oferty ok. 72,8-82,8 mln zł brutto.
 • NBP: Obawy o ‚credit crunch’ nie potwierdzają się, ale niepewność pozostaje

  Nie potwierdzają się początkowe obawy o ryzyko nadmiernego ograniczenia podaży kredytu, tzw. credit crunch, ale pozostaje niepewność związana ze skutkami drugiej fali epidemii, ocenia Narodowy Bank Polski w "Raporcie o stabilności systemu finansowego. Ocena skutków pandemii COVID-19".

 • WTT chce pozyskać 6 mln zł na finansowanie projektów z zakresu Green Tech

  Opolska firma specjalizująca się w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu Green Tech, poszukuje środków na komercjalizację swoich projektów. Obecnie WTT Sp. z o.o. planuje przekształcenie się w spółkę akcyjną i debiut na rynku NewConnect.

 • InteliWISE zdobył kontrakt na 3,5 miliona złotych

  InteliWISE wygrało przetarg na kontynuację projektu “Centrum Pomocy Przedsiębiorcy”. Umowa podpisana przez pioniera technologii AI z Ministerstwem Rozwoju Pracy i Technologii, opiewa na blisko 3.5 miliona złotych brutto i obejmuje m.in. wykorzystanie Voicebotów II Generacji do wsparcia Infolinii. 

 • Realizacja zysków w Warszawie, w grze Orange Polska i JSW

  Akcje w Warszawie tanieją. Inwestorzy realizują zyski z ostatnich dni, co jest wspólną tendencją obserwowaną w całej Europie. I jedynie sWIG80 nie ulega tej spadkowej presji, rosnąc o 0,4 proc. Ogólne nastroje wciąż jednak pozostają dobre, a GPW dalej ma szanse kontynuować wzrosty w grudniu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR