Dane z USA zdecydują o zamknięciu sesji na GPW, w grze 11 bit studios

Omawiane walory: , , , ,

Piątkowy poranek na rynkach finansowych zdominowały doniesienia z Syrii. Nie inaczej było w przypadku warszawskiej giełdy, która rozpoczęła dzień od spadków. Jednak już o tym, w jakich nastrojach inwestorzy będą żegnać dzień zdecydują dane z USA.

Indeks WIG20 otworzył się na poziomie 2.250,06 pkt., zaliczając spadek o 0,2 proc., po tym jak w czwartek zdołał on wybronić się przed mocną przeceną i zamknął dzień wzrostem o 0,04 proc. Gorsze nastroje to efekt globalnego wzrostu awersji do ryzyka, po tym jak dziś nad ranem USA dokonały odwetowego ataku na bazę lotniczą w Syrii (za użycie broni chemicznej przez reżim Asada). Atmosferę niepokoju dodatkowo podgrzała ostra krytyka działań USA ze strony Rosji.

Doniesienia z Syrii rano zdominowały nastoje na rynkach światowych. Znalazło to m.in. przełożenie na silne wzrosty cen złota, ropy i japońskiego jena. Jednocześnie inwestorzy sprzedawali m.in. akcje, dolara, rosyjskiego rubla i turecką lirę. >> Zobacz także: Nerwowo na rynkach finansowych po ataku USA na bazę w Syrii

W godzinach przedpołudniowych wciąż nastroje na warszawskiej giełdzie, podobnie zresztą jak na większości europejskich parkietów, pozostają słabe. O godzinie 11:20 indeks WIG20 testował poziom 2.236,46 pkt., tracąc 0,8 proc. Tym samym GPW znalazła się w czołówce najsłabiej spisujących się giełd w Europie. Więcej, bo 2,7 proc., tracił tylko moskiewski indeks RTS. Niemiecki DAX spadał natomiast o 0,5 proc., a francuski CAC 40 o 0,3 proc.

W gronie największych spółek liderem przeceny jest Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW). Jej akcje tanieją o 2,3 proc. do 73,21 zł. Tę zniżkę trudno jednak uznać za zaskoczenie. Walory JSW zanotowały w ostatnim czasie serię pięciu kolejnych wzrostów, wykonując przed tygodniem zwrot powyżej średnioterminowego dołka z początku stycznia (60,21 zł) i dotarły w czwartek w rejon silnych oporów tworzonych m.in. przez lokalne szczyty z końca lutego i marca br.

Ponad jednoprocentowe spadki notują jeszcze akcje PKO BP, KGHM i Alior Banku. Na tym tle pozytywnie wyróżniają się natomiast akcje Tauron Polska Energia, które drożeją o 1,85 proc. do 3,30 zł, odreagowując tym samym przecenę z ostatnich dwóch dni.

W indeksie mWIG40 liderami wzrostów są akcje Alumetalu i Inter Cars, natomiast najmocniejsze spadki (-4,7 proc.) notuje Synthos, który w całości zniósł czwartkowy impuls wzrostowy wywołany doniesieniami o skupie własnych akcji.

Wśród spółek tworzących indeks sWIG80 warto natomiast zwrócić uwagę na spółkę 11 bit studios. Jej akcje najpierw wyznaczyły nowy historyczny rekord na poziomie 214 zł, a następnie rozpoczęła się realizacja zysków. Akcje tanieją o 1,9 proc. do 208 zł. W dalszym ciągu jednak znajdują się one w silnym trendzie wzrostowym, dlatego nowe rekordy wydają się być tylko kwestią czasu. >> Zobacz także: Analiza techniczna Synthosu, Ursusa, 11 bit studios i Polimeksu-Mostostalu

Nerwowo na rynkach finansowych po ataku USA na bazę w Syrii (Fot. Pentagon)

Opisane wcześniej doniesienia z Syrii zdominowały przedpołudniową część piątkowej sesji. W efekcie uwadze inwestorów umknęły pozytywne dane makroekonomiczne z Niemiec. W lutym produkcja przemysłowa u naszego zachodniego sąsiada wzrosła o 2,2 proc. w relacji miesięcznej, przekraczając rynkowe prognozy na poziomie -0,2 proc. Wyższa od oczekiwań była też w tym okresie nadwyżka handlowa, która ukształtowała się na poziomie 21 mld EUR.

Uwadze rynków nie powinny jednak już umknąć popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. W marcu oczekiwana jest stabilizacja stopy bezrobocia na poziomie 4,7 proc., wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o około 180 tys. i wzrost płacy godzinowej o 0,3 proc. w relacji miesięcznej. Opublikowany w ostatnią środę raport ADP sugeruje, że przyrost zatrudnienia przekroczy 200 tys. Jeżeli będzie to szło w parze z wyższymi od prognoz płacami, to dane zostaną zinterpretowane jako czynnik zwiększający prawdopodobieństwo podwyżki przez Fed stóp procentowych w czerwcu. Wówczas reakcją będą spadki cen akcji na giełdach. W innym układzie, jeżeli tylko dane nie będą jednoznacznie złe (to mało realne), giełdy zareagują na nie wzrostami. Stąd też jest jeszcze cień szansy, że indeks WIG20 wyjdzie na plus i zakończy wzrostem piątą kolejną sesję.

Kończący się tydzień polski rynek akcji może uznać za udany. Doskonale widać to na przykładzie wykresu indeksu WIG20, który wykonał zwrot i wrócił powyżej strefy wsparcia 2.167-2.200 pkt. Wprawdzie ten ruch do góry prawdopodobnie jest tylko elementem rysowanego prawego ramienia dużej formacji głowy z ramionami (RGR), ale tym przyjdzie nam się martwić dopiero pod koniec kwietnia, gdy ewentualnie formacja ta zostanie ostatecznie utworzona.

W przyszłym tygodniu, który jest tygodniem przedświątecznym, nastroje na giełdzie będą kształtować m.in. doniesienia z amerykańskich spółek, które wkraczają w kolejny sezon publikacji wyników, dane inflacyjne z USA, raporty makroekonomiczne z Chin, a także zachowanie rynku ropy.

Mapa rynku – stan na godzinę 11:50. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, Alumetal, INTERCARS, jsw, synthos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR