DM BOŚ podniósł cenę docelową Unimotu do 65 zł za akcję

Omawiane walory:

Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ, w raporcie z 27 kwietnia podtrzymał rekomendację fundamentalną kupuj dla Unimotu. Wycena akcji w horyzoncie 12-miesięcznym została podniesiona z 49 zł do 65 zł za akcję.

unimot, akcje, rekomendacje, dmboś,

fot. twitter/Adam Sikorski

Analityk skorygował w górę prognozy finansowe dla spółki i podtrzymał pozytywne nastawienie (Kupuj + Przeważaj; 12M EFV = 65 zł na akcję). Przede wszystkim ekspert postrzega perspektywy dla marż na oleju napędowym i poziomu wolumenów jako optymistyczne i sprzyjające zyskom. Po drugie, Prokopiuk zaczyna doceniać pośrednie i bezpośrednie skutki stopniowej rozbudowy detalicznej sieci stacji paliw. Po trzecie, uważa prognozy zarządu Unimotu na 2021 rok za konserwatywne i nie wyklucza, że mogą zostać podwyższone.

Prokopiuk uważa, że perspektywy dla marż na oleju napędowym i poziomu wolumenów są optymistyczne i sprzyjające zyskom. Ostatnie zmiany w polityce cenowej PKN wspierają premie lądowe na oleju napędowym, a na polskim rynku paliwowym wciąż widoczne są liczne wstrząsy podażowe powodowane przez planowane i nieplanowane prace remontowe w rafineriach w Płocku i Gdańsku.

– Z optymizmem podchodzimy do wolumenów w II poł. br. zważywszy na oczekiwaną poprawę konsumpcji paliw (stopniowy wzrost liczby zaszczepionych osób powinien przełożyć się na odbudowę popytu). Ponadto wydaje się, że zapowiadana fuzja PKN i Lotosu w dalszym ciągu pozytywnie oddziałuje na poziom wolumenów sprzedaży diesla realizowanych przez Unimot. Wydaje się, że większość klientów hurtowych PKN już traktuje PKN i Lotos jako jeden podmiot i próbuje pozyskać kontrakty paliwowe od różnych sprzedawców (przykładowo od Unimotu) dywersyfikując w ten sposób źródła surowca – czytamy w raporcie przygotowanym przez Łukasza Prokopiuka, analityka DM BOŚ.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Unimot stopniowo rozszerza swoją sieć paliw Avia. Na koniec 2020 roku liczba stacji paliw Unimotu wynosiła 60, a do końca 2023 roku spółka planuje posiadać aż 200 stacji. Prokopiuk zauważa, że większość to stacje franczyzowe i EBITDA segmentu znajduje się pod największym wpływem przychodów franczyzowych i premii zależnych od wolumenu sprzedaży, a nie detalicznych marż paliwowych. Dlatego zasadne jest założenie, że będzie następowała stopniowa poprawa EBITDA generowanej przez segment detaliczny Unimotu (w miarę jak będzie rosła liczba stacji i poprawiała się ich efektywność), jednak na poziom wyników skonsolidowanych bezpośredni wpływ EBITDA segmentu detalicznego prawdopodobnie będzie stosunkowo niewielki. Ekspert sądzi, że nie można lekceważyć pośredniego wpływu na segment bio/diesla.

– Przede wszystkim wyższy wolumen sprzedaży sieci detalicznej wpływa pozytywnie na wolumen sprzedaży hurtowej diesla w tym segmencie zważywszy na większą kontrolę łańcucha wartości. Coraz większa część wolumenu hurtowej sprzedaży diesla trafia do segmentu detalicznego; szacujemy, że w 2021 roku ok. 7 proc. tego wolumenu zostanie sprzedane sieci detalicznej (ok. 3 proc. w 2018 roku). Oczekujemy, że w 2023 może to być już 30 proc. przy założeniu realizacji celów detalicznych. Po drugie, już teraz Unimot wykorzystuje swoją sieć stacji paliw jako argument w negocjacjach z PKN z pozytywnym skutkiem dla hurtowych upustów uzyskanych od PKN – czytamy w raporcie.

Unimot specjalizuje się w obrocie olejem napędowym, biopaliwami, gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym (w tym LNG) oraz energią elektryczną. Jako członek międzynarodowego stowarzyszenia Avia International, od 2017 roku rozwija w Polsce sieć stacji paliw pod marką Avia. W 2020 r. spółka weszła na rynek fotowoltaiki z marką Avia Solar. W marcu 2017 r. spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW po przejściu z NewConnect.

Rekomendacja dla Unimotu powstała 27 kwietnia 2021 r. Autorem rekomendacji jest Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. Wymagany prawem disclaimer jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o UNIMOT)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR