DM BOŚ ściął cenę docelową Unimotu do 32 zł za akcję

Omawiane walory:

Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ, w raporcie z 22 października podtrzymał rekomendację trzymaj dla Unimotu. Natomiast cena docelowa uległa obniżeniu do 32 zł za akcję.

dmboś, unimot, rekomendacje, akcje,

DM BOŚ ściął cenę docelową Unimotu do 32 zł za akcję

Analityk przyjął pesymistyczny scenariusz w prognozach wobec wyników finansowych Unimotu. W efekcie 12-miesięczna wycena walorów Unimotu spadła do 32,0 zł na akcję i obniżona została krótkoterminowa rekomendacja relatywna do niedoważaj (poprzednio przeważaj). Jednocześnie podtrzymana została długoterminowa rekomendacja fundamentalna trzymaj.

Wcześniej ekspert kilkakrotnie sygnalizował ryzyka dotyczące premii lądowych i niestety te ryzyka się teraz materializują. Konkurencja na polskim rynku paliw zaostrza się w związku z kiepskimi warunkami rafineryjnymi, co z kolei skutkuje obniżeniem premii lądowych. Wygląda na to, że PKN Orlen, by ograniczyć import paliw, przyjął obecnie strategię polegającą na udzielaniu dużych rabatów sieciom sprzedaży detalicznej. W ten sposób PKN przenosi większą część premii lądowej do swojego segmentu detalicznego kosztem biznesu hurtowego.

– W efekcie segment hurtowy Unimotu znalazł się pod presją, mimo że w I poł. br. generował on wysokie marże. W coraz bardziej pesymistycznym świetle widzimy perspektywy poprawy marż w 2021 roku, chyba że marże rafineryjne widocznie wzrosną, co jednak trudno nam sobie wyobrazić zważywszy na niekorzystny wpływ pandemii – czytamy w raporcie przygotowanym przez Łukasza Prokopiuka.

>> Randka w ciemno – omówienie sprawozdania finansowego Grupy Unimot po II kw. 2020 r.

Niestety, także na rynku biopaliw nie dzieje się najlepiej, zmniejszająca się w warunkach pandemii konsumpcja paliw niekorzystnie wpływa na popyt na biopaliwa i w efekcie kurczą się możliwości pozyskania nowych kontraktów przez Unimot. Nie powinno być zaskoczeniem, że sytuacja wywołana pandemią nie sprzyja także wynikom innych segmentów biznesowych spółki. Biorąc powyższe wyzwania pod uwagę analityk dostrzega rosnące ryzyko niezrealizowania prognozy EBITDA zarządu na 2020 przez spółkę. Ponadto Prokopiuk spodziewa się, że wyniki finansowe za 2021 mogą być na dużo niższym poziomie, niż zakładaliśmy wcześniej.

Unimot specjalizuje się w obrocie olejem napędowym, biopaliwami, gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym (w tym LNG) oraz energią elektryczną. Jako członek międzynarodowego stowarzyszenia Avia International, od 2017 roku rozwija w Polsce sieć stacji paliw pod marką Avia. W marcu 2017 r. spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW po przejściu z NewConnect. Spółka miała 4,45 mld zł skonsolidowanych przychodów w 2019 r.

Rekomendacja dla Unimotu powstała 22 października 2020 r. Autorem rekomendacji jest Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. Wymagany prawem disclaimer jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT UNIMOT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR