Emisja obligacji tematem czatu inwestorskiego z prezesem Best SA

Omawiane walory:

Gościem poniedziałkowego spotkania on-line z użytkownikami StockWatch.pl był szef najstarszej na GPW grupy windykacyjnej, Best SA. Tematem dyskusji były szczegóły emisji publicznej emisji obligacji serii R1 oraz plany rozwoju grupy.

W poniedziałek Best ruszył z kierowaną do inwestorów detalicznych publiczną emisją obligacji. W puli jest 500 tys. 4,5-letnich papierów dłużnych serii R1 o wartości nominalnej 100 zł każdy (w sumie 50 mln zł). Giełdowy windykator oferuje papiery o zmiennym oprocentowaniu, równym stawce WIBOR 3M plus marża w wysokości 3,3 proc., co wynosi ok. 5 proc. w skali roku w pierwszym okresie odsetkowym.

Październikowa seria otwiera drugi program publicznych emisji obligacji Besta o łącznej wartości do 200 mln zł. Pozyskane środki spółka zamierza przeznaczyć przede wszystkim na zakup nowych portfeli wierzytelności. W tym roku na ten cel Best zamierza wydać w sumie około ćwierć miliarda złotych, co docelowo ma stanowić kilkanaście procent wszystkich nowych transakcji.

– Spółka w ostatnich latach bardzo szybko rośnie. Dlatego też potrzebujemy stałego dopływu świeżego kapitału. W przypadku gdybyśmy przestali kupować nowe portfele generowane przez nas zyski wystarczyłyby z całą pewnością na spłatę obecnych zobowiązań. A zatem reinwestujemy całość naszych zysków, ale obecne tempo wzrostu zawdzięczamy możliwości pozyskiwania kapitału z zewnątrz. – powiedział Krzysztof Borusowski w rozmowie na żywo z inwestorami. >> Zapis całego spotkania on-line z prezesem spółki Best SA znajdziesz tutaj

Źródło: Best SA.

Źródło: Best SA.

Zapisy potrwają do 19 października br. Ponieważ oprocentowanie obligacji serii R1 naliczane jest już od pierwszego dnia subskrypcji, cena emisyjna papierów dłużnych zależy od daty złożenia zapisu. Pierwszego dnia będzie równa wartości nominalnej obligacji, czyli 100 zł, a w kolejnych dniach będzie powiększona o równowartość naliczonych odsetek. Jeśli inwestorzy złożą zapisy na większą liczbę obligacji niż oferuje spółka, okres subskrypcji może zostać skrócony. Taka sytuacja miała miejsce w wypadku trzech z pięciu dotychczasowych publicznych emisji obligacji Besta kierowanych do inwestorów detalicznych.

Najstarszy giełdowy windykator jest na ścieżce wzrostu. W 2015 r. grupa Best wypracowała ponad 82 mln zł zysku netto przy przychodach operacyjnych przekraczających 140 mln zł. W I półroczu 2016 r. wypracowany zysk netto sięgnął niemal 44 mln zł przy przychodach na poziomie ponad 116 mln zł.

– Przede wszystkim obserwujemy zwiększony poziom wpłat związany z bardzo niską stopą bezrobocia. Od zawsze obserwowaliśmy bardzo silną korelację pomiędzy tymi dwoma elementami. Efekty programu 500+ prawdopodobnie odczujemy w kolejnych kwartałach. Zgodnie z informacjami prasowymi środki z programu 500+ są wykorzystywane przez beneficjentów na zaspokojenie od dawna odkładanych potrzeb. – uważa prezes Best SA.

Gorącym tematem dyskusji była kwestia relacji z Kredyt Inkaso, w którym Best ma blisko 33-proc. udział, oraz nowym akcjonariuszem. W tym roku holenderski fundusz Waterland Private Equity Investments w drodze wezwania kupił 2/3 akcji Kredyt Inkaso.

– Obecność w Kredyt Inkaso na poziomie ok. 33 proc. daje nam blokującą kontrolę nad kwestiami związanymi z podniesieniem kapitału, zmianami statutu, czy ew. wycofania spółki z giełdy, itd., itp. Nasza pozycja nie jest zatem słaba, a poza tym pamiętajmy, że każdy fundusz pragnie wyjść z inwestycji w perspektywie 3-5 lat. To oznacza, że prędzej czy później będziemy musieli się porozumieć. – komentuje Krzysztof Borusowski.

Best jest jedną z największych i najbardziej doświadczonych firm na rynku zarządzania wierzytelnościami w Polsce. Spółka od ponad 19 lat jest notowana na GPW. Specjalizuje się w nabywaniu i windykacji wierzytelności nieregularnych. Grupa BEST osiąga jedne z najwyższych w branży wskaźniki rentowności, a łączna wartość nominalna zarządzanych przez nią portfeli wierzytelności własnych i na zlecenie wynosi około 11 mld zł (stan na 30 czerwca 2016 r.).

wykres_best

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT best, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR