Emisja obligacji tematem czatu z prezesem Zortrax Sp. z o.o.

Gościem piątkowego spotkania on-line był prezes Zortraksu, młodziutkiej spółki zajmującej się drukiem 3D w skali globalnej. Firma uruchamia publiczną emisję obligacji. Zapisy na trzyletnie papiery dłużne z 9-proc. kuponem potrwają do 27 marca.

Domowo-biurowa drukarka 3D firmy Zortrax. Kosz urządzenia M-200 to ok. 6,9 tys. zł (Fot. materiały prasowe)

Zortrax Sp. z o.o. jest polskim dostawcą kompleksowych rozwiązań w obszarze druku 3D. Spółka działa na rynkach międzynarodowych, sprzedając swoje produkty m.in. w największych krajach europejskich oraz w USA i Kanadzie. Niedawno Zortrax podpisał kontakt z międzynarodową korporacją Dell na dostawę 5.000 drukarek 3D Zortrax M200, i prowadzi rozmowy handlowe z kolejnymi koncernami. W maju 2013 r. za pomocą kampanii crowdfundingowej na amerykańskim portalu Kickstarter.com, spółka pozyskała finansowanie w wysokości prawie 180 tys. dolarów. Z kolei w styczniu br. Zortrax pozyskał w prywatnej emisji obligacji 1,2 mln zł, skracając okres trwania emisji i redukując zapisy.

Piątek był okazją do dyskusji on-line z zarządem spółki. Tematem czatu była przeprowadzana właśnie publiczna emisja obligacji. Spotkanie dotyczyło zarówno oferty, jak i działalności spółki oraz rynku druku 3D, na którym działa Zortrax. Na pytania inwestorów odpowiadał prezes Rafał Tomasiak.

Spółka chce wyemitować 10 tys. trzyletnich obligacji o łącznej wartości nominalnej 10 mln zł. Oprocentowanie jest stałe i wynosi 9 proc. w skali roku. Kupon ma być wypłacany co kwartał. Zapisy potrwają od 11 do 27 marca. Docelowo papiery mają trafić do obrotu na Catalyst. Oferującym jest Invista Dom Maklerski, a doradcą ds. oferty publicznej spółka IPO Doradztwo Strategiczne SA. Inwestorzy chcieli wiedzieć, dlaczego Zortrax wybrał akurat tę formę finansowania.

– Idziemy swoją drogą. Przeanalizowaliśmy wszystkie możliwe formy finansowania i wybraliśmy obligacje, bo jest to opcja najlepsza dla spółki i jej rozwoju. Nie zawsze szablonowe rozwiązania są najlepsze. – odpowiedział Rafał Tomasiak w rozmowie na żywo z użytkownikami StockWatch.pl.

Rafał Tomasiak, prezes zarządu Zortrax Sp. z o.o.

>> Przebieg całego spotkania on-line z Rafałem Tomasiakiem, prezesem zarządu spółki Zortrax >> znajdziesz na specjalnej stronie czatu w serwisie StockWatch.pl

Obecnie największym kontrahentem firmy jest Dell, ale jak powiedział prezes spółki, trwają też negocjacje z innymi dużymi firmami. Wśród nich jest Bosch. Jednak do momentu potwierdzenia zamówień, spółka nie ujawni szczegółów prowadzonych negocjacji. W swojej ofercie Zortrax oprócz wysokiej jakości sprzętu zapewnia nieodpłatnie każdemu użytkownikowi autorskie oprogramowanie Z-Suite, filamenty (materiały do druku 3D) oraz pełne wsparcie. Spółka zatrudnia kilkunastu inżynierów i programistów, którzy pracują nad rozwojem produktów i biznesu. Jedno z pytań piątkowego czatu dotyczyło postępów prowadzonych badań.

Pracujemy nad mniejszą wersją drukarki M200, która będzie nosiła nazwę M120 oraz nad nową drukarką, która będzie wykorzystywała technologię druku z płynnej żywicy. – powiedział Rafał Tomasiak.

Spółka powstała niedawno, w grudniu 2013 r., a sprzedaż urządzeń dopiero rusza. Inwestorzy chcieli wiedzieć, kiedy pojawi się pierwsze oficjalne sprawozdanie finansowe firmy.

– Zortrax to spółka, która niedawno skomercjalizowała projekt, nad którym przez kilka lat pracował zespół programistów i inżynierów. Pierwsze sprawozdania w postaci raportu półrocznego opublikujemy na rynku Catalyst. Natomiast z tygodnia na tydzień obserwujemy skokowy wzrost sprzedaży, dlatego podawanie jakichkolwiek liczb w tym szacunków czy prognoz byłoby nieracjonalne. – wyjaśniał prezes spółki.

Zortrax zapowiada dynamiczny rozwój. Za spółką stoi unikatowy koncept biznesowy, który odpowiada na potrzeby klientów z segmentu półprofesjonalnego. Inwestorów ciekawił, jak sprzedają się obecny model drukarki.

– Pozyskane finansowanie umożliwi nam zmianę skali dostaw z kilkudziesięciu sztuk na miesiąc do poziomu liczonego w tysiącach sztuk rocznie. Nie obejmuje to oczywiście jednorazowych, dużych kontraktów. Obecnie koncentrujemy się na utrzymaniu niskich kosztów eksploatacji, czyli cena za filament jest stosunkowo niska (zarabiamy na efekcie skali). Już w tym roku nasz model biznesowy zostanie poszerzony o droższe rodzaje filamentów, na których marża będzie wyższa. – tłumaczył Rafał Tomasiak.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Akcjonariusze Erbudu zdecydują 30 czerwca o braku dywidendy i programie buy-back

  Akcjonariusze Erbudu zdecydują podczas walnego zgromadzenia, zwołanego na 30 czerwca br., o niewypłacaniu dywidendy z zysku za 2019 rok, a także o skupie akcji własnych, za maksymalnie 16,5 mln zł, w celu umorzenia i następnie obniżenia kapitału zakładowego.

 • Cyfrowy Polsat wypłaci jedną z najwyższych dywidend w tym roku

  Spółka Zygmunta Solorza-Żaka na tegoroczną dywidendę chce przeznaczyć cały ubiegłoroczny zysk netto w wysokości 586,8 mln zł oraz kwotę 52,7 mln zł z kapitału zapasowego. W sumie akcjonariusze mają otrzymać w dwóch ratach 1 zł na akcję.

 • Korekta na GPW, w grze CCC, Delko i Mercator

  Giełdowe byki nieco odpuściły, przez co światowe giełdy nieco się cofnęły, a w ślad za nimi GPW. Ogólne nastroje wciąż jednak pozostają dobre, więc jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to korekta wzrostów raczej nie będzie głęboka.

 • Delko obłowiło się na koronawirusie. Kurs akcji wystrzelił

  Właściciel sieci hurtowni chemii gospodarczej i kosmetyków zaliczył wymarzony początek roku. Przychody ze sprzedaży urosły r/r o 30 proc. a zysk netto podskoczył o 140 proc. W czwartek kurs akcji Delko rośnie przy rekordowych obrotach o 34 proc.

 • DataWalk szykuje program motywacyjny

  Akcjonariusze DataWalk zdecydują na walnym zwołanym na 30 czerwca o wprowadzeniu programu motywacyjnego, mechanizmów zapobiegających wrogiemu przejęciu, kapitału docelowego i o zmianach w radzie nadzorczej, wynika z komunikatu spółki i projektów uchwał.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR