Giełda po wynikach: 7 spółek chemicznych od fundamentów

Potentaci z branży chemicznej pokazali w I kwartale solidne wyniki, a mimo to ich kursy akcji wciąż nie mogą otrząsnąć się z tegorocznej korekty. StockWatch.pl sprawdził, pod jakie czynniki fundamentalne toczy się obecnie gra na akcjach giełdowych producentów chemii.

W tym roku WIG-Chemia ciągnie się w ogonie stawki giełdowych subindeksów. Jego aktualna stopa zwrotu to minus 14 proc. Nastawienia inwestorów do branży chemicznej nie zmienił nawet udany sezon wyników.

Miniony kwartał był kolejnym okresem z rzędu, w którym spółki poprawiały wyniki dzięki zwiększonym mocom produkcyjnym oraz sprzyjającym cenom surowców, m.in. gazu, węgla czy produktów ropopochodnych. W sezonie padło kilka spektakularnych rekordów. Grupa Azoty popisała się najwyższym w historii wynikiem brutto na sprzedaży – 731 mln zł, wobec 687 mln zł rok wcześniej. PCC Rokita wypracowała prawie 30 mln zł zysku netto, co dało dynamikę r/r sięgającą 500 proc. Natomiast Ciech zarobił na czysto dwa razy więcej niż rok wcześniej i zysk przebił poziom 100 mln zł. Z drugiej strony byli też kwartalni słabeusze. Zysk netto Synthosu stopniał o 46 proc., a Polwaksu o 14 proc.

Niewykluczone, że wiosenna słabość kursów akcji spółek chemicznych to gra pod wyniki kolejnego okresu. Ekspert z DM BDM przestrzega, że sytuacja na rynku surowcowym zmienia się i w tym kwartale nie jest już tak korzystna. Do tego spółki wchodzą w okres wyższej bazy. Niemniej biuro jest zdania, że większość spółek i tak poprawi wyniki, ale ich dynamika będzie niższa niż w minionych okresach.

– Na tle branży pozytywnie wyróżnia się PCC Rokita. Spółka pokazała bardzo dobre wyniki za IV kwartał 2015 r. i I kwartał 2016 r. Okazały się one lepsze od naszych oczekiwań o ok. 20 proc. Naszym zdaniem, spółka znajduje się obecnie na najlepszej ścieżce wynikowej, na tle innych podmiotów z branży. Spodziewamy się, że w II kwartale również pokaże dwucyfrową dynamikę wzrostu EBITDA. W Grupie Azoty oczekujemy lekkiej poprawy, choć nasze oczekiwania, jeszcze przed wynikami za I kwartał, były znacznie wyższe. Również w Ciechu drugi kwartał powinien przynieść dalszą poprawę wyników, niemniej raczej z niższą dynamiką. Spółce nadal sprzyja słaby złoty. Synthos z pewnością nie poprawi wyników z uwagi na wysoką bazę z II kwartału 2015 r. Natomiast znaczącego wzrostu oczekujemy w II półroczu. W drugiej części zeszłego roku wyniki spółki zostały obciążone awarią krakera w Litvinovie, który ma zostać uruchomiony w lipcu. Polwax po słabym początku roku powinien pokazać poprawę w II kwartale. Nie bez znaczenia będzie tu niska baza. – mówi Krystian Brymora, analityk DM BDM.

W ocenie zarządu Grupy Azoty, perspektywy 2016 roku są gorsze niż w 2015 roku. Podczas majowej konferencji prasowej wiceprezes Andrzej Skolmowski stwierdził, że dotychczasowe wskaźniki nie dają przesłanek do poprawy koniunktury w rolnictwie, a tym samym w segmencie agro. Oprócz tego analitycy wskazują, że problemem pozostaje trwałość obecnego wyniku spowodowana dynamicznym spadkiem cen gazu ziemnego i potencjalnym odbudowanie się cen ropy naftowej, która pociągnie za sobą wzrost cen gazu. Niemniej w I kwartale gigant chemiczny wypracował 516,7 mln zł zysku EBITDA, poprawiając się o 6,5 proc. r/r.

– Wyniki Grupy Azoty w I kwartale były dobre. Niemniej oczekiwania były jeszcze wyższe. Zaskoczeniem okazały się niższe wolumeny. Oczekujemy, że grupa podgoni wolumeny w II kwartale. W naszej ocenie, spółka powinna uzyskiwać w 2016 r. wyższe marże niż w 2015 r. W związku z tym liczymy na poprawę wyników w II kwartale. – zaznacza Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

Źródło: Omówienie raportu Grupy Azoty za I kwartał 2016 r. przygotowane przez analityka StockWatch.pl

Źródło: Omówienie raportu Grupy Azoty za I kwartał 2016 r. przygotowane przez analityka StockWatch.pl

W Grupie Azoty najwyższy progres wykazały ZCh Police. Spółka wypracowała 13-proc. wzrost wyniku EBITDA do 106,6 mln zł, a netto skoczył o 30 proc. do 67,5 mln zł. Pomimo niekorzystnego otoczenia w segmencie rolniczym, Police zaliczyły niespodziewanie dobry kwartał. Uzyskane wyniki są najlepsze od 2008 r., do czego mocno przyczyniły się niskie ceny surowców. Na dokładkę zyski okazały się lepsze od konsensusu rynkowego. Na poziomie netto wynik przewyższył oczekiwania o blisko 20 proc.

– Marża EBITDA wyniosła niecałe 16 proc. w porównaniu do 13 proc. przed rokiem i 13 proc. oczekiwanych przez ankietowanych analityków. Z rachunku rodzajowego wynika, że wysoka marżowość spółki jest w zdecydowanej mierze efektem niskich kosztów zużycia materiałów i energii – niższych o 17,6 mln zł (3,9 proc.) i to jak możemy przeczytać w komentarzu przy o 11 proc. wyższej produkcji nawozów wieloskładnikowych. Jasnym jest, że koszt jednostkowy w takim układzie musiał znacząco się obniżyć. Głównym surowcem Polic jest oczywiście gaz ziemny, a jego ceny silnie zależą od poziomu cen ropy naftowej. Na skutek zachowania kwotowań czarnego złota na rynkach światowych, ceny importowanego gazu w taryfie PGNiG, a także europejskich Hubach były niskie. – wskazuje Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl. >> Czytaj dalej

Pochwały za solidne wyniki zebrały Zakłady Azotowe Puławy. Analitycy zwracają na wzrost marży brutto na sprzedaży. Rentowność na tym poziomie wyników wyniosła w raportowanym okresie 31,9 proc. w relacji do 29 proc. kwartał wcześniej i 27,9 proc. przed rokiem. W rezultacie dzięki wyższej marży Puławom udało się obronić wynik brutto, który wyniósł 304 mln zł, o 5 mln więcej niż w I kw. 2015 r. Mankamentem były fakt, że zyski były nieco słabsze od rynkowych oczekiwań.

– Puławy dobrze wykorzystały niskie ceny gazu ziemnego i korzystne relacje kursowe, dzięki czemu wyniki spółki spadły tylko w niewielkim stopniu. Niestety, cały czas utrzymuje się relatywnie słaba koniunktura w rolnictwie, a także szeroko pojętej chemii. – dodaje Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl.

Źródło: Omówienie raportu ZA Puławy za I kwartał 2016 r. przygotowane przez analityka StockWatch.pl

Źródło: Omówienie raportu ZA Puławy za I kwartał 2016 r. przygotowane przez analityka StockWatch.pl

Wysokością zysków za I kwartał rozczarował natomiast Synthos. Na poziomie netto spółka zarobiła jedynie 50 mln zł, podczas gdy konsensus zakładał blisko 70 mln zł. Z drugiej strony na horyzoncie pojawiła się akwizycja. Spółka Michała Sołowowa zawarła umowę nabycia od Ineos Industries Holdings Limited biznesu styropianowego za 80 mln euro. Zdolności przetwórcze styrenu grupy Synthos mają przekroczyć 600 tys. ton rocznie. Analitycy pozytywnie oceniają ten ruch, ale jednocześnie dodają, że inwestycja odbije się na dywidendzie.

– Synthos pokazał słabe wyniki za I kwartale 2015 r. Pamiętając, że II kwartał 2015 r. był dobry w wykonaniu spółki, nie spodziewałbym się poprawy w tym kwartale – oczekuję słabszych wyników na każdym poziomie. Do tego spółka nie płaci w tym roku dywidendy i niewykluczone, że dywidenda będzie zamrożona na dłużej. Te czynniki w naszej ocenie mogą wskazywać, że obecna wycena akcji Synthosu jest wysoka. – ocenia Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ciech, Grupaazoty, PCCRokita, Police, polwax, Pulawy, synthos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR