GPW miała 41 mln zł zysku netto w III kwartale 2019 r.

Omawiane walory:

Giełda Papierów Wartościowych zwiększyła zyski. W samym III kwartale wynik netto urósł r/r o 9 proc. do 41,12 mln zł.

giełda,gpw,wyniki

GPW miała 41 mln zł zysku netto w III kwartale 2019 r.

Zysk operacyjny wyniósł 47,02 mln zł wobec 43,05 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 82,52 mln zł w III kw. 2019 r. wobec 85,74 mln zł w roku poprzednim.

W I-III kw. 2019 r. spółka miała 108,13 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 146,55 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 255,82 mln zł w porównaniu z 258,33 mln zł w roku poprzednim.

– W okresie 9 miesięcy 2019 r. EBITDA Grupy GPW wyniosła 152,1 mln zł, co oznacza wzrost o 2,8 mln zł w stosunku do 149,3 mln zł osiągniętych w porównywalnym okresie 2018 roku. Grupa GPW w raportowanym okresie 2019 roku osiągnęła zysk z działalności operacyjnej równy 124,6 mln zł w stosunku do 125,4 mln zł wypracowanych w okresie 9 miesięcy 2018 roku. Spadek wyniku operacyjnego w stosunku do okresu porównywalnego ubiegłego roku o 0,8 mln zł był rezultatem wyższych kosztów operacyjnych o 2,4 mln zł, przy spadku przychodów o 2,5 mln zł. Wzrost kosztów operacyjnych dotyczył w głównej mierze wzrostu kosztów amortyzacji o 3,6 mln zł oraz wzrostu kosztów osobowych i innych kosztów osobowych o 7,4 mln zł. Spadek przychodów ze sprzedaży wynika w głównej mierze ze spadku przychodów na rynku akcji o 4,5 mln zł, spadku przychodów na rynku instrumentów pochodnych o 0,8 mln zł oraz ze spadku przychodów z obsługi emitentów o 1,8 mln zł – czytamy w raporcie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

– Wynik netto grupy w okresie trzech kwartałów 2019 roku ukształtował się na poziomie 108,1 mln zł i jest niższy w stosunku do wyniku netto grupy uzyskanego w porównywalnym okresie 2018 roku (146,6 mln zł) o 26,2 proc., tj. o 38,4 mln zł. Spadek zysku netto jest rezultatem niższego wyniku operacyjnego o 0,8 mln zł oraz niższych przychodów finansowych, które w 2018 roku w okresie porównywalnym wyniosły 51,8 mln zł, natomiast w roku bieżącym wyniosły 7,1 mln zł. Znacznie wyższe przychody finansowe uzyskane w roku poprzednim wynikały ze sprzedaży udziałów w spółce stowarzyszonej Aquis (45,4 mln zł zysku ze sprzedaży) – czytamy dalej.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I-III kw. 2019 r. wyniósł 108,24 mln zł wobec 138,21 mln zł zysku rok wcześniej.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT gpw, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • GPW: Udział inwestorów indywidualnych na głównym rynku wyniósł 22 proc. w I połowie 2020

  Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wyniósł 22 proc. w I poł. 2020 r. (o 9 pkt proc. więcej r/r). Na rynku NewConnect inwestorzy indywidualni nadal odgrywali dominującą rolę, odpowiadając za 93 proc. obrotów (wzrost o 9 pkt proc. r/r).

 • Czarne konie sezonu wyników za II kwartał

  Historycznie to będzie jeden z najciekawszych sezonów raportowych od lat. Tylko nieliczne spółki z GPW pokażą pozytywne niespodzianki w sprawozdaniach. StockWatch.pl sprawdził, kto zdaniem ekspertów może okazać się czarnym koniem sezonu wyników za II kwartał.

 • Szalone półrocze na GPW. Padły rekordy obrotów na rynku głównym i NewConnect

  W pierwszym półroczu wartość obrotów akcjami na rynku głównym GPW wyniosła rekordowe 131 mld zł. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się branże: finanse, handel i usługi oraz paliwa i energia. W tym samym czasie największe w historii obroty w wysokości ponad 4 mld zł zanotowały akcje z NewConnect. Największym wzięciem cieszyły się akcje spółek gamingowych, biotechnologicznych i OZE.

 • 5 spółek z rekordami na kursie akcji i dywidendą za pasem Na warszawskim rynku są spółki, które dają zarobić podwójnie. StockWatch.pl znalazł 5 ciekawych spółek, które oprócz zysków z szybującego kursu akcji oferują pokaźne dywidendy.
 • Warszawska giełda będzie promować handel na Platformie Żywnościowej. Rozważa wprowadzenie na nią kolejnych produktów rolnych

  Sellfood, czyli Platforma Żywnościowa, wspólne przedsięwzięcie GPW i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, mimo pandemii działa zgodnie z planem. Pierwsze aukcje pszenicy okazały się sukcesem, więc rozważane jest rozszerzenie asortymentu zarówno produktów rolnych, jak i giełdowych. Pandemia przesunęła akcję informacyjną, która teraz ma ruszyć z całą mocą. Prezes GPW liczy, że przyczyni się ona do wzrostu popularności tej formy handlu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR