
GPW w 5. edycji programu pokrycia analitycznego uwzględni ponad 60 spółek i nowe instrumenty
Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 5.0 rusza w lipcu
Prezes GPW Tomasz Bardziłowski poinformował, że nowa edycja Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego rozpocznie się w lipcu 2025 roku, tuż po zakończeniu obecnej edycji 4.0, która wygasa w czerwcu. W najnowszym wydaniu giełda postawiła na istotne rozszerzenie programu – zarówno pod względem liczby analizowanych spółek, jak i zakresu rynków objętych inicjatywą.
– Obecna edycja Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego kończy się w czerwcu. W czerwcu ogłosimy też nową edycję, która ruszy od lipca – powiedział prezes Tomasz Bardziłowski podczas czwartkowej konferencji prasowej.
Więcej spółek, nowe instrumenty
Nowa edycja obejmie ponad 60 spółek, a GPW planuje również włączenie do programu dodatkowych instrumentów i segmentów rynku, takich jak ETF-y, indeksy, obligacje nieskarbowe z rynku Catalyst oraz wybrane podmioty z NewConnect. To odpowiedź na rosnące potrzeby inwestorów i chęć zapewnienia szerszego dostępu do profesjonalnych analiz finansowych.
– Chcemy zwiększyć liczbę spółek, które będą objęte tym programem do ponad 60. Ponadto chcemy objąć programem płatnych analiz sponsorowanych przez GPW nowe obszary rynku, w tym indeksy i ETF-y, rynek obligacji nieskarbowych Catalyst, a także analizy związane z rynkiem NewConnect – powiedział Tomasz Bardziłowski.
Większy budżet dzięki dobrym wynikom giełdy
Jak zaznaczył prezes GPW, początkowo zakładano umiarkowane rozszerzenie programu o 20–25 proc., jednak dzięki dobrym wynikom giełdy w pierwszym kwartale 2025 r. zdecydowano się na znacznie większe zwiększenie skali działania. Finalnie Program 5.0 będzie większy o około 40 proc. względem obecnej edycji.
– Początkowo myśleliśmy o tym, żeby zwiększyć ten program o około 20-25 proc., natomiast po naszych dobrych wynikach za pierwszy kwartał podjęliśmy decyzję o dodatkowym jego zwiększeniu. Skala tego wzrostu będzie wynosiła około 40 proc. w porównaniu do poprzedniej edycji programu – dodał prezes GPW.
Cel: poprawa płynności i dostępności analiz
Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego powstał z myślą o zwiększeniu dostępności raportów analitycznych przygotowywanych przez biura maklerskie dla inwestorów krajowych i zagranicznych. Dodatkowym celem jest poprawa płynności obrotu giełdowego na mniej popularnych spółkach, które często pozostają poza radarem dużych domów maklerskich.
GPW finansuje analizy, które trafiają do publicznego obiegu, co zwiększa transparentność rynku i może przyciągnąć nowych inwestorów, szczególnie instytucjonalnych. Nowa, bardziej rozbudowana edycja programu wpisuje się w strategię GPW zakładającą zwiększenie atrakcyjności warszawskiego parkietu oraz rozwój usług wspierających rynek kapitałowy.