StockWatch.pl

Grupa Azoty spodziewa się jeszcze dwóch inwestorów PDH Polska na 700 mln zł

Omawiane walory:

Trwają rozmowy dotyczące wejścia kapitałowego dwóch kolejnych potencjalnych inwestorów do spółki PDH Polska, powołanej do realizacji inwestycji Polimery Police, poinformował prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki.

(Fot. społka)

– Oprócz podpisanych już porozumień z Hyundai Engineering i koreańską agencją rządową KIND oraz listu intencyjnego z Grupą Lotos, spodziewamy się wejścia kapitałowego do PDH Polska jeszcze jednego podmiotu na kwotę ok. 200 mln zł, a zainteresowany jest także kolejny podmiot branżowy, na kwotę ok. 500 mln zł – powiedział Wardacki na konferencji prasowej.

– To nie są podmioty niebranżowe. Będziemy starali się tak to konstruować, żeby nadal był to projekt przede wszystkim Grupy Azoty – dodał.

Szef Grupy Azoty przypomniał, że istotne było znalezienie podmiotów zewnętrznych, zainteresowanych finansowaniem projektu, na kwotę ok. 800 mln zł.

>> Gaz ugryzł ostatni raz – omówienie sprawozdania finansowego GK Grupa Azoty po IV kw. 2018 r.

Porozumienia z Hyundai Engineering i KIND przewidują udział tych podmiotów na poziomie 130 mln USD (ok. 500 mln zł).

-W krótkim horyzoncie powinna tu zostać podpisana umowa inwestycyjna – zaznaczył Wardacki.

Według niego, trwają także intensywne analizy w Grupie Lotos (list intencyjny zakłada zaangażowanie gdańskiego koncernu na poziomie 500 mln zł ) i na ten proces spółka również patrzy z dużym optymizmem.

Polimery Police to największy projekt inwestycyjny Grupy Azoty, o łącznym budżecie 1,5 mld euro (ok.6,5 mld zł), w wyniku którego powstaną m.in. instalacje do produkcji propylenu i polipropylenu o maksymalnych zdolnościach produkcyjnych 437 tys. ton rocznie. W ubiegłym tygodniu podpisana została umowa z wykonawcą inwestycji, firmą Hyundai Engineering.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 9 998,97 mln zł w 2018 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Grupaazoty, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Play hamuje odbicie na WIG20, w grze Ursus i Grupa Azoty

  Akcje Play tanieją o prawie 13 proc., po tym jak dwóch największych akcjonariuszy zdecydowało się na przyspieszoną sprzedaż sporego pakietu. Wyprzedaż telekomunikacyjnej spółki hamuje odbicie na WIG20. Całość robi niestety słabe wrażenie, a dowiezienie początkowych wzrostów do końca dnia stoi pod znakiem zapytania.

 • Grupa Azoty liczy na solidną marżę w agro i lepsze wyniki w chemii r/r w II półroczu

  Grupa Azoty spodziewa się utrzymania w II półroczu solidnej marży w segmencie agro i lepszych wyników w segmencie chemicznym r/r, wynika z wypowiedzi wiceprezesa Pawła Łapińskiego.

 • Huśtawka na kursie akcji Grupy Azoty po wynikach za II kwartał 2019 r.

  Najnowsze wyniki Grupy Azoty z jednej strony są niebo lepsze niż przed rokiem, a z drugiej nieco słabsze od oczekiwań rynkowych ekspertów. Inwestorzy mają problem z jednoznaczną oceną rezultatów, co widać po dużych wahaniach kursu akcji, który jeszcze rano rósł o ponad 7 proc., a obecnie spada o 2 proc. 

 • Odpis zmniejszy jednostkowy wynik netto ZA Puławy o 43 mln zł

  Zarząd ZA Puławy podjął uchwałę o dokonaniu odpisu aktualizującego zmniejszającego wartość aktywów przypisanych do ośrodka wypracowującego środki pieniężne CGU - "Pozostała działalność".

 • ZCh Police wracają do planu olbrzymiej emisji akcji z prawem poboru

  23 września akcjonariusze Zakładów Chemicznych Police będą głosować nad projektem uchwały ws. wznowienia emisji akcji wspierającej realizację Projektu Polimery, jednego z największych petrochemicznych projektów inwestycyjnych przeprowadzanych w ostatnich latach w Polsce. Spółka chce sfinalizować podwyższenie kapitału jeszcze w tym roku.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR