StockWatch.pl

Grupa Azoty z wysoką stratą netto w III kwartale. Kurs akcji znów w odwrocie

Omawiane walory: , ,

Wyniki Grupy Azoty za III kwartał pozostają pod presją czynników zewnętrznych, takich jak ceny gazu, surowców energetycznych czy uprawnień do emisji CO2. W piątek w południe kurs akcji Grupy Azoty spada o 6 proc. i traci całe środowe wzrosty. 

(Fot. spółka)

Wstępne wyniki Grupy Azoty za III kwartał okazały się dalekie od oczekiwań rynku. Spółka chemiczna zanotowała aż 116,8 mln zł straty netto, a EBITDA wyniosła zaledwie 44,1 mln zł. Konsensus rynkowy zakładał, że strata netto wyniesie jedynie 22 mln zł, a EBITDA 145 mln zł.

Kwartalne przychody wyniosły 2.325 mln zł i były o 2 proc. niższe w ujęciu r/r.

– Niższy poziom wypracowanych wyników był efektem głównie wzrostu cen gazu i surowców energetycznych, uprawnień do emisji CO2 oraz niższych wolumenów sprzedaży. Zaprezentowane wielkości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Publikacja skonsolidowanego raportu za 3 kwartał 2018 roku nastąpi 8 listopada 2018 roku.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Police i Puławy też na stratach

Nam minusie kwartał zamknęły także pozostałe giełdowe spółki z Grupy Azoty. Szacunkowa strata netto w Puławach wyniosła 35,9 mln zł, przy 838,6 mln zł przychodów. Na poziomie EBITDA spółka miała 12 mln zł. Z kolei Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police (ZCh Police) według szacunkowych danych odnotowały 19,6 mln zł straty netto w III kw. 2018 r. przy przychodach w wysokości 552,1 mln zł. EBITDA za III kw. br. wyniosła 5,9 mln zł. W obu wypadkach wyniki również były pod presją cen surowców i uprawnień do emisji CO2.

– Zarząd emitenta uznał informację o wynikach skonsolidowanych za istotną z uwagi na znacząco niższy poziom wyników finansowych wypracowanych w III kwartale 2018 roku w stosunku do wyników osiąganych przez spółkę w analogicznych okresach trzech lat poprzednich; jednocześnie wyniki odbiegają od oczekiwań rynkowych. Niższy poziom wypracowanych wyników był efektem głównie wzrostu cen gazu i surowców energetycznych, uprawnień do emisji CO2 oraz niższych wolumenów sprzedaży – czytamy w komunikacie.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Grupaazoty, Police, Pulawy, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com