Grupa PCC nie wyklucza kolejnych emisji obligacji

Z Rafałem Zdonem, wiceprezesem zarządu PCC Rokita, o kolejnej publicznej emisji obligacji rozmawia Kamil Gemra.

StockWatch.pl: Ostatnia emisja obligacji zakończyła się w połowie kwietnia. Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na kolejną w tak krótkim odstępie czasu?

Rafał Zdon: Obligacje traktujemy jako instrument realizowania naszej strategii inwestycyjnej. Środki pozyskiwane z emisji długu pozwalają nam m.in. realizować plany inwestycyjne. Nasza obecność na rynku kapitałowym ma charakter długoterminowy i zakłada systematyczne emisje obligacji dostosowane do bieżących potrzeb spółki. Ponadto zależało nam również na umożliwieniu reinwestycji w nasze obligacje obligatariuszom naszej pierwszej publicznej serii obligacji serii A. 

Na co spółka zamierza przeznaczyć środki z bieżącej emisji?

Jesteśmy w trakcie realizacji wieloletniego planu inwestycyjnego. W tym roku założyliśmy ambitne cele, obejmujące zwiększenie zdolności produkcyjnych, a także poszerzenie portfolio produkcyjnego i ekspansję na nowe rynki.

Planujemy zainwestowanie do 400 milionów w ciągu najbliższych 3 lat. Ponad 1/3 z tych środków przeznaczymy na technologię elektrolizy membranowej, służącej do produkcji chloru. Projekt ten realizujemy już od pewnego czasu, zapewni nam on znaczące oszczędności, a jednocześnie będzie naszym wkładem w politykę zrównoważonego rozwoju, ponieważ jest to technologia przyjazna środowisku.

Obszar, który obecnie intensywnie rozwijamy to produkty bardziej zaawansowane technologicznie, wysokospecjalistyczne, dostosowane bezpośrednio do potrzeb klientów. To głównie w tym obszarze planujemy zwiększenie mocy produkcyjnych oraz unowocześnienie naszych instalacji. Ponadto część środków przeznaczymy na inwestycje odtworzeniowe.

Proszę przybliżyć główne parametry emitowanych obligacji?

Obligacje serii AD są papierami 4-letnimi, ich oprocentowanie jest stałe i wynosi 6,8 proc. w skali roku. Odsetki będą wypłacane kwartalnie. Minimalny zapis to jedna obligacja o wartości nominalnej 100 zł. Emisję przeprowadzamy w dwóch transzach – transzy otwartej, w której oferujemy 100 tys. obligacji, oraz transzy instytucjonalnej, w której oferujemy 150 tys. obligacji. Transza instytucjonalna jest dedykowana inwestorom, którzy nabyli obligacje serii A w 2011 r. w ofercie publicznej.

Oprocentowanie oferowanych papierów spada. Jednocześnie bieżąca emisja dotyczy obligacji czteroletnich. Jakie macie Państwo prognozy dotyczące wysokości stóp procentowych w kolejnych latach?

Już od dłuższego czasu jesteśmy świadkami cyklu obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej i analitycy rynkowi nie wykluczają, że będą kolejne. Działając racjonalnie, oprocentowanie naszych obligacji każdorazowo dostosowujemy do sytuacji jaka jest na rynkach finansowych.

Po obniżkach stóp procentowych, obligacje PCC Rokita nadal są atrakcyjnym produktem inwestycyjnym na przykład w porównaniu do oferty, którą aktualnie przedstawiają inwestorom banki. Dodatkową zaletą naszych obligacji jest fakt, że oprocentowanie jest stałe. W przypadku serii AD – przez okres 4 lat, a więc bez względu na przyszły poziom stóp, roczna stopa zwrotu z inwestycji w obligacje serii AD to 6,8 proc.

Czy zapisy w ramach najnowszej emisji obligacji odbywają się według tych samych zasad co poprzednio?

Zapisy na obligacje serii AD można składać w sieci Punktów Obsługi Klienta oferującego – Domu Maklerskiego BDM. Tym inwestorom, którzy posiadają już rachunek w domu maklerskim, BDM umożliwia także zapisy przez internet. Dodatkowo, podobnie jak w wypadku poprzednich emisji, wspólnie z oferującym przygotowaliśmy specjalną promocję dla wszystkich którzy założą konto poprzez portal www.PCCInwestor.pl i jednocześnie złożą zapisy na obligacje.

Jak już wspomniałem, przy okazji tej emisji chcemy dodatkowo docenić naszych pierwszych obligatariuszy, którzy nabyli obligacje w pierwszej ofercie publicznej PCC Rokita. Tym inwestorom przyznaliśmy przywilej otrzymania w serii AD analogicznej liczby obligacji do tej, którą objęli w ramach subskrypcji w serii A. Obecne zapisy, w odróżnieniu od wszystkich pozostałych zapisów w tej serii, nie będą podlegały ewentualnej redukcji.

Za każdym razem staramy się ułatwiać inwestycję w nasze obligacje – umożliwiamy korespondencyjne założenie rachunku inwestycyjnego za pośrednictwem portalu www.PCCInwestor.pl, co z kolei pozwala dokonać zapisu na nasze obligacje internetowo, otwieramy tymczasowe POK-i w miejscach, gdzie popyt na nasze obligacje jest bardzo duży oraz prowadzimy otwartą politykę komunikacyjną przed i w trakcie zapisów.

To już ostatnia emisja PCC Rokita w ramach programu publicznej emisji obligacji. Jakie dalsze plany związane z rynkiem kapitałowym ma spółka?

Sprawdziła się realizowana przez nas strategia obecności na rynku kapitałowym, oparta na budowaniu trwałych relacji. Jesteśmy zadowoleni z przeprowadzonych dotąd emisji i chcielibyśmy być dalej aktywnym podmiotem na rynku papierów dłużnych. Co więcej, myślimy nie tylko o PCC Rokita, ale i o innych spółkach z Grupy.

Nie wykluczamy przeprowadzenia kolejnych emisji obligacji, a nawet uruchomienia kolejnych programów na wzór tego, realizowanego od czerwca 2012 r. Jednocześnie rozważamy rożne możliwości premiowania naszych obligatariuszy, co zapoczątkowaliśmy już przy okazji tej emisji.

Panie prezesie może zdradzi Pan naszym czytelnikom, czy mogą spodziewać się publicznych emisji obligacji ze strony innych spółek z Grupy PCC?

Otrzymujemy też pozytywne sygnały na temat postrzegania Grupy PCC, z której wywodzi się PCC Rokita. To zaufanie bardzo nas cieszy, ponieważ dużo inwestujemy w budowę trwałych relacji z obligatariuszami.

Nie wykluczamy więc emisji obligacji przez inne spółki z Grupy PCC. Strategia dywersyfikacji źródeł finansowania i wykorzystanie emisji obligacji do osiągania elastycznego finansowania sprawdziła się w przypadku PCC Rokita i chcielibyśmy wdrożyć ją także w innych spółkach. Realnym scenariuszem jest emisja obligacji przez Kosmet-Rokita. Na pewno najlepszą formą śledzenia informacji na ten temat jest zapisanie się na nasz newsletter za pośrednictwem dedykowanego inwestorom portalu www.PCCInwestor.pl.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR