Grupie O2 zabraknie kapitału na realizację celów emisyjnych

Grupa O2 znana m.in. z serwisów Pudelek, Wrzuta czy Tlen wchodzi na giełdę. Okazuje się że internet to świetny, wysokorentowny biznes, ale nieścisłość w prospekcie pokazała, że maksymalna cena ofertowa musiałą być w ostatniej chwili obniżona. O2 zabraknie 6 mln zł na realizację zadeklarowanych zamierzeń.

Lektura opublikowanego we środę prospektu syci oko inwestora, bo nawet w trudnych czasach portale należące do firm skupionych w grupie O2 potrafiły wypracowywać przychody rosnące z roku na rok o 20 proc. przy zachowaniu rentowności, dzięki czemu zysk i wypracowana gotówka stawały się coraz większe.

Niestety, w prospekcie został popełniony błąd, którego nie wychwycił dom maklerski sporządzający dokument, ani zatwierdzająca go Komisja Nadzoru Finansowego. Portale i serwisy internetowe również beznamiętnie powtórzyły kwotę 47,5 mln zł wpływów z emisji, których spodziewa się spółka. Jednak pomnożenie 1.250.000 szt. nowych akcji przez maksymalną cenę emisyjną 33 zł daje kwotę ok. 41 mln zł. Łatwo zgadnąć, że pierwotnie cena maksymalna była szacowana na 38 zł i o nią oparto wszelkie deklaracje i wyliczenia (38 * 1.250.000 = 47.500.000).

W kasie zabraknie zatem ponad 6 mln zł, natomiast cała – wyższa – kwota została już rozparcelowana. Cele emisyjne w całości obejmują przejęcia: 30 mln zł na duży podmiot, 15 mln zł na cztery mniejsze podmioty i 1,7 mln zł na jeden lub kilka małych. Razem 46,7 mln zł, których nie wystarczy. Trzeba będzie dopłacić ze swoich albo wziąć kredyt, bo słowo się rzekło i dokument jest oficjalny.

W odpowiedzi na pytanie StockWatch.pl o to, która kwota jest poprawna, Grupa O2 przyznała, iż cena została w ostatniej chwili obniżona.

– Zamierzone wydatki to 47,7 mln zł i takie były oczekiwania spółki. Jednocześnie po procesie premarketingu w ostatniej chwili przed zatwierdzeniem prospektu zostały one zweryfikowane do poziomu ceny maksymalnej równej 33 zł. – czytamy w oświadczeniu przesłanym do redakcji.

W prospekcie pozostała jednak kwota 47,5 mln zł oczekiwanych wpływów, czego nie da się w żaden sposób uzasadnić. W związku z tym przynajmniej niektóre cele emisyjne stanęłyby pod znakiem zapytania. Spółka podtrzymuje jednak chęć ich realizacji i będzie szukała na ten cel dodatkowego kapitału.

– W przypadku, gdyby wpływy z emisji akcji serii B okazały się niewystarczające dla zrealizowania wskazanych celów lub gdyby faktycznie uzyskane wpływy były niższe od oczekiwanych, Grupa będzie dodatkowo korzystała z finansowania dłużnego, poprzez zaciągnięcie kredytów bankowych, leasingu lub też poprzez emisję dłużnych papierów wartościowych. Wielkość pozyskanego finansowania dłużnego byłaby uzależniona od zdolności kredytowej Grupy. – dodaje spółka.

StockWatch.pl przygotował analizę finansową i wskaźnikową debiutu, która dostępna jest tutaj. Wynika z niej, że akcje oferowane są dosyć drogo, choć nie tak astronomicznie jak facebook. Niestety, O2 nie opublikowało prognoz finansowych, stąd trudno o wycenę patrzącą w przód.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że pod koniec 2011 r. Grupa dokonała gigantycznej transakcji księgowej, wykorzystując kończące się przepisy o amortyzacji podatkowej przedsiębiorstwa wnoszonego aportem. Stwarza to korzyści podatkowe, ale są one rozłożone w czasie, zaś ich efekt od razu pojawia się w księgach spółki. Rozliczenie zwiększonej amortyzacji z kolei będzie zmniejszać zyski księgowe przez kolejne lata i to o znaczne kwoty. Stąd też na wycenę trzeba patrzeć dwojako: od strony powtarzalnych zysków oraz od strony skorygowanej wartości majątkowej, pamiętając że DCF da wartości dużo większe. Jest to zbyt skomplikowane dla przeciętnego inwestora, który lubi P/E.

W naszej analizie pominęliśmy wartość aktywa podatkowego, wyjmując je z wartości księgowej, zysku netto i aktywów trwałych. >> Przejdź do analizy finansowej debiutu Grupy O2.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR