Industrial Milk Company za 40 mln USD przejął ukraińską spółkę

Omawiane walory:

Rolniczy holding skokowo zwiększył swój bank ziemi oraz zdolności magazynowe dzięki finalizacji przejęcia spółki na Ukrainie. Informacja nie zmotywowała jednak kursu do rozprawienia się z kluczowym oporem technicznym.

Industrial Milk Company działa w środkowo-północnej Ukrainie i specjalizuje się w uprawie zbóż, roślin oleistych oraz ziemniaków. Jednocześnie jest jednym z największych producentów mleka u naszych wschodnich sąsiadów.

Spółka poinformowała w czwartek o finalizacji przejęcia przedsiębiorstwa położonego w regionie Czernichowa. Dzięki transakcji IMC zwiększyło bank ziemi o 38 tys. ha i zdolność magazynową o 115  tys. ton. Dla porównania do tej pory rolniczy holding zarządzał areałem o powierzchni 82,7 tys. hektarów oraz zdolnością magazynową 223 tys. ton. Wartość umowy to 39,8 mln USD. Dla spółki jest to największa transakcja od momentu giełdowego debiutu w maju 2011 r. >> Wszystkie komunikaty spółki znajdziesz tutaj.

– Przejęte przedsiębiorstwo pasuje do istniejącego modelu biznesowego Industrial Milk Company z powodu korzystnej lokalizacji banku ziemi, podobnej struktury zasiewów i dostępnych zdolności magazynowych, które są wystarczające dla takiego banku ziemi. – napisano w komunikacie.

W skład powierzchni magazynowej wchodzą dwa elewatory o łącznej oraz parterowe magazyny. Elewatory są wyposażone w sprzęt do suszenia zboża i infrastrukturę logistyczną. W skład aktywów przejmowanej spółki wchodzi również stado 6 tys. sztuk bydła, w tym 2 tys. krów mlecznych oraz cukrownia.

>> W serwisie znajdziesz najważniejsze informacje na temat finansowej kondycji spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny IMC po wynikach w serwisie StockWatch.pl

Analitycy ING Securities w raporcie z 7 lutego zrewidowali cenę docelową dla spółki do 16,50 zł (z 19,40 zł wcześniej) oraz obniżyli rekomendację z kupuj do trzymaj. Eksperci w rekomendacji uwzględnili transakcję po cenie 50 mln USD. Biuro podkreśla, że druga połowa 2012 roku była trudniejsza dla ukraińskiej spółki, głównie za sprawą problemów logistycznych oraz słabej sprzedaży kukurydzy w III kwartale. IMC 18 kwietnia opublikuje raport za ostatni kwartał ubiegłego roku, ale eksperci nie spodziewają się znaczącej poprawy.

– Oczekujemy słabych wyników w IV kw. 2012 r. spowodowanych niższą niż oczekiwaną sprzedażą kukurydzy ze względu na trudności logistyczne. Dostrzegamy również ryzyko spadku cen kukurydzy w II połowie 2013 r. Obniżamy nasze prognozy EBITDA na lata 2013 i 2014 odpowiednio o 23 proc. i 14 proc. W związku z tym obniżamy naszą cenę docelową do 16,60 zł i obniżamy naszą rekomendację z kupuj do trzymaj. – czytamy w raporcie ING Securities.

>> Sprawdź kiedy Twoje spółki podzielą się raportem za IV kwartał 2012 r. >> Terminarz raportów finansowych spółek znajdziesz w serwisie StockWatch.pl

Kurs spółki na czwartkowej sesji początkowo zyskiwał o ponad 2 proc., ale w miarę upływu czasu zwyżka całkowicie stopniała. Z punktu widzenia analizy technicznej kurs znajduje się blisko ważnego oporu na poziomie 16,45 zł. Jego przełamanie otworzyłoby drogę do ataku na historyczne maksima na poziomie 17,35 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT imcompany, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR