Jest 7 nowych rekomendacji dla producentów odzieży i obuwia

Omawiane walory: , , , , , ,

DM BPS zaktualizował zalecenia i ceny docelowe dla siedmiu spółek z popularnej ostatnio branży modowej. Najwyższa rekomendacja zakłada potencjał do wzrostu kursu akcji o nawet 100 proc. Najsłabiej w ocenie maklerów prezentują się obecnie perspektywy dla Solar Company oraz Vistuli.  

W tym roku spółki z branży odzieżowej i obuwniczej są w centrum uwagi inwestorów. Większość z nich może pochwalić się już dwucyfrowymi stopami zwrotu. Eksperci uzasadniają ostatnie wzrosty poprawą sytuacji przeciętnego konsumenta – w lutym wzrost realnego funduszu płac wyniósł 6,3 proc. r/r. Na grubość portfela przekładają się także niższe ceny paliw, oszczędności na ogrzewaniu domu oraz spadające bezrobocie. Swoją cegiełkę dołożyli także maklerzy, którzy dostrzegli w branży duży potencjał na najbliższe kwartały. Przykładem jest środowy wysyp rekomendacji autorstwa DM BPS. Biuro odtajniło łącznie siedem rekomendacji dla spółek modowych, ale co ciekawe, nie wszystkie brzmią kupuj.

Najwyższą wycenę względem rynkowej otrzymał Redan. O tej rekomendacji na rynku spekulowało się już od kilku dni, czego efektem jest imponujący rajd notowań odzieżowej spółki. W raporcie datowanym na 18 lutego, eksperci DM BPS wycenili jedną akcję Redanu na 6,56 zł (zalecenie kupuj). Dzień przed powstaniem opracowania jeden walor na giełdzie kosztował 2,21 zł, co dawało potencjał do 197-proc. wzrostu. Obecnie za jedną akcję spółki trzeba zapłacić 3,25 zł, co oznacza potencjał do wzrostu o 101 proc.

Maklerzy DM BPS oszacowali wartość Redanu na podstawie dwóch segmentów operacyjnych. Część dyskontową metodą DCF wycenili na 221,7 mln zł, a modową na 33,4 mln zł, co w łącznym rozrachunku dało wartość grupy na poziomie 257,2 mln zł, tj. 7,20 zł w przeliczeniu na akcję.

– W 2015 r. szacujemy, iż dzięki rozwojowi Textilmarket spółka wypracuje 23,7 mln zł EBIT (+70,5 proc. r/r) i 11,2 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom dominującym. W 2016 zwiększenie powierzchni handlowej z 117 tys. mkw do 128 tys. mkw przełoży się na 10,5-proc. wzrost przychodów, marża handlowa zbliży się do poziomu 44 proc., co przy utrzymaniu dyscypliny kosztowej oznaczało będzie wzrost rentowności EBIT w okolice 6 proc. Tym samym kalkulujemy EBIT w wysokości 34 mln zł z czego 90 proc. stanowił będzie zysk Textilmarket, a 10 proc. części modowej. – czytamy w raporcie DM BPS.

Źródło: Raiffeisen Brokers

Źródło: Raiffeisen Brokers

Jednocześnie biuro zwraca uwagę na czynniki ryzyka, czyli dużą koncentrację akcji w rękach małżeństwa Wiśniewskich i ekspozycję na rynki wschodnie. Niemniej zdaniem ekspertów, potencjał inwestycyjny i uregulowanie kwestii zadłużenia sprawia, iż gra jest warta podwyższonego ryzyka.

Rekomendacje z zaleceniem kupuj trafiły też do Monnari, Gino Rossi, Wojasa oraz Bytomu. Wycena dla pierwszej ze spółek na poziomie 15,40 zł względem wtorkowej wyceny giełdowej daje 5,5-proc. potencjał do wzrostu. Eksperci podkreślają, że zgodnie z prognozami w 2014 roku z nawiązką zmaterializował się pozytywny efekt dźwigni operacyjnej wynikający ze zwiększenia marży handlowej i dyscypliny kosztowej. Biuro utrzymało pozytywne nastawienie do perspektyw spółki uwzględniając plany powiększenia biznesu i renegocjację wygasających w latach 2015-17 umów. Na 2015 rok biuro szacuje dwucyfrową dynamikę przychodów oraz stabilizację marży handlowej w okolicach 59 proc. W całym roku spółka powinna wypracować 208,2 mln zł przychodów (+19 proc. r/r), 34,2 mln zł EBIT (+13 proc. r/r) i 30,9 mln zł zysku netto (+2 proc. r/r).

– Biorąc pod uwagę wysoki stan gotówki (37,6 mln zł na koniec 2014 r.) w modelu założyliśmy, iż spółka zacznie dzielić się zyskiem z akcjonariuszami. Pierwszą wypłatę dywidendy z ubiegłorocznego zysku ustaliliśmy na 0,80 zł/akcję (DY=5,8 proc.). W kolejnych latach założyliśmy sukcesywny wzrost dywidendy do 1,10 zł/akcję w 2017 r. – uważają maklerzy z DM BPS.

>> W serwisie znajdziesz analizę aktualnej sytuacji fundamentalnej Monnari po wynikach za IV kwartał 2014 roku >> Zobacz analizę najnowszego raportu przygotowaną przez naszego analityka

W odniesieniu do Gino Rossi biuro podniosło wycenę z 3,50 zł do 4,43 zł. Względem wtorkowej ceny zamknięcia daje to ponad 29-proc. potencjał do wzrostu. Impulsem do korekty poprzedniej rekomendacji było pozyskanie 6 mln zł z emisji akcji, które zostały przeznaczone na otwarcia i remonty sklepów oraz inwestycję w fabrykę toreb w Elblągu.>> Akcje Gino Rossi były niedawno omawiane od strony technicznej w porannym Wykresie dnia

– Dodatkowo jak wynika comiesięcznych danych sprzedażowych znacząco poprawiła się efektywność odzieżowego Simple. Podobnie jak w poprzednim raporcie, szacunków dla grupy dokonaliśmy w oparciu o szczegółowe prognozy segmentów operacyjnych, które łącznie implikują wartość GK Gino Rossi na poziomie 222,1 mln zł, tj. 4,43 zł/akcję, która zawiera w sobie 35 proc. potencjał wzrostowy i obliguje nas do podtrzymania rekomendacji kupuj. – uważają analitycy.

(Fot. Daniel Paćkowski)

(Fot. Daniel Paćkowski)

Blisko 6-proc. wzrost zakłada nowa cena docelowa dla akcji Bytomu. Biuro podniosło wycenę z 1,61 zł do 1,99 zł. Eksperci podkreślają, że miniony rok spółka rozpoczęła jako typowy detalista, którego działalność polega na projektowaniu i sprzedaży kolekcji w salonach własnych, co też jak pokazują dane, miało pozytywny wpływ na marżę oraz generowane zyski. Jako atuty spółki biuro wylicza brak zadłużenia, wysoki poziom ROE (>25 proc.), tarczę podatkową, zorientowany jedynie na biznes detaliczny profil działalności oraz stosunkowo dobrą płynność walorów.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom spółki

– W 2015 szacujemy, iż dwucyfrowa dynamika przychodów wraz z zrewidowanym przez nas poziomem otwarć będzie kontynuowana, co przy oczekiwanej poprawie marży handlowej do 53 proc. sprawi, iż w całym roku spółka wypracuje 120,1 mln zł przychodów (+16 proc. r/r), 10,3 mln zł EBIT (+60,7 proc. r/r) i 9,8 mln zł zysku netto (+86,7 proc. r/r). – uważają eksperci.

Duży potencjał wzrostowy wciąż widać w akcjach Wojasa. Wycena biura na poziomie 11,40 zł za walor daje blisko 35-proc. przestrzeń do wzrostu względem wtorkowej ceny zamknięcia (8,45 zł.). Biuro zaznacza, że w 2014 roku zmaterializowały się pierwsze efekty związane ze wzrostem znaczenia kanału detalicznego, co za sprawą poprawy efektywności i dźwigni operacyjnej miało pozytywny wpływ na marżę oraz generowane zyski. DM BPS Oczekuje, iż w kolejnych okresach tendencja ta również będzie kontynuowana. Mankamentem w odniesieniu do akcji Wojasa jest niska płynność.

– W 2015 roku szacujemy, iż dwucyfrowa dynamika przychodów wraz z zrewidowanym przez nas poziomem otwarć będzie kontynuowana, co przy oczekiwanej poprawie marży handlowej do 45,4 proc. sprawi, iż w całym roku spółka wypracuje 243,5 mln zł przychodów (+13 proc. r/r), 17,4 mln zł EBIT (+19,2 proc. r/r) i 10,8 mln zł zysku netto (+16,1 proc. r/r). – czytamy w opracowaniu biura.

Zalecenia sprzedaj otrzymały dwie spółki: Solar Company oraz Vistula. Cena docelowa dla pierwszej to 1,55 zł, co względem wtorkowego zamknięcia daje blisko 33-proc. potencjał do spadku. Na ocenie Solar Company przeważył fakt, że proces zamówień i obrotu zapasami realizowany jest przy użyciu zewnętrznej firmy, która funkcjonuje poza strukturami spółki.

– W naszej analizie scenariuszowej na lata 2015-19 założyliśmy, iż problem z należnościami (zwrotami) z Grutexem mógłby zostać rozwiązany na przestrzeni br. Jednakże nie należy zapominać o tym, iż to Grutex pełniący rolę importera bierze na siebie całe ryzyko walutowe, co przy ostatnim wzroście USD jest raczej korzystne dla spółki i jej wyników. Co prawda Solar dokonuje przedpłat (PLN) za zamówiony towar, co przy wzroście USD/PLN o 20 proc. może oznaczać konieczność większych płatności ze strony spółki, lecz również biorąc pod uwagę dużą ilość towarów w magazynie może też ograniczyć zamówienia od głównego dostawcy i stając się zwiększyć udział produkcji krajowej dla nowych kolekcji. – uważają maklerzy z DM BPS.

Pole do 14-proc. przeceny zakłada najnowsza wycena przyznana akcjom Vistuli. DM BPS zmienił zalecenie z kupuj do sprzedaj i oszacował wartość jednego waloru odzieżowo-jubilerskiej grupy na 1,88 zł. We wtorek na zamknięciu sesji za akcje Vistuli płacono 2,17 zł. Maklerzy zwracają uwagę, że w międzyczasie spółka podała wartości dotyczące segmentów operacyjnych z pełną alokacją kosztów funkcjonowania, co pomogło wycenić wartość segmentu jubilerskiego na 166,5 mln zł, a segmentu odzieżowego na 166,8 mln zł. Zdaniem maklerów, pod kątem mnożników to na lata 2015-16 Vistula jest wyceniana z premią do innych „mniejszych” detalistów obecnych na GPW.

– W 2015 szacujemy, iż spółka wypracuje 468,7 mln zł przychodów (+5,6 proc. r/r), 39 mln zł EBIT (+11,4 proc. r/r) i 25,3 mln zł zysku netto (+40,4 proc. r/r). W poprawie rezultatu niewątpliwy wpływ odegra założona przez nas zamiana obligacji na kredyt. – czytamy w raporcie.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BYTOM, ginorossi, MONNARI, redan, solar, vistula, wojas, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR