X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

KGHM rozważa emisję obligacji skierowaną do inwestorów indywidualnych

Opublikowano: 2018-12-20 13:33:42

Omawiane walory:

KGHM Polska Miedź może pójść w ślady Orlenu i przeprowadzić emisję skierowaną do inwestorów indywidualnych. Wiceprezes ds. finansowych Katarzyna Kreczmańska-Gigol poinformowała, że spółka bierze pod uwagę taką opcję jako jedną z form dywersyfikacji źródeł finansowych.

(Fot. spółka)

– Jeśli chodzi o zmianę źródeł finansowania, to jesteśmy otwarci, chcemy mieć zdywersyfikowane źródła. Nie zakładamy, że nie będziemy współpracować z bankami, ale chcemy wyjść na rynek, więc emisja obligacji wchodzi w grę – powiedziała Kreczmańska-Gigol podczas konferencji prasowej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Dodała, że grupa nie wyklucza emisji skierowanej do inwestorów indywidualnych.

– Chcemy wydłużyć okres finansowanie, żeby to było finansowanie powyżej 5 lat, nawet do 20-30 lat, żeby odpowiadało okresowi użytkowania naszych aktywów – powiedziała wiceprezes.

Grupa rozważa staranie się o rating ze względu na potencjalną emisję obligacji, ale nie jest to przesądzone.

W ślady Orlenu

Publiczne emisje obligacji dedykowane inwestorom indywidualnym to świetna okazja do promocji rynku kapitałowego. Szczególnie, że z racji niskich stóp procentowych i w dobie inflacji trzymanie gotówki w przysłowiowej skarpecie lub na lokacie bankowej jest nieopłacalne.

Dotychczas spośród dużych spółek jedynie PKN Orlen zaoferował inwestorom indywidualnym swoje obligacje. Płocki koncern przeprowadził już dwa programy publicznych ofert – każdy o wartości nominalnej 1 mld zł. Pierwszy odbył się w latach 2013-2014 i okazał się wielkim sukcesem. Większość emisji rozchodziła się na pniu i kończyła dwucyfrową redukcją zapisów. Drugi ruszył w 2017 r. i trwał aż do czerwca br. W ubiegłym roku spółka oferowała papiery z oprocentowaniem WIBOR 6M + 1 p.p. marży. W tym roku – z racji wyhamowania na rynku długu spowodowanego aferą GetBack – Olen podniósł marżę do 1,2 p.p. Na tle innych ofert z rynku Catalyst (deweloperów lub windykatorów) oferta może wydać się mało atrakcyjna. Ale należy pamiętać, że blisko 3 proc. rocznie (bez wliczenia podatku Belki) to wciąż dużo lepsza opcja niż większość lokat oferowanych przez banki komercyjne.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o kghm)

 • Trudna końcówka sesji

  Pierwsza połowa wtorkowej sesji na GPW prezentowała się dość obiecująco. Polski indeks blue chipów przebił piątkowy lokalny szczyt na poziomie 2.360 pkt., jednak w okolicach godziny 14:00 obraz rynku uległ diametralnej zmianie. Zaledwie godzina wystarczyła do tego, by WIG20 powrócił w okolice poziomu neutralnego.

 • KGHM i Dino Polska ciągną w górę WIG20. W tle temat obniżenia podatku miedziowego

  Perspektywa obniżenia podatku od kopalin winduje kurs KGHM-u na roczne maksima. Razem z nim rośnie indeks WIG20 i cała warszawska giełda. Pomagają dobre nastroje w Europie. Na szerokim rynku wyróżnia się Dino Polska i spółki publikujące wyniki finansowe. 

 • Jakie dywidendy wpłacą spółki z WIG20 w 2019 r. [AKTUALIZACJA]

  Oto aktualna lista dywidend, jakie spółki z indeksu WIG20 zamierzają wypłacić w 2019 r. W tabeli uwzględniliśmy także deklaracje zarządów i plany na kolejne lata. 

 • KGHM miał 684 mln zł zysku netto, 1.182 mln zł EBITDA w IV kw. 2018 r.

  Zysk netto na sprzedaży wyniósł 592 mln zł wobec 1.070 mln zł zysku rok wcześniej. Wynik EBITDA sięgnął 1.182 mln zł wobec 1.476 mln zł rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 5.739 mln zł w IV kw. 2018 r. wobec 5.871 mln zł rok wcześniej. W 2018 r. spółka miała 1.657 mln zł skonsolidowanego […]

 • Lekkie wzrosty na GPW, miedź ciągnie w górę KGHM

  Odbicie na Wall Street oraz nowe zapisy w umowie ws. brexitu to główne czynniki napędzające wtorkowe wzrosty na giełdach. Na GPW w centrum uwagi są dziś akcje KGHM-u i Mirbudu.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku