Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

KGHM rozważa emisję obligacji skierowaną do inwestorów indywidualnych

Opublikowano: 2018-12-20 13:33:42

Omawiane walory:

KGHM Polska Miedź może pójść w ślady Orlenu i przeprowadzić emisję skierowaną do inwestorów indywidualnych. Wiceprezes ds. finansowych Katarzyna Kreczmańska-Gigol poinformowała, że spółka bierze pod uwagę taką opcję jako jedną z form dywersyfikacji źródeł finansowych.

(Fot. spółka)

– Jeśli chodzi o zmianę źródeł finansowania, to jesteśmy otwarci, chcemy mieć zdywersyfikowane źródła. Nie zakładamy, że nie będziemy współpracować z bankami, ale chcemy wyjść na rynek, więc emisja obligacji wchodzi w grę – powiedziała Kreczmańska-Gigol podczas konferencji prasowej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Dodała, że grupa nie wyklucza emisji skierowanej do inwestorów indywidualnych.

– Chcemy wydłużyć okres finansowanie, żeby to było finansowanie powyżej 5 lat, nawet do 20-30 lat, żeby odpowiadało okresowi użytkowania naszych aktywów – powiedziała wiceprezes.

Grupa rozważa staranie się o rating ze względu na potencjalną emisję obligacji, ale nie jest to przesądzone.

W ślady Orlenu

Publiczne emisje obligacji dedykowane inwestorom indywidualnym to świetna okazja do promocji rynku kapitałowego. Szczególnie, że z racji niskich stóp procentowych i w dobie inflacji trzymanie gotówki w przysłowiowej skarpecie lub na lokacie bankowej jest nieopłacalne.

Dotychczas spośród dużych spółek jedynie PKN Orlen zaoferował inwestorom indywidualnym swoje obligacje. Płocki koncern przeprowadził już dwa programy publicznych ofert – każdy o wartości nominalnej 1 mld zł. Pierwszy odbył się w latach 2013-2014 i okazał się wielkim sukcesem. Większość emisji rozchodziła się na pniu i kończyła dwucyfrową redukcją zapisów. Drugi ruszył w 2017 r. i trwał aż do czerwca br. W ubiegłym roku spółka oferowała papiery z oprocentowaniem WIBOR 6M + 1 p.p. marży. W tym roku – z racji wyhamowania na rynku długu spowodowanego aferą GetBack – Olen podniósł marżę do 1,2 p.p. Na tle innych ofert z rynku Catalyst (deweloperów lub windykatorów) oferta może wydać się mało atrakcyjna. Ale należy pamiętać, że blisko 3 proc. rocznie (bez wliczenia podatku Belki) to wciąż dużo lepsza opcja niż większość lokat oferowanych przez banki komercyjne.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o kghm)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku