KI Chemistry kusi akcjonariuszy Ciechu wyższą ceną w wezwaniu

Omawiane walory:

KI Chemistry kontrolowany przez Kulczyk Investments podniósł ofertę w wezwaniu o 5 proc. To wystarczyło, aby zaproponowana cena wreszcie zbliżyła się do rynkowej. Teraz akcjonariusze muszą ocenić, czy z perspektywy segmentu sodowego i restrukturyzacji podjętej przez spółkę, to atrakcyjna propozycja.

Rynek doczekał się podniesienia ceny w wezwaniu na akcje Ciechu. Ostatecznie KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments podpiło stawkę do 31 zł za akcję z 29,50 zł poprzednio. Zapisy w wezwaniu na Ciech trwają od 25 maja i kończą się 30 maja. KI Chemistry chce kupić 66 proc. akcji Ciechu.

Obecnie głównym akcjonariuszem Ciechu jest Skarb Państwa, który posiada 38,72 proc. akcji spółki. Wśród dużych inwestorów w akcjonariacie znajdują się też OFE PZU Złota Jesień (posiada 9,2 proc. akcji) i ING OFE (8,54 proc. akcji). Według zmienionej ceny wezwania, akcjonariusze dostaną o 1,50 zł więcej za każdą akcję. Jednak faktycznie będzie to 2,60 zł więcej, ponieważ należy doliczyć do tego niedawno ustaloną dywidendę.

– Ta cena, przy uwzględnieniu dywidendy, której wypłatę przegłosowano w piątek, oznacza poprawę warunków transakcji. Uwzględnia już premię do notowań z ostatnich miesięcy. Teraz to akcjonariusze będą musieli ocenić, czy z perspektywy segmentu sodowego i restrukturyzacji podjętej przez spółkę to atrakcyjna propozycja. My mamy pozytywne nastawienie do przyszłości segmentu sodowego i nasza wycena jest trochę wyższa. Perspektywa zwiększenia mocy produkcyjnych w innych krajach przesuwa się nieco w czasie, odradza się popyt. Wydaje się, że perspektywy dla Ciechu są korzystne. Natomiast na pewno prywatyzacja i pozyskanie inwestora to dla spółki szansa na dalsze zwiększanie efektywności. Myślę, że taki właściciel na pewno będzie dążył, by tę wartość zwiększać. – ocenia Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku (PAP).

>> Wskaźnik C/WK spółki to 1,81 przy średniej dla sektora 1,86. >> Zobacz aktualną analizę wskaźnikową Ciechu.

Wzywający zapowiada, że chce rozwijać Ciech. Zamierza m.in. wprowadzić grupę na nowe dla niej rynki afrykańskie. Inwestor nie zamierza wycofywać spółki z giełdy.

Niedawno pojawiła się sugestia, że do gry o Ciech może włączyć się Grupa Azoty. Członek rady nadzorczej Grupy Azoty i prawnik z Ministerstwie Skarbu, Monika Kacprzyk-Wojdyga, poinformowała, że akwizycje spółek chemicznych będą kluczowym elementem nowych założeń grupy. Dodała, że Grupa Azoty przeanalizuje opcję przejęcia Ciechu pod kątem ewentualnych synergii. Już wtedy analitycy zaczęli się zastanawiać, czy taka deklaracja sprowokuje Kulczyk Investments do podniesienia ceny wezwaniu.

Od dwóch miesięcy akcje Ciechu są na fali opadającej, tracąc kilka procent. Półroczna stopa zwrotu wynosi minus 0,3 proc., a roczna plus 18 proc.

wykres_Ciech

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ciech, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 5 giełdowych branż zarażonych koronabessą

  Epidemia koronawirusa to obecnie temat numer jeden. Świat żyje doniesieniami o nowych ogniskach choroby, kolejnych zgonach, odwoływanych imprezach, kontrolach na granicach czy zamkniętych zakładach produkcyjnych. To wszystko elektryzuje także inwestorów, bo każde takie zdarzenie ma realny wpływ na gospodarkę i wyniki spółek.

 • Prognozy wyników za III kwartał wg DM mBanku

  Rozpoczęty właśnie sezon wyników będzie pierwszym naprawdę trudnym testem dla spółek notowanych na GPW. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak miniony kwartał wypadł w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Banki ciągną WIG20 w dół, w grze JSW i Ciech

  WIG20 z godziny na godzinę jest coraz niżej, głównie za sprawa taniejących banków. Największy spadek notuje PKO BP. Niezmiennie swoimi ścieżkami idą giełdowe maluchy, które po spadkowej środowej sesji, dziś odbijają.

 • WIG20 walczy o powrót na 2.200 pkt., w grze Auto Partner i Ciech

  Giełda w Warszawie rośnie 4. sesję z rzędu, a WIG20 jest o krok od zdobycia poziomu 2.200 pkt. Pytanie, czy wzorem zachodnich indeksów, uda mu się odrobić większość lipcowo-sierpniowych strat?

 • Ciech: Organ odwoławczy utrzymał decyzję o 8,2 mln zł zaległości podatkowych

  Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy (organ II instancji), podtrzymał w mocy 3 decyzje Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy o zaległościach podatkowych spółek zależnych od CIECHu: CIECH Soda Polska, CIECH Cargo i CIECH Pianki. Zaległości z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 2015 r. wynoszą łącznie 8,2 mln zł. Odsetki za zwłokę wynoszą łącznie ok. 2,3 mln zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR