Kolejne 5 spółek przygotowuje wypłatę obfitej dywidendy

Omawiane walory: , , , ,

Niebawem rozpocznie się szósty rok kryzysu, który tnie kursy jak leci. Silne i bogate spółki próbują przyciągać do swoich akcji regularnymi wypłatami dywidend o wysokiej stopie. Zestawiliśmy pięć najciekawszych zapowiedzi z ostatnich dni.

Na rynku trwa raportowa burza. Tylko w czwartek około 400 spółek przekazało swoje sprawozdania finansowe za ostatni kwartał 2012 roku. Niektóre przy okazji zadeklarowały wypłatę akcjonariuszom części zysku. Propozycje dywidend przyszły w samą porę, bo rynek mocno ucierpiał po zapowiedzi gorszych wyników TPSA. Dzielić się zyskiem zamierzają nie tylko reprezentanci indeksu WIG20. Przejrzeliśmy deklaracje z ostatnich dni, okazuje się, że przed inwestorami wyrosła ciekawa alternatywa w postaci dywidendy na poziomie nawet 9-10 proc.

>> StockWatch.pl już wcześniej przygotował wstępną listę szczodrych spółek. >> 6 spółek, które już kuszą sowitą dywidendą.

Synthos przy okazji wstępnych wyników za 2012 rok przedstawił też wysokość proponowanej dywidendy. Mimo uszczuplenia zysku do 585 mln zł (z 960 mln zł z 2011 roku) chemiczna spółka ani myśli żałować swoim akcjonariuszom grosza. Zarząd chce rekomendować wypłatę dywidendy za 2012 r. co najmniej na poziomie ubiegłego roku, czyli nie mniej niż 661,6 mln zł (0,50 zł na jedną akcję). W ocenie spółki pozwalają na to osiągane wyniki oraz ogólna sytuacja finansowa. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosiłaby ponad 9 proc. W wywiadzie dla TVN CNBC prezes spółki Tomasz Kalwat poinformował, że w styczniu br. spółka wypracowała rekordowy poziom produkcji kauczuku, a wyniki w I kwartale powinny się poprawić kw./kw. Zarząd spodziewa się w 2013 r. lepszego wyniku netto w ujęciu rok do roku. >> Synthos osładza słabe wyniki za 2012 rok wysoką dywidendą.

– Rynek podchodzi do Synthosu bez entuzjazmu, a my podchodzimy do spółki bardziej optymistycznie. Wyniki za I kw. br., które będą lepsze od wyników za IV kw. 2012 roku, nadal mogą być słabsze w ujęciu rok-do-roku ze względu na wysoką bazę. Jednakże sądzimy, że dzięki oczekiwanej poprawie globalnej sytuacji makroekonomicznej popyt na kauczuk powinien rosnąć od I kw. br. Oczekujemy, że marże na produktach ESBR spółki utrzymają się na poziomie ubiegłorocznym. Oczekujemy w br. wzrostu zysku brutto na sprzedaży pod wpływem nowych produktów Nd-PBR. Nasza prognoza zysku netto w 2013 roku jest o 21 proc. wyższa od konsensusu Bloomberga. – oceniają analitycy KBC Securities.

Hojności nie można odmówić także PZU. Zarząd ubezpieczyciela chce zarekomendować wypłatę 100 proc. zysku za 2012 r. na dywidendę. Takie sugestie pojawiły się w tym tygodniu ze strony Andrzeja Klesyka, prezesa grupy. Polityka dywidendowa PZU zakłada przeznaczanie na dywidendę od 50 proc. do 100 proc. zysku netto grupy liczonego według MSR. Z zysku spółki za 2011 rok na dywidendę trafiło w sumie około 1,94 mld zł, co dało wypłatę w wysokości 22,43 zł na akcję. Millennium DM w swojej strategii na 2013 rok zakładał, że PZU na tegoroczną dywidendę przeznaczy 36 zł na akcję. Wówczas stopa wyniosłaby prawie 9 proc. Nieco niższej wypłaty spodziewa się Trigon DM.

– Ostatecznie zysk netto grupy w IV kw. przekroczy 0,5 mld zł i narastająco w całym roku wyniesie blisko 3,4 mld zł. Zakładamy, że na dywidendę zostanie przeznaczony niemal cały wynik spółki-matki, a więc DPS sięgnie 29-30 zł (stopa 7,2-7,5 proc.). W kolejnych latach DPS będzie niższy (stopa 6,5 proc.). – czytamy w prognozie Trigon DM do wyników za IV kwartał.

>> Nie przegap ważnego momentu – pilnuj terminów ustalania prawa do udziału w zyskach. >> Listę spółek, które zamierzają wypłacić dywidendę znajdziesz w jednym miejscu w serwisie StockWatch.pl

Bank Handlowy również zamierza zrobić ukłon w stronę akcjonariuszy. Spółka chce wypłacić do 75 proc. zysku za 2012 rok jako dywidendę. Rekomendacja rady nadzorczej w tej sprawie pojawi się w marcu. W 2012 roku skonsolidowany zysk netto banku w 2012 roku wyniósł 970,1 mln zł, czyli był o 31,7 proc. wyższy od zysku za 2011 rok. Jednostkowy zysk netto banku wyniósł z kolei 1 mld zł i wzrósł rdr o 40 proc. W tej sytuacji bank mógłby wypłacić nieco ponad 5 zł premii na akcję. To dawałoby około 6-proc. stopę.

Korzystna zmiana polityki dywidendowej szykuje się w BRE Banku. Millennium DM odtajnił rekomendację z wyceną 356,60 zł i zaleceniem akumuluj. Wynik netto BRE Banku w IV kwartale był wyższy niż oczekiwania rynkowe, co było efektem niższych odpisów na rezerwy.

– Wraz z raportem kwartalnym bank podał informację, iż w bieżącym roku zarząd spółki zarekomenduje wypłatę 33 proc. zysku z 2012 w postaci dywidendy. Jest to pewne zaskoczenie, gdyż do tej pory prezes dosyć enigmatycznie wypowiadał się co do takiej możliwości. Przy obecnym kursie, rekomendowany DY wynosi 2,9 proc. (przy założeniu dywidendy w wysokości 9,40 zł/akcję). – czytamy w raporcie Millennium DM.

Z mniejszych spółek ciekawie wygląda propozycja Qumaka. Okazuje się, że spółka planuje w 2013 r. wypłacić zaległą dywidendę za 2011 r., czyli 0,75 zł na akcję i dodatkowo za 2012 r. w wysokości minimum 0,50-0,60 zł na akcję. W sumie akcjonariusze mogliby otrzymać 1,25-1,35 zł. To dawałoby stopę na poziomie około 10 proc. Ostateczna decyzja należy do walnego zgromadzenia. Informatyczna spółka ma za sobą dobry IV kwartał, w którym przychody wyniosły 192,1 mln zł, wobec 136,4 mln zł z analogicznego okresu 2011 roku. Zysk netto wzrósł z 8,4 mln zł do 9,7 mln zł. Do tego na koniec IV kwartału Qumak posiadał największy w historii pakiet umów do realizacji (back log) wynoszący ponad 470 mln zł. >> Qumak rośnie po zapowiedzi wypłaty 10-proc. dywidendy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o bre, handlowy, PZU, qumak, synthos)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR