Koniec epoki

Ostatni dzień kadencji Donalda Trumpa rysuje się w jasnych barwach, a chociaż media spędzają go głównie na rozważaniach, czy prezydent ułaskawi wyprzedzająco siebie i osoby ze swojego otoczenia przed opuszczeniem urzędu, z perspektywy rynku znacznie ważniejsze będzie przesłuchanie przed Senatem potwierdzające objęcie urzędu Sekretarza Skarbu przez J. Yellen.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Pod nieobecność USA rynki europejskie wymazały wczoraj straty z początku sesji, zamykając się w większości na niewielkich plusach. Najsilniejsze spośród głównych indeksów było FTSE MiB i ciężko to nazwać przypadkiem. Giuseppe Conte nie ustaje w walce o utrzymanie fotela premiera, po wczorajszym wygranym głosowaniu w niższej izbie parlamentu staje przed trudniejszym testem w senacie. Utrzymanie władzy w rządzie mniejszościowym oznaczałoby zapewne typowy dla Włoch paraliż decyzyjności na najwyższych szczeblach władzy, ale rynek będzie zapewne wspierał każde rozwiązanie, które nie będzie oznaczało powrotu M. Salvini’ego i Ligi.

Świetnie zachowywała się wczoraj Warszawa, gdzie WIG20 wzrósł o 1,9 proc., mWIG40 o 1,2 proc., a sWIG80 o 1,5 proc. Absolutnym liderem zwyżek w głównym indeksie było JSW, którego notowania rosły o 18,8 proc., reagując entuzjastycznie na wzrosty globalnych cen węgla koksowego i lekceważąc zmiany w zarządzie. WIG-Energia zyskał 5,7 proc., na co wpływ miały informacje o liście intencyjnym PGE, Tauronu i Enei ws. współpracy w budowie farm wiatrowych na Bałtyku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Nastroje na świecie są dziś rano dużo lepsze niż 24 godziny temu. Ostatni dzień kadencji Donalda Trumpa rysuje się w jasnych barwach, a chociaż media spędzają go głównie na rozważaniach, czy prezydent ułaskawi wyprzedzająco siebie i osoby ze swojego otoczenia przed opuszczeniem urzędu, z perspektywy rynku znacznie ważniejsze będzie przesłuchanie przed Senatem potwierdzające objęcie urzędu Sekretarza Skarbu przez J. Yellen. Lekko w godzinach porannych koryguje się dolar, ale może to być wstęp do zmienności w dalszej części dnia.

Dzisiejszy dzień można określić również jako faktyczne rozpoczęcie sezonu wynikowego w USA, raporty przedstawią 43 spółki S&P500, w tym Goldman Sachs, Bank of America i Netflix. Obecny sezon może być bardzo specyficzny z uwagi na wydarzenia z ostatnich dwóch kwartałów. Wg Factset spodziewany jest spadek zysków o -6,8 proc. r/r, ale w 2Q i 3Q analitycy mylili się najwięcej w historii, niedoszacowując zyski odpowiednio 24 proc. oraz 17 proc. Można zatem założyć, że faktyczne oczekiwania są wyraźnie wyższe, szczególnie, że od listopadowych informacji o szczepionce, mających ewidentny silny wpływ na wyceny dokonano bardzo niewielkich rewizji prognoz dla poszczególnych spółek na ten i kolejne kwartały.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 19 stycznia 2021 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)

 • Muller: Możliwe, że decyzje dot. obostrzeń na kolejne dni zapadną już jutro

  Dotychczasowe obostrzenia zostaną utrzymane w obecnym kształcie na najbliższy weekend, ale możliwe jest, że decyzje dotyczące kolejnych tygodni zostaną podjęte już jutro, podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, poinformował rzecznik rządu Piotr Muller. Ocenił, że jeżeli na przełomie marca i kwietnia doszłoby do ograniczenia III fali koronawirusa, rozważane byłoby stopniowe luzowanie obostrzeń.

 • 4 czerwca premiera Sniper Ghost Warrior Contracts 2 na najnowszą oraz poprzednią generację konsol i PC

  CI Games ustaliło datę premiery Sniper Ghost Warrior Contracts 2. Najnowsza część snajperskiej serii zadebiutuje na całym świecie 4 czerwca br. W dniu premiery tytuł będzie dostępny na PlayStation 5, Xbox Series X/S, PC oraz PlayStation 4 i Xbox One. Już teraz trwa przedsprzedaż wersji fizycznej gry na konsole obecnej i poprzedniej generacji.

 • Medicalgorithmics nie będzie kontynuował prac nad projektem PocketECG 12Ch

  Medicalgorithmics, w wyniku przeglądu portfolio produktowego, podjął uchwałę o niekontynuowaniu dalszych prac rozwojowych nad urządzeniem PocketECG 12Ch i chce skoncentrować się na projektach Patch ECG oraz TechBot. Aktualizacja wartości aktywów przypisanych do projektu PocketECG 12Ch o kwotę 3,1 mln zł będzie miała negatywny wpływ na wynik finansowy za 2020 r.

 • Czerwono na giełdach, Mabion i Allegro grają pierwsze skrzypce na GPW

  Mabion, Allegro, Huuuge i Biomed Lublin to dziś jedne z najbardziej gorących spółek na warszawskiej giełdzie, która w ślad za innymi europejskimi parkietami spada pod ciężarem obaw o rosnące rentowności długu.

 • Image Power czeka na decyzję ws. debiutu na NewConnect W styczniu Image Power złożyło dokument informacyjny na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka czeka na decyzję w sprawie dopuszczenia do obrotu akcji i wyznaczenie terminu debiutu na NewConnect. Na małym parkiecie powinna pojawić się w pierwszej połowie 2021 roku


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR