Koniec epoki Mario Draghiego

Omawiane walory:

O 13:45 Rada EBC, po raz ostatni pod przywództwem Mario Draghiego ogłosi swoją decyzję na temat dalszego kształtu polityki monetarnej w Europie. Oczekiwania stóp wskazują na cięcie stopy depozytowej o 10-20 pb, ale ważniejsze będzie to, czy ogłoszone zostaną dodatkowe, niestandardowe działania i jak zostanie skonstruowany „tiering”, czyli parasol ochronny, który ma sprawić, że pogłębienie negatywnych stóp procentowych nie okaże się kolejnym uderzeniem w sektor bankowy.

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Za nami kolejna dobra sesja w Europie i USA. Wprawdzie indeksy na kontynencie zachowywały się niejednorodnie (IBEX zamknął się nawet na lekkim minusie, a wzrosty w Mediolanie były symboliczne, ale DAX zyskał 0,7 proc.). Za oceanem S&P500 wzrosło o 0,7 proc., a NASDAQ 1,1 proc. Głównym powodem korzystnego sentymentu była „dobra wola” USA i Chin przed zbliżającymi się negocjacjami, która wczoraj objawiła się opóźnieniem o dwa tygodnie podwyżki ceł na 250 mld USD rocznego importu z Państwa Środka (do tej pory przewidzianej na początek października). Wcześniej Chiny zapowiedziały wyłączenie 16 amerykańskich produktów z listy swoich własnych ceł. Na tym tle ciekawe wydają się doniesienia Reutersa o historycznym porozumieniu pomiędzy Chinami a Argentyną w kwestii importu soi. Przechodzące turbulencje południowoamerykańskie państwo jest jej największym eksporterem, ale do tej pory drzwi na rynek największego konsumenta tego zboża były dla niego zamknięte za sprawą ochrony przez Chiny krajowych producentów i preferowania importu z USA. Rynek wydaje się uważać, że kolejna runda rozmów amerykańsko-chińskich wreszcie przyniesie przełom, ale tego typu działania wskazują, że może być zbyt wcześnie na ogłaszanie końca wojny handlowej.

Na warszawskiej giełdzie WIG20 wzrósł o 0,2 proc., a małe i średnie spółki lekko traciły. Uwagę zwracały pięcioprocentowe zwyżki akcji Dino Polska, które przyniosą dziś zapewne próbę przebicia historycznych szczytów. Poza tym sesja może zostać zapomniana już dzisiaj rano.

O 13:45 Rada EBC, po raz ostatni pod przywództwem Mario Draghi’ego ogłosi swoją decyzję na temat dalszego kształtu polityki monetarnej w Europie. Oczekiwania stóp wskazują na cięcie stopy depozytowej o 10-20 pb, ale ważniejsze będzie to, czy ogłoszone zostaną dodatkowe, niestandardowe działania i jak zostanie skonstruowany „tiering”, czyli parasol ochronny, który ma sprawić, że pogłębienie negatywnych stóp procentowych nie okaże się kolejnym uderzeniem w sektor bankowy. Naprawdę silny ruch w górę na europejskich giełdach mogłoby naszym zdaniem wywołać tylko wznowienie QE lub inne działanie o tym potencjale, ale nie wiadomo, czy z tej wagi decyzjami Rada nie wstrzyma się do objęcia prezydentury przez C.Lagarde (większość analityków przewiduje początek skupu aktywów w październiku).

Wprawdzie w połowie dnia wzrok wszystkich będzie zwrócony na ostatnią konferencję prasową prezesa EBC, ale gdy będzie się rozpoczynała o 14:30 opublikowane będą dane o amerykańskiej inflacji, które w przypadku niespodzianek mogą zaburzyć przebieg sesji i utrudniają przewidywanie zachowania kursów głównych walut. Po ostatnim odreagowaniu na rynku długu i w obliczu silnego dolara kumulacja wydarzeń „łagodne EBC+wyższa od oczekiwań inflacja w USA” mogłaby spowodować bardzo silne spadki EURUSD i chaos na rynku długu, gdzie rentowności na głównych rynkach podążałyby w różnych kierunkach. Oznaczałaby też prawdopodobnie utrzymanie dobrej passy europejskich giełd, które są w ciągu ostatniego miesiąca silniejsze niż amerykańska.

Dla Polski dzisiejsza sesja powinna być okazją, by WIG20 wyraźnie przełamał 2200 pkt. Dzień rozpocznie się optymistycznie, ale przy tak istotnych wydarzeniach jest to drugorzędne.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 12 września 2019 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT dinopl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR