Kontynuacja „fedowskiej” przeceny

Środowa konferencja po posiedzeniu FOMC przyniosła potwierdzenie scenariusza i tak wycenianego przez rynek, w którym stopy procentowe pozostają bliskie zeru przez najbliższe dwa lata. Rezerwa Federalna nie zamierza zmieniać ich poziomu do momentu powrotu do pełnego zatrudnienia, któremu będzie towarzyszyć inflacja co najmniej na poziomie celu. Negatywna reakcja to przede wszystkim połączony efekt niezwykle ostrożnych wypowiedzi szefa Fed na temat trwającego ożywienia oraz wygórowanych oczekiwań rynku w kontekście dalszego luzowania polityki monetarnej.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Podczas czwartkowej sesji na GPW pojawiły się chwile grozy, zwłaszcza na samym początku notowań, jednak ostatecznie możemy mówić o szczęśliwym zakończeniu. Przecena, która przyszła zza oceanu, wywołana rozczarowaniem amerykańskich inwestorów oczekujących od Fed „czegoś więcej”, przyczyniła się do otwarcia notowań WIG20 z ujemną luką na poziomie 1,5 proc. Wraz z upływem kolejnych godzin sesji sytuacja jednak ulegała stopniowej poprawie, a polski indeks blue chipów rzutem na taśmę zdołał zakończyć dzień powyżej kreski, zyskując ostatecznie 0,4 proc. W przypadku drugiej i trzeciej linii spółek możemy mówić o rozstrzygnięciu neutralnym – mWIG40 zaliczył kosmetyczną zniżkę o 0,1 proc., natomiast sWIG80 „wyciągnięty za uszy” w samej końcówce notowań niemal nie zmienił swojej wartości. Spośród opublikowanych krajowych danych makro, warto zwrócić uwagę na sierpniowe dane z rynku pracy, które ponownie okazały się nieznacznie lepsze od oczekiwań. Spadek zatrudnienia wyhamował do 1,5 proc. r/r, co oznacza, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w sierpniu o 43 tys. etatów (prawdopodobnie efekt wydłużania czasu pracy), natomiast łączna liczba etatów była niższa w porównaniu do lutego o 151 tys. Zbliżająca się jesień wydaje się szczególnie ważnym sprawdzianem, który pokaże jak w obliczu wygasania efektu tarcz poradzą sobie polskie przedsiębiorstwa, a tym samym rynek pracy.

>> PROMOCJA! Do końca września kup abonament półroczny do Strefy Premium StockWatch.pl, a drugie pół roku otrzymasz gratis!

Tymczasem na Wall Street czwartek przyniósł kolejny dzień przeceny, w której prym wiodły spółki technologiczne oraz banki. Indeks S&P500 stracił ostatecznie 0,8 proc., natomiast Nasdaq zakończył sesję 1,3 proc. poniżej kreski. Przypomnijmy, że środowa konferencja po posiedzeniu FOMC przyniosła potwierdzenie scenariusza i tak wycenianego przez rynek, w którym stopy procentowe pozostają bliskie zeru przez najbliższe dwa lata. Rezerwa Federalna nie zamierza zmieniać ich poziomu do momentu powrotu do pełnego zatrudnienia, któremu będzie towarzyszyć inflacja co najmniej na poziomie celu. Negatywna reakcja to przede wszystkim połączony efekt niezwykle ostrożnych wypowiedzi szefa Fed na temat trwającego ożywienia oraz wygórowanych oczekiwań rynku w kontekście dalszego luzowania polityki monetarnej. Pomimo kontynuacji korekty za oceanem, w piątek na parkietach azjatyckich przeważał kolor zielony – w momencie pisania komentarza Hang Seng zyskuje 0,6 proc., a Shanghai Composite 1,7 proc. Chiński juan kontynuuje umocnienie, które trwa nieprzerwanie od początku czerwca, a w ostatnich dniach przybrało na sile. Utrzymywanie się silnego juana jest niewątpliwie istotnym wsparciem dla innych walut rynków wschodzących. W chwili obecnej kurs USD/CNY utrzymuje się w okolicach 6,75 (po raz ostatni dolar względem renminbi był wyceniany na tych poziomach w maju 2019 r.).

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 18 września 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Grupa Żywiec chce sprzedać Browar Braniewo

  Van Pur i Grupa Żywiec podpisały list intencyjny dotyczący zamiaru sprzedaży na rzecz Van Pur 100 proc. udziałów w spółce Browar Braniewo Sp. z o.o., praw do marek 'Kuflowe', 'Braniewo' oraz 'Jasne, że Pełne', a także nieruchomości i aktywów związanych z produkcją tych piw w browarze.

 • Finax rozpoczyna pasywną rewolucję w Polsce

  Ponad 1,5 tys. inwestorów w Polsce, 15 mln zł aktywów, nowy country manager nad Wisłą oraz intensywna współpraca z największymi blogerami finansowymi. W ten sposób Finax, słowacki robodoradca inwestycyjny, rozpoczyna drugi rok ekspansji w naszym kraju. Cel? 100 mln EUR aktywów w 2022 r.

 • Morawiecki: Jeżeli będą dodatkowe obostrzenia, za 2-3 dni je ogłosimy

  Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że liczba łóżek szpitalnych dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w ciągu tygodnia ulegnie podwojeniu z obecnego poziomu 15 tys. sztuk, Trwają przygotowania do różnych scenariuszy rozwoju pandemii.

 • Sąd ogłosił upadłość spółki Home Broker

  Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych ogłosił upadłość Home Broker, podał Open Finance.

 • WIG20 traci okazję na mocniejsze odbicie, w grze PGE, Tauron i Lotos

  Koncerny energetyczne drożeją po ponownym odgrzaniu tematu wyłączenia aktywów węglowych, a spółki paliwowe odreagowują spadki, w czym pomagają wyniki Lotosu. W to wszystko wpisuje się poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR