Krakowskim targiem – 2,4 bln USD?

Zamknięcie indeksów nad kreską, podobnie zresztą jak potencjalna kontynuacja wzrostów dzisiaj, to praktycznie w całości skutek informacji, że demokratyczni kongresmeni przygotowują nową propozycję pakietu fiskalnego, którego wartość miałaby wynieść 2,4 bln USD, a S.Mnuchin planuje wznowienie negocjacji z N. Pelosi.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Po środowej wyprzedaży czwartkowa sesja przyniosła uspokojenie nastrojów. Mimo że główne europejskie rynki traciły na zamknięciu od 0,1 proc. (FTSE MiB) do 1,4 proc. (FTSE100), w tym przypadku skala spadków powinna być powodem do zadowolenia po wyraźnie słabszym otwarciu. Inwestorów tym razem nie wystraszyły słabsze od oczekiwań tygodniowe statystyki z amerykańskiego rynku pracy – na poziomie nowych wniosków o zasiłki zobaczyliśmy wzrost ze zrewidowanych 866 tys. do 870 tys. (konsensus: 845 tys.), wyraźnie słabszy od oczekiwań był także spadek liczby kontynuowanych wniosków z 12,747 tys. do 12,580 tys. Z uwagi na aktualną retorykę Fed zachowanie Wall Street po danych makroekonomicznych z USA może ponownie być chimeryczne (nadzieja, że ich pogorszenie wywoła w końcu reakcję).

S&P500 wzrósł wczoraj o 0,3 proc., a NASDAQ o 0,4 proc. Zamknięcie indeksów nad kreską, podobnie zresztą jak potencjalna kontynuacja wzrostów dzisiaj, to praktycznie w całości skutek informacji, że demokratyczni kongresmeni przygotowują nową propozycję pakietu fiskalnego, którego wartość miałaby wynieść 2,4 bln USD, a S.Mnuchin planuje wznowienie negocjacji z N. Pelosi. Lekkim wsparciem była też oderwana zupełnie od słów innych członków FOMC wypowiedź J. Bullarda, który ocenił, że amerykańska gospodarka może przed końcem roku praktycznie całkowicie odrobić straty wywołane przez pandemię.

>> Promocja na abonament do strefy Premium StockWatch.pl i zniżka na Portfel Cztery Fazy Rynku

Po wzrostowej sesji w Azji Europa rozpocznie dzień na plusach, mając też swoje powody do poprawy sentymentu – pomimo zapowiedzi kontynuacji opozycji wobec działań B. Johnsona na ścieżce legislacyjnej, unijni negocjatorzy wrócili do rozmów z brytyjskim rządem, a instytut Ifo zwraca uwagę, że optymizm wśród niemieckich eksporterów wzrósł do najwyższego poziomu od października 2018 r. To powiedziawszy, trudno na razie znaleźć jakikolwiek wartościowy sygnał, że korekta się zakończyła, liczby zakażeń we Francji, Wielkiej Brytanii rosnącej liczbie krajów europejskich biją rekordy, a dolar jest bliski zakończenia tygodnia około półtoraprocentową aprecjacją. Wśród bardziej odległych tematów, warto zwracać uwagę, że okres wyborczy zwiastuje coraz większe turbulencje. Donald Trump właściwie otwarcie deklaruje, że pośpiech w wyborze nowego członka Sądu Najwyższego jest związany z jego planami zaskarżenia ewentualnego niekorzystnego wyniku wyborów z uwagi na ciągle przez niego kwestionowaną konstytucyjność głosowania zdalnego.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 25 września 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Grupa Żywiec chce sprzedać Browar Braniewo

  Van Pur i Grupa Żywiec podpisały list intencyjny dotyczący zamiaru sprzedaży na rzecz Van Pur 100 proc. udziałów w spółce Browar Braniewo Sp. z o.o., praw do marek 'Kuflowe', 'Braniewo' oraz 'Jasne, że Pełne', a także nieruchomości i aktywów związanych z produkcją tych piw w browarze.

 • Finax rozpoczyna pasywną rewolucję w Polsce

  Ponad 1,5 tys. inwestorów w Polsce, 15 mln zł aktywów, nowy country manager nad Wisłą oraz intensywna współpraca z największymi blogerami finansowymi. W ten sposób Finax, słowacki robodoradca inwestycyjny, rozpoczyna drugi rok ekspansji w naszym kraju. Cel? 100 mln EUR aktywów w 2022 r.

 • Morawiecki: Jeżeli będą dodatkowe obostrzenia, za 2-3 dni je ogłosimy

  Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że liczba łóżek szpitalnych dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w ciągu tygodnia ulegnie podwojeniu z obecnego poziomu 15 tys. sztuk, Trwają przygotowania do różnych scenariuszy rozwoju pandemii.

 • Sąd ogłosił upadłość spółki Home Broker

  Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych ogłosił upadłość Home Broker, podał Open Finance.

 • WIG20 traci okazję na mocniejsze odbicie, w grze PGE, Tauron i Lotos

  Koncerny energetyczne drożeją po ponownym odgrzaniu tematu wyłączenia aktywów węglowych, a spółki paliwowe odreagowują spadki, w czym pomagają wyniki Lotosu. W to wszystko wpisuje się poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR