Kruk kupi duży portfel wierzytelności hipotecznych od BZ WBK

Omawiane walory:

Grupa windykacyjna wygrała przetarg na portfel wierzytelności hipotecznych o wartości nominalnej 443 mln zł. Jest to już druga, tak istotna w tym roku, inwestycja Kruka w nowym segmencie rynku wierzytelności zabezpieczonych hipotecznie w Polsce.

Kruk wygrał przetarg na zakup portfela wierzytelności hipotecznych wraz z zabezpieczeniami zorganizowany przez BZ WBK. Łączna jego wartość nominalna to około 443 mln zł. To druga tak duża inwestycja spółki w segmencie wierzytelności zabezpieczonych hipoteką w Polsce.

Niedawno prezes Kruka na łamach StockWatch.pl informował, że szczególnie owocny w transakcje może być grudzień, w którym oczekiwane jest rozstrzygnięcie kilku przetargów ogłoszonych przez banki w Polsce i Rumunii. Spółka bierze aktywny udział we wszystkich toczących się przetargach.

– W bieżącym roku nabyliśmy dwa kluczowe portfele detalicznych wierzytelności hipotecznych, za sprawą których nasze aktywa wierzytelności zabezpieczonych wzrosły o 1,2 mld zł wartości nominalnej. Aktywa te otwierają nam nowe możliwości i przyczyniają się do wzrostu wartości spółki. Pamiętajmy przy tym, że jesteśmy mocno zainteresowani inwestycjami w trzech grupach portfeli wierzytelności: konsumenckich niezabezpieczonych, zabezpieczonych hipotecznie oraz korporacyjnych, a oprócz rozwoju produktowego, prowadzimy ekspansje na nowe rynki geograficzne. – mówi Piotr Krupa, prezes zarządu Kruk SA.

W pierwszych trzech kwartałach tego roku nakłady inwestycyjne na wierzytelności nabyte przez grupę wyniosły łączne 355 mln zł, a wartość nominalna kupionych wierzytelności to 2,2 mld zł. Informacja o wygranym przetargu organizowanym przez BZ WBK sprawiła, że wartość nominalna tylko wierzytelności zabezpieczanych, nabytych w 2014 roku przez Kruka wzrośnie o co najmniej 1,2 mld zł.

Narastająco po pierwszych dziewięciu miesiącach 2014 roku grupa wypracowała rekordowe wyniki. Zysk netto wzrósł w ujęciu r/r o 57 proc. do 126 mln zł. W tym okresie rekordowa była też spłata z portfeli nabytych przez Kruka i wyniosła 528 mln zł. Niemniej w III kwartale wyniki okazały się nieco niższe w ujęciu r/r. Miało to związek z aktualizacją prognozy dotyczącej wpływów z posiadanego portfela wierzytelności, która obniżyła przychody w III kwartale o 13 mln zł.

>> Więcej informacji na temat działalności grupy Kruk oraz jej wyników finansowych znajdziesz na specjalnej stronie dedykowanej spółce. >> Odwiedź microsite grupy Kruk w serwisie StockWatch.pl

Dobre wyniki wywindowały notowania Kruka na szczyty. Od początku roku akcje zyskały ponad 40 proc. W skali trzyletniej mogą pochwalić się stopą zwrotu na poziomie 172 proc. W poniedziałek spółka poinformowała, że osoba z zarządu Kruka sprzedawał w zeszłym tygodniu 20 tys. akcji po średnich cenach 118,72 zł i 116,36 zł. Jednocześnie pojawił się komunikat o nabyciu akcji przez kluczowych pracowników w ramach programu motywacyjnego.

wykres_Kruk

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł

  Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.

 • Agnieszka Kułton i Iwona Słomska odchodzą z zarządu Kruka

  Ze względów zdrowotnych rezygnację ze stanowiska członka zarządu złożyła Agnieszka Kułton odpowiedzialna za obszar zarządzania wierzytelnościami. Natomiast Iwona Słomska złożyła rezygnację z powodów osobistych. Piotr Krupa zarekomendował radzie nadzorczej, aby do zarządu dołączył Piotr Kowalewski.

 • Kruk uchwalił nowy program emisji obligacji o wartości 700 mln zł

  To już VII program emisji obligacji wrocławskiej spółki. Środki pozyskane z emisji długu zostaną przeznaczone na finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR