Kruk miał 1,8 mld zł wpłat i 0,5 mld zł nowych inwestycji w 2020 roku

Omawiane walory:

Spłaty od klientów Grupy Kruk na portfelach własnych wyniosły w 2020 roku 1,83 mld zł, o 3 procent więcej niż w 2019 roku i najwięcej w historii działalności Grupy. W tym samym czasie Grupa zainwestowała na czterech rynkach 456 mln zł w nowe portfele wierzytelności o nominale ponad 3,1 mld zł.

kruk,akcje,koronawirus,wyniki

Kruk miał 1,8 mld zł wpłat i 0,5 mld zł nowych inwestycji w 2020 roku

Spłaty z portfeli posiadanych przez Grupę Kruk wyniosły w IV kwartale 2020 roku ponad 488 mln zł, czyli o 3 proc. więcej niż w tym samym okresie 2019 roku i o ponad 7 proc. więcej, niż w III kwartale 2020. 76 proc. wszystkich spłat w 2020 roku pochodzi z Polski i Rumuni.

– Kolejny kwartał, kiedy odnotowaliśmy wzrost spłat od naszych Klientów. Zwłaszcza na rynku polskim utrzymują się mocne spłaty na portfelach detalicznych niezabezpieczonych. W kontekście wydarzeń 2020 roku to bez wątpienia bardzo dobry wynik. Jednocześnie nie przestajemy monitorować sytuacji związanej z COVID-19 na każdym z rynków – mówi Piotr Krupa, CEO Kruka.

Kruk zainwestował w IV kwartale 2020 roku 344 mln zł w portfele wierzytelności o łącznym nominale 2 307 mln zł. Inwestycje te stanowią 75 proc. wszystkich nabytych wierzytelności w 2020 roku. Największe inwestycje zostały dokonane na rynku polskim, w dominującej większości w wierzytelności detaliczne niezabezpieczone. W 2020 roku Kruk zainwestował łącznie 456 mln zł w Polsce, Rumunii, Hiszpanii i Czechach.

– Ciężko analizować inwestycje w zestawieniu z 2019 rokiem. Pandemia spowodowała praktycznie całkowite zamrożenie rynku na dwa kwartały 2020 roku. Jednak jak pokazuje ostatni kwartał, rynek powrócił do aktywności – nadal głównie w Polsce. Inwestycje z ostatniego kwartału roku są największe w całym 2020 roku i poziomem zbliżone do IV kwartału 2019. W tak trudnym roku to naprawdę dobry poziom inwestycji. Operacyjnie, finansowo i płynnościowo jesteśmy przygotowani na większe transakcje – kończy Piotr Krupa.

Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Kruk)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR