Kruk w I kwartale zarobił na czysto prawie 100 mln zł

Omawiane walory:

Akcjonariusze Kruka mają powody do zadowolenia. Zysk netto za pierwsze trzy miesiące br. na poziomie 98 mln zł to jeden z najwyższych wyników w historii grupy. W piątek akcje lidera branży windykacyjnej drożeją o 2 proc.

Piotr Krupa, prezes Kruk SA.

Kruk ma za sobą mocny początek roku. Wynik netto za I kwartał 2019 r. na poziomie 98 mln zł to blisko 1/3 całego zysku za 2018 r. Wysoki zysk to efekt przede wszystkim bardzo dobrych spłat z głównych rynków działalności Kruka: Polski (201 mln zł) i Rumunii (131,1 mln zł) i niższych kosztów działalności, pomimo negatywnego wpływu kursu walutowego na wynik w Rumunii.

Wynik EBITDA na poziomie 136,4 mln zł okazał się wyższy niż przed rokiem o 9 proc. Warto dodać, że EBITDA była dodatnia we wszystkich segmentach geograficznych Kruka, osiągając najwyższy poziom w Polsce (91,5 mln zł) i Rumunii (49,0 mln zł). We Włoszech wyniosła 7,1 mln zł, a na pozostałych rynkach w sumie 7,3 mln zł.

Zysk operacyjny wzrósł r/r ze 120 mln zł do 126,29 mln zł. Z kolei skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 305,71 mln zł wobec 285,33 mln zł rok wcześniej.

– Spłaty od osób zadłużonych z pakietów własnych wyniosły 426,7 mln zł i były wyższe o 18 proc. r/r oraz stanowiły 27 proc. wyniku z całego ubiegłego roku – podsumował Kruk.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Spłaty na rynku włoskim wyniosły 40,6 mln zł i były zgodne z oczekiwaniami. Pozostałe rynki wygenerowały 54,1 mln zł spłat.

W pierwszych trzech miesiącach br. Kruk zainwestował 179,5 mln zł w 37 portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 1,4 mld zł. Inwestycje wzrosły w ujęciu r/r aż o 43 proc. To był drugi z rzędu kwartał, w którym obserwowaliśmy wzrost oczekiwanych zwrotów z kupowanych portfeli.

– Inwestycje w 1 kw. 2019 zrealizowane zostały na wyższych zakładanych zwrotach niż średnio oczekiwane za 2017 i 2018 rok – czytamy w prezentacji wynikowej.

Grupa Kruk w 1 kw. 2019 roku według segmentów geograficznych.

Kruk utrzymał konserwatywne podejście do zadłużenia – wskaźnik długu netto do EBITDA gotówkowej na koniec 1 kw. 2019 roku wyniósł 2,3x. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Kruka

– Za nami dobry początek 2019 roku, który może okazać się przełomowy dla dalszego rozwoju grupy. Dobre spłaty na poziomie 427 mln zł i dyscyplina kosztowa pozwoliły na osiągnięcie 98 mln zł zysku netto. Łącznie zainwestowaliśmy 179 mln zł, skupiając się przede wszystkim na rynkach rumuńskim i polskim, gdzie przypadło prawie 80 proc. tej kwoty. Dobra sytuacja gospodarcza na tych dwóch rynkach i silne spłaty dają nam duży komfort w pracach nad poprawą efektywności we Włoszech i w Hiszpanii. Widać postęp – wierzymy, że wypracowane rozwiązania pozwolą nam zintensyfikować zakupy także w tych krajach w przyszłości – powiedział Piotr Krupa, prezes Kruka.

Inwestorzy ciepło przyjęli wyniki Kruka. W piątek rano akcje spółki drożeją o blisko 2 proc. do 162,80 zł. Cała grupa jest obecnie wyceniana na nieco ponad 3 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR