Kruk: Wonga na dobrej drodze, by uzyskać rentowność EBITDA do końca 2019 r.

Omawiane walory:

Wonga jest na dobrej drodze, by osiągnąć rentowność na poziomie EBITDA do końca 2019 roku, poinformował członek zarządu i CFO Michał Zasępa. Zmiany w tzw. ustawie antylichwiarskiej, które mogą wejść w życie w przyszłym roku spowodowałyby istotny spadek przychodów pożyczkodawcy, ale byłyby jednocześnie szansą na zwiększenie udziałów w rynku, ocenił zarząd Kruka. 

Michał, Zasępa, CFO, KRUK, czat

Michał Zasępa, CFO Grupy Kruk.

– Wonga – kontrolując ryzyko kredytowe – zwiększa biznes, od kiedy zasililiśmy ją w finansowanie i jest na dobrej drodze, by stać się rentownym biznesem w tym roku na poziomie EBITDA – powiedział Zasępa podczas konferencji prasowej.

Portfel pożyczek Wongi wyniósł 112 mln zł na koniec czerwca br., zaś od maja do czerwca firma udzieliła finansowania na kwotę 72 mln zł, sprzedając 39,1 tys. produktów.

Kruk podał, że działalność operacyjna i wyniki finansowe Wongi w pierwszych miesiącach po transakcji są zgodne z oczekiwaniami w chwili transakcji. Przychody Wongi wyniosły 10 mln zł, a wynik EBITDA -0,4 mln zł w I poł. 2019 r.

Kruk poinformował, że potencjalne zmiany w prawie w Polsce na rynku pożyczek pozabankowych mogą istotnie zmienić ten rynek, powodując ograniczenie działalności lub wycofanie się części firm pożyczkowych.

– Nowa ustawa istotnie zmniejszy przychody Wongi, ale mniejsza konkurencja otworzy jej możliwość zwiększenia udziału w rynku. Wierzymy, że Wonga jest na tyle kompetentnym zespołem, silnym brandem, że nawet pod trudnymi przepisami znajdzie dla siebie niszę rynkową – powiedział Zasępa.

Dodał, że Wonga koncentruje się obecnie na pozyskiwaniu klientów o niskim poziomie ryzyka i w tym segmencie buduje swoją skalę.

– Wydźwięk tych zmian [ w ustawie] jest korzystny dla Wongi, eliminuje patologię. Projekt tej ustawy wzmocnił chęć naszej inwestycji w Wongę kilka miesięcy temu. Dziś czekamy, co się wydarzy. Nowe przepisy radykalnie zmniejszą liczbę graczy na tym rynku, kluczem będzie tani proces i niska szkodowość. Marże spadną istotnie, a część podmiotów nie przetrwa – powiedział prezes Kruka Piotr Krupa podczas konferencji.

Dodał, że w oczekiwaniu na zmiany na rynku, w komunikacji marketingowej Wonga „przesuwa się w stronę klientów premium”.

– Wzrasta nam istotnie liczba dobrych klientów o najniższym poziomie szkodowości – podkreślił.

Kruk sfinalizował pod koniec kwietnia br. umowę przejęcia 100 proc. udziałów spółki Wonga działającej na polskim rynku pożyczek online. Wartość transakcji opiewa na 97,1 mln zł. Na kwotę składa się wartość udziałów sprzedawanej spółki i prawa do własności marki (3 mln zł) oraz spłata jej zobowiązań należnych sprzedającemu (94,1 mln zł).

Wonga specjalizuje się w pożyczkach internetowych. Firma działa w Polsce od kwietnia 2013 roku. Koncentruje się na sprzedaży pożyczek ratalnych, które stanowią 90 proc. jej portfela.

Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł

  Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.

 • Agnieszka Kułton i Iwona Słomska odchodzą z zarządu Kruka

  Ze względów zdrowotnych rezygnację ze stanowiska członka zarządu złożyła Agnieszka Kułton odpowiedzialna za obszar zarządzania wierzytelnościami. Natomiast Iwona Słomska złożyła rezygnację z powodów osobistych. Piotr Krupa zarekomendował radzie nadzorczej, aby do zarządu dołączył Piotr Kowalewski.

 • Kruk uchwalił nowy program emisji obligacji o wartości 700 mln zł

  To już VII program emisji obligacji wrocławskiej spółki. Środki pozyskane z emisji długu zostaną przeznaczone na finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR