Kruk: Wonga na dobrej drodze, by uzyskać rentowność EBITDA do końca 2019 r.

Omawiane walory:

Wonga jest na dobrej drodze, by osiągnąć rentowność na poziomie EBITDA do końca 2019 roku, poinformował członek zarządu i CFO Michał Zasępa. Zmiany w tzw. ustawie antylichwiarskiej, które mogą wejść w życie w przyszłym roku spowodowałyby istotny spadek przychodów pożyczkodawcy, ale byłyby jednocześnie szansą na zwiększenie udziałów w rynku, ocenił zarząd Kruka. 

Michał, Zasępa, CFO, KRUK, czat

Michał Zasępa, CFO Grupy Kruk.

– Wonga – kontrolując ryzyko kredytowe – zwiększa biznes, od kiedy zasililiśmy ją w finansowanie i jest na dobrej drodze, by stać się rentownym biznesem w tym roku na poziomie EBITDA – powiedział Zasępa podczas konferencji prasowej.

Portfel pożyczek Wongi wyniósł 112 mln zł na koniec czerwca br., zaś od maja do czerwca firma udzieliła finansowania na kwotę 72 mln zł, sprzedając 39,1 tys. produktów.

Kruk podał, że działalność operacyjna i wyniki finansowe Wongi w pierwszych miesiącach po transakcji są zgodne z oczekiwaniami w chwili transakcji. Przychody Wongi wyniosły 10 mln zł, a wynik EBITDA -0,4 mln zł w I poł. 2019 r.

Kruk poinformował, że potencjalne zmiany w prawie w Polsce na rynku pożyczek pozabankowych mogą istotnie zmienić ten rynek, powodując ograniczenie działalności lub wycofanie się części firm pożyczkowych.

– Nowa ustawa istotnie zmniejszy przychody Wongi, ale mniejsza konkurencja otworzy jej możliwość zwiększenia udziału w rynku. Wierzymy, że Wonga jest na tyle kompetentnym zespołem, silnym brandem, że nawet pod trudnymi przepisami znajdzie dla siebie niszę rynkową – powiedział Zasępa.

Dodał, że Wonga koncentruje się obecnie na pozyskiwaniu klientów o niskim poziomie ryzyka i w tym segmencie buduje swoją skalę.

– Wydźwięk tych zmian [ w ustawie] jest korzystny dla Wongi, eliminuje patologię. Projekt tej ustawy wzmocnił chęć naszej inwestycji w Wongę kilka miesięcy temu. Dziś czekamy, co się wydarzy. Nowe przepisy radykalnie zmniejszą liczbę graczy na tym rynku, kluczem będzie tani proces i niska szkodowość. Marże spadną istotnie, a część podmiotów nie przetrwa – powiedział prezes Kruka Piotr Krupa podczas konferencji.

Dodał, że w oczekiwaniu na zmiany na rynku, w komunikacji marketingowej Wonga „przesuwa się w stronę klientów premium”.

– Wzrasta nam istotnie liczba dobrych klientów o najniższym poziomie szkodowości – podkreślił.

Kruk sfinalizował pod koniec kwietnia br. umowę przejęcia 100 proc. udziałów spółki Wonga działającej na polskim rynku pożyczek online. Wartość transakcji opiewa na 97,1 mln zł. Na kwotę składa się wartość udziałów sprzedawanej spółki i prawa do własności marki (3 mln zł) oraz spłata jej zobowiązań należnych sprzedającemu (94,1 mln zł).

Wonga specjalizuje się w pożyczkach internetowych. Firma działa w Polsce od kwietnia 2013 roku. Koncentruje się na sprzedaży pożyczek ratalnych, które stanowią 90 proc. jej portfela.

Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR