Kruk wygrał kolejne dwa przetargi na portfele wierzytelności w Polsce

Omawiane walory:

Prokura NS FIZ, jednostka zależna Kruka, wygrała przetarg na zakup dwóch portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej ok. 334 mln zł. Łącznie w dwóch ostatnich przetargach w Polsce spółka pozyskała portfele wierzytelności o wartości nominalnej ponad 700 mln zł.

Przetarg dotyczył portfela wierzytelności detalicznych niezabezpieczonych o wartości nominalnej ok. 147 mln zł oraz portfela zabezpieczonych wierzytelności korporacyjnych o wartości ok. 187 mln zł. Spółka podała, że oferującym był jeden z największych banków w Polsce. Emitent osobnym raportem poinformuje o finalizacji umowy związanej z wygranym przetargiem.

Pod względem zakupów portfeli w Polsce to jeden z lepszych początków roku w naszej historii. Prawie 20 lat działalności nauczyło nas cierpliwości – mamy długoterminową perspektywę. Kruk nigdy nie będzie sprinterem – bierzemy udział w biegu na długi dystans, gdzie liczy się klarowna strategia rozwoju, solidne i efektywne operacje, generacja gotówki i zdrowy bilans – mówi Piotr Krupa, prezes Kruk SA.

To kolejny zakup Kruka na polskim rynku. W ubiegłym tygodniu spółka informowała o wygranej w przetargu na duży portfel wierzytelności detalicznych oraz SME. Wartość nominalna szacowana jest na prawie 400 mln zł, z czego 70 proc. to sprawy detaliczne. Jak zaznaczyła spółka, pod względem nakładów to jedna z największych inwestycji w ostatnich latach w Polsce.

W 2017 roku Kruk zainwestował 977 mln zł w nowe portfele wierzytelności na siedmiu rynkach. Zdecydowana większość nakładów na polskim rynku przypadła na drugie półrocze ubiegłego roku, kiedy Kruk zainwestował 230 mln zł (z 275 mln zł w całym 2017 roku) w portfele od polskich banków.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

W czwartek pod koniec sesji akcje Kruka drożeją o 2,7 proc. do 218,80 zł. W tym tygodniu notowania spółki już po raz czwarty w tym roku wybroniły wsparcie w okolicach 202 zł.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk: Kryzys 2007/2008 przyczynił się do naszego wzrostu. Możliwe, że tak będzie i tym razem

  Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego był Piotr Krupa. Podczas spotkania prezes największej polskiej spółki windykacyjnej omówił najnowsze wyniki finansowe, podsumował zmiany w biznesie KRUKa, jakie wywołała pandemia oraz przedstawił plany na przyszłość.

 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł

  Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.

 • Agnieszka Kułton i Iwona Słomska odchodzą z zarządu Kruka

  Ze względów zdrowotnych rezygnację ze stanowiska członka zarządu złożyła Agnieszka Kułton odpowiedzialna za obszar zarządzania wierzytelnościami. Natomiast Iwona Słomska złożyła rezygnację z powodów osobistych. Piotr Krupa zarekomendował radzie nadzorczej, aby do zarządu dołączył Piotr Kowalewski.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR