Kruk z rekordowym poziomem spłat, ale niższym zyskiem

Omawiane walory:

Koszty procesów sądowo-komorniczych i podatki o charakterze jednorazowym nie pozwoliły windykacyjnej grupie zwiększyć zysku netto w II kwartale. Z drugiej strony poziom spłat z portfeli osiągnął rekordowy poziom 230 mln zł.

Drugi kwartał 2016 r. dostarczył grupie Kruk 180,4 mln zł przychodów. Rezultat był lepszy w ujęciu r/r o 17,1 proc. i o 4,8 proc. powyżej konsensusu PAP. Spadły jednak zyski – EBITDA i EBIT o około 6 proc. do 64,3 mln zł i 61,5 mln zł. Tu rynek oczekiwał odpowiednio 78,3 mln zł i 73,9 mln zł. Na poziomie netto spadek zysku wyniósł 11,7 proc., co dało 50,4 mln zł. Konsensus przewidywał 58,4 mln zł. W II kwartale tego roku zysk netto był obciążony wysokimi kosztami procesów sądowo-komorniczych i podatkami o charakterze jednorazowym.

Całe I półrocze zakończono 19-proc. wzrostem przychodów do 341,1 mln zł. W tym czasie EBIT zwiększył się o 4 proc. do 131,7 mln zł, a zysk netto o 3 proc. do 111,3 mln zł. W minionym półroczu Kruk kupił 31 portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 6,4 mld zł i nakładach wynoszących 727 mln zł. Suma inwestycji była ponad trzykrotnie wyższa niż w analogicznym okresie 2015 roku. Było w niej miedzy innymi przejęcie portfela od PRESCO o wartości nominalnej 2,7 mld zł oraz zakup portfela od włoskiego banku Monte dei Paschi di Siena o wartości nominalnej 1,5 mld zł. Oprócz wspomnianej inwestycji we Włoszech, dokonał też zakupu niewielkiego portfela wierzytelności w Hiszpanii – przejął od BIGBANK AS Consumer Finance portfel o wartości nominalnej 13 mln zł. Natomiast po zakończeniu półrocza sfinalizował transakcję w ramach projektu realizowanego w konsorcjum z International Finance Corporation (część Banku Światowego) w Rumunii. Wartość nominalna portfela, przejętego w ramach współpracy od Grupy Eurobank, wyniosła 2,6 miliarda złotych. To największa i najważniejsza inwestycja w historii na niezabezpieczonym rynku obrotu wierzytelnościami konsumenckimi w tej części Europy. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Kruka

– Rozpoczęliśmy inwestycje na runku włoskim i hiszpańskim, to bardzo duże rynki, kilkukrotnie większe niż polski, bardzo dynamicznie się rozwijające. Ich potencjał jest bardzo wysoki. Rynki te to rozwój dla nas na najbliższe 10 lat. Ale nie zapominajmy, iż w Polsce i Rumuni mamy portfele o wartości nominalnej 30 mld zł i przez najbliższe 3-4 lata to one będą w istotnym stopniu generowały wynik. – powiedział na konferencji prasowej Piotr Krupa, prezes zarządu zarządu Kruk SA.

Warto odnotować też kolejny wzrost spłat z portfeli własnych nabytych na wszystkich rynkach działalności grupy. W I półroczu 2016 r. wyniosły one 446 mln zł, o 12 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W samym II kwartale Kruk zrealizował 230 mln zł spłat, najwięcej w swojej historii.

To już piąty z rzędu kwartał, w którym spłaty z zakupionych portfeli przekroczyły 200 mln zł. To efekt naszej unikatowej strategii i traktowania osoby zadłużonej jako najważniejszego klienta. Nie zamierzamy na tym poprzestawać i konsekwentnie będziemy rozbudowywać nasze operacje, również w nowych krajach działalności, czyli Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. Już widzimy, że nasza niepowtarzalna strategia, połączona z pracą i konsekwencją zespołu Kruka, przynosi efekty i będzie cieszyła się rosnącym uznaniem również w krajach Europy Zachodniej – powiedział Piotr Krupa.

W pierwszej części tego roku spółka wyemitował trzy serie pięcioletnich obligacji w ramach oferty publicznej o łącznej wartości 265 mln zł i oprocentowaniu WIBOR 3M + 3,15 p.p. W emisjach wzięło udział łącznie blisko 3 tysiące inwestorów, którzy złożyli zapisy na 711 mln zł. Równolegle poszerzono współpracę z instytucjami finansowymi w ramach emisji obligacji prywatnych. W analizowanym okresie wyemitowano 3 serie o wartości 258 mln zł i oprocentowaniu WIBOR 3M + od 2,5 (obligacje trzyletnie) do 3,25 p.p. (sześcioletnie). Natomiast po zakończeniu półrocza spółka przeprowadził pierwszą w historii prywatną emisję obligacji w euro o wartości nominalnej 20 mln euro o stałym oprocentowaniu 3 proc. Była to odpowiedź na zapotrzebowanie na tego typu instrument przez inwestorów instytucjonalnych oraz zagraniczną ekspansję Kruka. Spółka zamierza rozwijać finansowanie działalności w euro, również w kontekście współpracy z inwestorami indywidualnymi. >> Więcej informacji na temat działalności grupy Kruk oraz jej wyników finansowych znajdziesz na specjalnej stronie dedykowanej spółce

Niższe od oczekiwań zyski w II kwartale wywołały dziś kilkuprocentową przecenę. Wcześniej notowania kontynuowały wspinaczkę na szczyty, osiągając od początku roku 35-proc. wzrost. 

wykres_kruk

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk: Kryzys 2007/2008 przyczynił się do naszego wzrostu. Możliwe, że tak będzie i tym razem

  Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego był Piotr Krupa. Podczas spotkania prezes największej polskiej spółki windykacyjnej omówił najnowsze wyniki finansowe, podsumował zmiany w biznesie KRUKa, jakie wywołała pandemia oraz przedstawił plany na przyszłość.

 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł

  Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.

 • Agnieszka Kułton i Iwona Słomska odchodzą z zarządu Kruka

  Ze względów zdrowotnych rezygnację ze stanowiska członka zarządu złożyła Agnieszka Kułton odpowiedzialna za obszar zarządzania wierzytelnościami. Natomiast Iwona Słomska złożyła rezygnację z powodów osobistych. Piotr Krupa zarekomendował radzie nadzorczej, aby do zarządu dołączył Piotr Kowalewski.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR