Kruk z rekordowym zyskiem i dywidendą za 2017 rok

Omawiane walory:

Branżowy lider podsumował rekordowy pod wieloma względami rok 2017 oraz słabszy IV kwartał, gdzie na wyniku odbiły się negatywne przeszacowania na portfelu włoskim oraz wyższa stopa podatkowa. Kruk podtrzymuje założony w strategii na lata 2015-2019 plan wzrostu wskaźnika EPS o minimum 15 proc. rocznie, przy utrzymaniu minimum 20-proc. wskaźnika ROE.

Kruk odnotował 295,2 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2017 r. Rezultat jest lepszy niż przed rokiem o 19 proc. i jednocześnie najwyższy w historii grupy. Zysk operacyjny wyniósł 420,77 mln zł wobec 349,02 mln zł zysku rok wcześniej, a skonsolidowane przychody ze sprzedaży podskoczyły r/r o 1/3 do 1.061,35 mln zł.

Sam IV kwartał wypadł znacznie mniej okazale. Na czysto grupa zanotowała zaledwie 4 mln zł zysku netto, czyli aż o 95 proc. mniej niż przed rokiem. Drastyczny spadek to głównie efekt negatywnych przeszacowań na portfelu włoskim oraz wzrostu stopy podatkowej. EBIT spadł o 58 proc. do 53 mln zł, a przychody urosły o 4 proc. do 251 mln zł.

– Podsumowujemy rok silnego wzrostu na naszych najważniejszych rynkach, czyli w Polsce i Rumunii. Wysokie inwestycje w przeszłości, w połączeniu z unikatową strategią prougodową i wysoką efektywnością operacyjną, przełożyły się na rosnący strumień spłat z portfeli własnych. Na nowych rynkach, czyli we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech, wykorzystywaliśmy nasz know-how i dostosowywaliśmy procesy do lokalnych uwarunkowań społeczno-prawnych każdego z krajów – powiedział prezes Piotr Krupa, cytowany w komunikacie.

>> Akcje z GPW? 1 PLN +0,08%. Akcje amerykańskie? €0,50 + $0,004 za akcję. Inwestuj z DEGIRO.

Efektem rekordowego zysku za 2017 r. może być najwyższa w historii spółki dywidenda. Zarząd Kruka będzie rekomendował Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy wypłatę 5 zł na akcję, czyli łącznie 94 mln zł. Na taką wypłatę zgodziła się już rada nadzorcza. Będzie to czwarta dywidenda w historii Kruka na GPW. Do tej pory spółka wypłaciła łącznie 98,9 mln zł.

Niski poziom zadłużenia i silna generacja gotówki sprawiają, że wypłata dywidendy w tej wysokości nie przeszkodzi w realizacji założonych planów inwestycji w nowe portfele. Nasz bilans pozwala dzielić się zyskiem i utrzymywać ambitne tempo wzrostu. Wierzę, że najlepsze spółki giełdowe powinny nie tylko dynamicznie rosnąć, ale również wypłacają dywidendę. – dodał Piotr Krupa.

Najwyższe spłaty w historii i kolejne inwestycje

Spłaty od klientów Kruka na portfelach własnych wyniosły w 2017 roku 1,4 mld zł i były o 38 proc. większe niż poprzednim roku i najwyższe w historii działalności grupy. W samym czwartym kwartale spłaty opiewały na kwotę 375 mln zł. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Kruka

Równocześnie Kruk dokonał 977 mln zł inwestycji w nowe portfele wierzytelności o łącznym nominale 16,4 mld zł. Spółka najwięcej zainwestowała we Włoszech (29 proc.), w Polsce (ok. 28 proc. nakładów z całego roku) oraz w Rumunii (27 proc.). Łączne inwestycje we Włoszech w 2017 roku wyniosły 287 mln zł. W efekcie, wartość bilansowa włoskiego portfela na koniec roku wyniosła ponad pół miliarda złotych.

– Z każdym miesiącem rozwijamy nasze zdolności adaptacyjne. W 2017 roku we Włoszech z sukcesem zakończyliśmy integrację spółki Credit Base, z którą wcześniej współpracowaliśmy w ramach wyceny i obsługi portfeli. W ciągu ostatnich miesięcy dziesięciokrotnie powiększyliśmy nasz zespół. Zatrudniamy 230 osób, z czego ogromna większość to doradcy klientów – również terenowi – i prawnicy. Podpisujemy kolejne ugody, które systematycznie poszerzają strumień wpłat. Kilka miesięcy temu uruchomiliśmy też własny proces sądowy, dzięki któremu samodzielnie obsługujemy sprawy na tym etapie – powiedział Piotr Krupa.

Równocześnie wrocławska spółka zainwestowała w Hiszpanii 78 mln zł, wspierając rozwój organizacji przejętą w poprzednim roku lokalną spółką.

– Liczba pracowników w Hiszpanii w ciągu roku wzrosła dwukrotnie, do 230 osób. Z sukcesem połączyliśmy się z przejętą w poprzednim roku Grupo Espand. Nasze hiszpańskie struktury i procesy pozwalają obsługiwać wszystkie rodzaje spraw niezabezpieczonych, zarówno konsumenckich, jak i korporacyjnych. Lokalne contact center obsługuje wszystkie dotychczas zakupione portfele, a sieć doradców terenowych liczy ponad 30 osób i pokrywa cztery najważniejsze dla nas regiony kraju – dodał Piotr Krupa.

Kruk planuje wyższe nakłady na wierzytelności w 2018 r.

Michał Zasępa, członek zarządu, powiedział na konferencji prasowej, że Kruk chce zwiększyć nakłady na zakup wierzytelności w 2018 r.

– Chcielibyśmy przebić zeszłoroczny wynik, chcielibyśmy, żeby to było więcej. Jesteśmy chętni, żeby zwiększyć inwestycje i naszą ekspozycję na rynek polski – powiedział Zasępa podczas konferencji prasowej.

– Jeśli rynek pozwoli, możemy zainwestować istotnie więcej niż 1 mld zł, a jak nie pozwoli, to będzie mniej – wskazał prezes Piotr Krupa.

Dodał, że spółka spodziewa się dobrego I kw. 2018 r.

– Spodziewamy się że pierwsze 3-4 miesiące tego roku pokażemy większe inwestycje w Polsce niż w porównywalnych okresach. Spodziewamy się że to może być dobry rok – powiedział Krupa.

Zasępa wskazał też, że Kruk nadal jest zainwestowany konsolidacją na rynku polskim.

– Jeśli cokolwiek będzie się działo, jesteśmy zainteresowani, natomiast naszą preferencją jest kupować aktywa naszych konkurentów – powiedział.

Kruk jest zainteresowany wejściem na rynek serwisu inkaso we Włoszech. Na obecnym etapie spółka jeszcze wie, czy wykona ten ruch samodzielnie, czy też przejmie inny podmiot.

– Jesteśmy w 2018 r. bardzo zainteresowani wejściem w rynek serwisu inkaso we Włoszech. Uważamy, że to jest dobry moment na wejście na ten rynek. Słyszymy od banków włoskich, że chcą, żebyśmy weszli w ten rynek – powiedział Zasępa podczas konferencji prasowej.

Do czasu wprowadzenia nowej linii Kruk nie planuje znacząco zwiększać zatrudnienia we Włoszech, zaznaczył także członek zarządu.

We wtorek na starcie sesji akcje Kruka traciły ponad 3 proc. W miarę upływu czasu notowania odrabiają jednak straty. Około 11:00 przecena stopniała do 0,6 proc. Za jeden walor windykatora płacono 211,80 zł.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR