Kurs akcji Echo Investment walczy z przeceną po publikacji wyników

Omawiane walory:

Skonsolidowany zysk netto kieleckiej spółki spadł r/r z 53,8 mln zł do niewiele ponad 50 mln zł. Rynek liczył na więcej, dlatego akcje Echo tanieją o kilka procent.

Skonsolidowane przychody Echo Investment sięgnęły 137,14 mln zł w III kw. 2017 r. wobec 131,84 mln zł rok wcześniej, co stanowiło wzrost o 4 proc. Z kolei zysk operacyjny spadł r/r o 13 proc. do 74,11 mln zł.

W okresie I-III kw. 2017 r. deweloper wypracował 237,38 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 355,75 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach w wysokości 306,54 mln zł w porównaniu z 412,37 mln zł rok wcześniej.

– Wypracowaliśmy w tym okresie (III kw. br.) 50 mln zł zysku netto. Złożyły się na to takie czynniki, jak przekazanie kluczy do 238 mieszkań, dodatnia rewaluacja projektów w budowie oraz wzrost ceny sprzedaży Q22 w łącznej wysokości 59 mln zł, dywidenda z EPP, a także wynagrodzenie za rozbudowę Outlet Parku w Szczecinie – powiedział cytowany w raporcie prezes Nicklas Lindberg.

Podczas konferencji wynikowej prezes Echo podkreślał wzrost marż oraz fakt, że spółka w obecnym kwartale osiąga wskaźnik wstępnej sprzedaży lokali na poziomie 70 proc. Zgodnie ze strategią spółki sprzedaż następuje tak wcześnie (w czasie budowy), jak to tylko możliwe.

– Druga połowa roku jest dla spółki okresem wytężonej pracy oraz żniw w sektorze mieszkaniowym. Rozpoczynamy budowę 10 inwestycji z ponad 1,2 tys. mieszkań, co znacząco wpływa na wyniki sprzedaży. W trzecim kwartale nasi sprzedawcy podpisali przedwstępne umowy dotyczące 336 mieszkań. Nasz roczny cel sprzedaży 1,3 tys. mieszkań jest już w zasięgu ręki. W wyniku za trzeci kwartał odzwierciedlenie znalazło przekazanie klientom 238 mieszkań. W październiku ta liczba wyniosła aż 310, co zapowiada bardzo dobrą końcówkę roku – powiedział prezes Echo Investment.

Echo podpisało umowy na ponad 15,4 tys. m2 powierzchni handlowej, a zakończenie znacznej liczby umów zaplanowane jest na IV kwartał bieżącego roku.

Od początku roku zabezpieczyliśmy działki pod ponad 120 tys. m2 mieszkań oraz 240 tys. m2 biur, w średnich cenach podobnych do cen zapłaconych za działki, które już mamy w swoim portfelu. Wśród nowych zakupów, m.in. w Łodzi, Krakowie i Wrocławiu, są duże tereny w świetnych lokalizacjach, na których chcemy poprowadzić miastotwórcze i wielofunkcyjne projekty na skalę budowanych już Browarów Warszawskich – wskazał Lindberg.

Prezes zapytany o wpływ zakazu handlu w niedziele na biznes spółki opowiedział, że nie spodziewa się istotnego przełożenia, ponieważ konsumenci swoje zakupy będą musieli przenieść na inne dni tygodnia. Echo prowadzi również działalność w sektorze rozrywkowym i restauracyjnym, których zakaz handlu w niedzielę nie będzie obowiązywał.

Kurs akcji Echo rozpoczął dzień od ponad 4-proc. przeceny, ale jej skala z biegiem czasu malała. Pod koniec wtorkowej sesji notowania dewelopera komercyjnego tracą już tylko -1,87 proc., a jeden walor kosztuje 4,71 zł.

notowania

Ostatnie miesiące nie były udane dla akcjonariuszy Echo. W ciągu ostatnich trzech miesięcy kurs spadł o blisko 10 procent.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT echo, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Deweloperzy cyfryzują sprzedaż mieszkań

  Pandemia koronawirusa przenosi cały proces sprzedaży mieszkań do Internetu. ECHO Investment proponuje spotkanie z doradcą klienta online, spacer po inwestycji odwzorowanej w wirtualnej rzeczywistości, wybór mieszkania, negocjacje zapisów umowy rezerwacyjnej w systemie CRM i na koniec – zdalne podpisanie umowy rezerwacyjnej.

 • Członkowie zarządu Echo Investment kupili ok. 1,4 tys. obligacji spółki

  Prezes ECHO Investment Nicklas Lindberg oraz wiceprezes ds. finansowych Maciej Drozd zakupili na rynku wtórnym ponad 1,4 tys. obligacji spółki.

 • Złota lista GPW, czyli 30 spółek na historycznych szczytach

  Tylko w tym roku notowania akcji 30 spółek wyznaczyły nowe historyczne szczyty. Jeśli ktoś zamierza szukać rynkowych mistrzów, to powinien zacząć od indeksu maluchów. To właśnie z tego segmentu pochodzi aż połowa rekordzistów.

 • Wing ogłosił wezwanie na Echo Investment

  Węgierska spółka działająca w sektorze nieruchomości ogłosiła wezwanie na 41,44 mln akcji ECHO Investment, uprawniających do wykonywania 10,04 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Oferowana cena to 4,65 zł za walor.

 • Echo Investment przekroczyło zakładane na 2019 r. cele sprzedaży mieszkań

  ECHO Investment zrealizowało zakładane cele na 2019 rok, sprzedając 1.357 mieszkań i przekazując klientom klucze do 1.263 lokali. W ostatnim kwartale spółka sprzedała 418 mieszkań i przekazała klientom 672, co pozwoliło na osiągnięcie o 38 proc. lepszego rocznego wyniku sprzedażowego niż w 2018 r.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR