Kurs akcji Fiten zanurkował po informacji o otworzeniu postępowania sanacyjnego

Omawiane walory:

Spółka zajmująca się między innymi sprzedażą prądu dla dla klientów korporacyjnych złożyła do sądu wniosek o wszczęcie postępowania sanacyjnego i restrukturyzację.  Kamieniem u szyi okazał się drastyczny wzrost cen prądu i zerwanie kontraktu z PKP Energetyka. W reakcji na ujawnione dane kurs pikuje.

W środę po południu Fiten opublikował całą serię komunikatów, w tym najważniejszą informację dotyczącą wszczęcia postępowania sanacyjnego. Przed zmianą ustawy odpowiadało to upadłości z możliwością zawarcia układu. Z opublikowanych raportów wynika, że zarząd spółki po przeanalizowaniu kluczowych czynników mających wpływ na obecną i przyszłą sytuację spółki w dniu 18 lipca podjął uchwałę w sprawie restrukturyzacji, a tym samym przystąpił do sporządzania wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego. Sporządzony wniosek trafił do sądu dnia 29 lipca, a 10 sierpnia Sąd Rejonowy Katowice-Wschód X Wydział Gospodarczy do spraw upadłościowych i naprawczych wydał postanowienie o otwarciu postępowania sanacyjnego. Zgodnie z postanowieniem sąd zezwolił spółce na wykonywanie zarządu w zakresie nieprzekraczającym tzw. zwykłego zarządu, a na zarządcę wyznaczył PMR Restruktyryzacje SA.

Jako przyczynę wszczęcia postępowania Fiten wskazał drastyczny wzrost cen energii na rynku hurtowym, co może zagrozić przyszłej możliwości regulowania zobowiązań.

– W wyniku drastycznego wzrostu cen energii elektrycznej mającego miejsce w czerwcu br. na rynku hurtowym, połączonego w czasie z realizacją przez Spółkę rekordowo dużych dostaw energii elektrycznej do klientów końcowych, Zarząd spodziewa się strat osiągniętych na tej działalności w czerwcu br. a przez to w całym drugim kwartale 2016 roku. Pierwotnie, zabezpieczeniem posiadanego portfela sprzedażowego od strony zakupu była zawarta umowa ramowa z PKP Energetyka S.A. oraz zawarte na jej podstawie porozumienia transakcyjne, eliminujące ryzyko zmiany ceny. W związku z nieuprawnionym, w uzasadnionej ocenie Spółki, zerwaniem wykonywania wskazanych umów przez PKP Energetyka S.A., Spółka do końca 2016 r. jest zmuszona dokonywać zakupów energii na rynku hurtowym dla klientów końcowych, z którymi zawarła umowy przewidujące stałą cenę energii – informuje spółka.

Według wstępnych szacunków, Fiten zakończył II kw. roku jednostkową stratą operacyjną na poziomie 7,3 mln zł i stratą netto w kwocie 5,8 mln zł, a jako bezpośredni powód fatalnych wyników wskazuje nieoczekiwany i niewyjaśniony wzrost cen na Towarowej Giełdzie Energii mający miejsce w drugiej połowie czerwca. Jak wynika z komunikatów TGE, faktycznie w czerwcu miał miejsce mocny wzrost cen. Średnioważona cena BASE wyniosła 222,84 zł/MWh, co daje wzrost w skali miesięcznej na poziomie 62,19 zł/MWh. Tak wysokie ceny, przekraczające 200 zł/MWh miały miejsce wcześniej w listopadzie 2014 r. W lipcu ceny się unormowały i wyniosły średnio 147,24 zł za MWh, co niweluje straty na otwartej krótkiej pozycji Fitenu.

W reakcji na opublikowane dane kurs spółki w środę pikuje o niemal 30 proc.

wykres_jsw

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT fiten, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Duża transakcja obciążyła wyniki kwartalne grupy Fiten

  Spółka z rynku NewConnect handlująca hurtowo energią elektryczną zamknęła II kwartał pod kreską. Mocnym ciosem dla wyników była strata ze sprzedaży projektu elektrowni biogazowej. Ubiegły kwartał był także okresem stabilizacji na rynku zielonych certyfikatów.

 • Fiten zamyka I kwartał na plusie i celuje w nowe rynki zbytu

  Spółka z rynku NewConnect handlująca hurtowo energią elektryczną zanotowała w minionym kwartale dwucyfrową dynamikę przychodów oraz zysku netto. FITEN w kolejnych kwartałach chce zarabiać na eksporcie wysokogatunkowego pelletu drzewnego. W piątek kurs przy małych obrotach zyskał blisko 10 proc.

 • Fiten sprzedał drugi projekt biogazowni za 1,5 mln zł

  Grupa handlująca hurtowo energią elektryczną oraz inwestująca w odnawialne źródła energii sprzedała drugi projekt bioelektrowni. Dodatkowo spółka z grupy FITEN podpisała kontrakt na realizację oraz wyposażenie biogazowni w Przykonie. Wartość inwestycji to 27,5 mln zł.

 • Fiten ucierpiał na spadającym kursie zielonych certyfikatów

  Spółka z rynku NewConnect handlująca hurtowo energią elektryczną w IV kwartale zanotowała blisko 0,5 mln zł straty netto, mimo rosnących przychodów. Wynik pod kreską to efekt spadających cen zielonych certyfikatów, które dopiero w tym roku się ustabilizowały.

 • Fiten zanotował pierwszą w tym roku stratę kwartalną

  Spółka z rynku NewConnect handlująca hurtowo energią elektryczną zanotowała 125 tys. zł straty netto, mimo rosnących przychodów. Na wyniku zaciążył czasowy przestój w produkcji biomasy. Pocieszeniem jest informacja o finalizacji sprzedaży pierwszego projektu biogazowni za ponad 0,5 mln zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR