Kurs akcji GPW ustawia się pod nowego prezesa i wyceny maklerów

Omawiane walory:

Tuż przed ostatecznym wyborem nowego prezesa na rynku pojawiły się dwie rekomendacje pod adresem warszawskiej giełdy. Analitycy DM BDM widzą 10-proc. potencjał w akcjach warszawskiej giełdy, a DM PKO BP szansę na 17-proc. wzrost notowań.

Od kilku tygodni temat zmiany warty na stanowisku prezesa Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) rozgrzewa emocje. W ostatnich dniach już oficjalnie okazało się, że o fotel szefa warszawskiej giełdy będzie ubiegał się Paweł Tamborski. Kandydat złożył w ubiegłym tygodniu rezygnację z piastowania funkcji wiceministra skarbu. Premier zaakceptował rezygnację.

Walne zgromadzenie GPW w sprawie wyboru prezesa na nową kadencję odbędzie się 26 czerwca. Kadencja Adama Maciejewskiego, dotychczasowego sternika GPW, wygasa z dniem odbycia walnego zgromadzenia. Obecny prezes wcześniej zgłaszał chęć dalszego sprawowania swojej funkcji. Jednak w mediach pojawiały się sugestie, że Skarb Państwa jako większościowy akcjonariusz GPW może zgłosić inną kandydaturę. Przy tej okazji najczęściej wymieniano osobę Pawła Tamborskiego. Jest on od wielu lat związany z rynkiem kapitałowym i w branży ceniony jest jako wysokiej klasy fachowiec. Jego atutem może być wieloletnia praktyka po drugiej stronie rynku.

W cieniu roszad personalnych na rynek trafiły dwie pozytywne rekomendacje dla GPW. We wtorek raport swój odtajnił DM BDM, który zaleca akumulowanie papierów spółki z ceną docelową 43,30 zł. Tym samym biuro podniosło wycenę z 33 zł i rekomendację ze sprzedaj.

– Naszym zdaniem obecny poziom wyceny GPW uwzględnia już sporo ryzyk, z jakimi będzie musiała zmagać się spółka w najbliższych okresach. Dlatego bieżące mnożniki rynkowe GPW traktujemy jako zachęcające do spokojnego budowania pozycji. Zgodnie z naszymi prognozami, GPW w latach 2014-2015 roku zanotuje wynik EBITDA na poziomie 163-164 mln zł, a w kolejnym 2016 roku wejdzie w okres poprawy rezultatów. Bazując na przygotowanych projekcjach spółka jest zatem handlowana przy mnożniku EV/EBITDA na lata 2014-2016 na poziomie odpowiednio 8,2x i 7,4x. Dla P/E mnożniki na lata 2014-2016 wynoszą 13,6x i 12,5x. – czytamy w raporcie DM BDM.

>> W serwisie znajdziesz komplet aktualnych informacji na temat finansowej kondycji Giełdy Papierów Wartościowych >> Zobacz jak zmienił się obraz fundamentalny przemysłowej grupy po wynikach za I kwartał 2014 r.

Adam Maciejewski w styczniu 2013 r. zastąpił na stanowisku prezesa Ludwika Sobolewskiego. (Fot. Daniel Paćkowski)

Adam Maciejewski w styczniu 2013 r. zastąpił na stanowisku prezesa Ludwika Sobolewskiego. (Fot. Daniel Paćkowski)

To samo biuro uważa, że inwestorzy powinni mieć świadomość , iż perspektywa wyników dla segmentu rynku finansowego w najbliższych okresach może być trudna (przedefiniowanie roli OFE, jednego z głównych filarów sukcesu rozwoju polskiego rynku kapitałowego, będzie miało bolesne reperkusje dla GPW). Pozytywnie jednak oceniono działania władz spółki zmierzające do uruchomienia nowych linii przychodowych (w oparciu o posiadane kompetencje w grupie) oraz projekty rozwojowe w segmencie rynku towarowego. Jednocześnie założono, że efekty tych działań będą miały pozytywne przełożenie na przyszłe wyniki GPW i pomimo trudnej sytuacji na rynku finansowym spółka utrzyma ścieżkę wzrostu wyników.

Jeszcze wyżej akcje GPW wycenia DM PKO BP. To biuro wydało rekomendację kupuj z ceną docelową na poziomie 45,70 zł. W uzasadnieniu czytamy, że jest ona wśród trzech najtańszych giełd globalnie, a poziom dyskonta wobec grupy porównawczej (ponad 30 proc.) jest najwyższy w historii notowań spółki. GPW jest obecnie wyceniany przy wskaźnikach P/E 13,2x i EV/EBITDA 7,6x na 2014, wobec analogicznych mnożników dla indeksu giełd globalnych (Bloomberg World Exchanges Index) 19,5x i 12,2x.

We wtorek akcje spółki walczą z przeceną po wcześniejszym kilkusesyjnym odbiciu. Od początku roku notowania straciły na wartości ponad 5 proc., a w zeszłym zyskały blisko 7 proc.

wykres_gpw

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT gpw, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR