Kurs akcji Kruka szybuje po wynikach na rekordowych wysokościach

Omawiane walory:

Ubiegłoroczny zysk netto windykacyjnej grupy wzrósł o 55 proc. i część zarobionej kwoty trafi do akcjonariuszy w formie dywidendy. Jednocześnie Kruk podzielił się strategią na kolejne lata, w której podstawą jest rozwój w obszarze produktowym i geograficznym.

Kruk zakończył 2014 rok rekordowym zyskiem. Na poziomie netto zarobek okazał się wyższy o 55 proc. w ujęciu r/r i wyniósł blisko 152 mln zł. W tym czasie EBIT podskoczył o 36 proc. do 208,2 mln zł. Towarzyszył temu wzrost przychodów o 20 proc. do 487,9 mln zł. Spłaty z pakietów nabytych wyniosły 711,8 mln zł, w porównaniu do 537,7 mln zł w 2013 roku. Natomiast inwestycje w nowe portfele wierzytelności zamknęły się w kwocie 570,7 mln zł, co dało 55-proc. wzrost. W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2014 roku podmioty z grupy kupiły portfele o wartości nominalnej 1,6 mld zł, płacąc 215 mln zł. Ponad 1/3 tej kwoty stanowią inwestycje w wierzytelności zabezpieczone hipotecznie. W 2014 roku grupa weszła na rynek niemiecki.>> Komunikat wraz z raportem finansowym znajdziesz tutaj

– Rok 2014 był dla Grupy Kruk wyjątkowo udany. Pokazaliśmy, że jako lider rynku nadal potrafimy szybko rosnąć. W ciągu całego roku kalendarzowego generowaliśmy średnio 2 mln zł spłat dziennie, a rekordowe spłaty przełożyły się na wzrost wyniku netto o 55 procent tylko w ciągu jednego roku. Umocniliśmy pozycję w Polsce i Rumunii, weszliśmy na ogromny rynek niemiecki oraz otworzyliśmy nieodkryty do tej pory rynek wierzytelności zabezpieczonych hipotecznie. Miniony rok był rekordowy również pod względem inwestycji. Nakłady na nowe, jeszcze mocniej zdywersyfikowane portfele wyniosły 571 mln zł. Wierzymy więc, że to nie koniec wzrostów. Dokonane inwestycje będą bowiem podstawą budowy wyników finansowych i przepływów pieniężnych w kolejnych latach. Mamy nową strategię na lata 2015-2019, której realizacja pomoże nam w osiągnięciu pozycji jednej z trzech największych firm zarządzających wierzytelnościami w Europie pod względem zysku netto. Taki cel stawiam przed naszym zespołem. Wypłata dywidendy nie wpłynie na plany dalszego dynamicznego rozwoju. – mówi Piotr Krupa, prezes zarządu Kruk SA.

Wartość nominalna spraw przyjętych do inkaso przez Grupę Kruk w Polsce na tle całego rynku (w mld zł)

Wartość nominalna spraw przyjętych do inkaso przez Grupę Kruk w Polsce na tle całego rynku (w mld zł)

W zeszłym roku spółka postawiła na bardziej zdywersyfikowaną strukturę inwestycji i zaczęła na istotną skalę nabywać wierzytelności hipoteczne, przeznaczając na ten cel ponad połowę łącznych nakładów. Jednocześnie grupa utrzymała wysoki poziom przychodów z segmentu inkaso.

Dobre wyniki skłoniły zarząd do rekomendowania walnemu zgromadzeniu dywidendy z zysku za 2014 rok w wysokości 1,50 zł na akcję. To daje stopę na poziomie 1,1 proc. Warto podkreślić, że będzie to pierwsza dywidenda spółki. W kolejnych latach rekomendacja wypłaty dywidendy będzie zależało od perspektyw rozwoju, zapotrzebowania na finansowanie inwestycji, a także aktualnego poziomu zadłużenia i sytuacji finansowej grupy.

Równolegle z prezentacją wyników Kruk ogłosił nową strategię na lata 2015-2019. Składa się ona z trzech współzależnych elementów: rozwoju geograficznego i produktowego, doskonalenia operacji oraz doskonalenia analiz. Niezmiennym priorytetem jest niezmiennie dalszy rozwój, ekspansja i zwiększanie zysków.

– Na dzisiaj widzimy duży potencjał zarówno w krajach, gdzie już jesteśmy, jak i na nowych rynkach geograficznych. To wszystko uwzględniliśmy w naszej nowej strategii na lata 2015-2019, której podstawą będzie rozwój w obszarze produktowym i geograficznym, dodatkowo wsparty doskonaleniem efektywności oraz doskonaleniem analiz. Pierwsze kroki na rynku niemieckim wskazują, że warto kontynuować marsz w kierunku Europy Zachodniej. Zdefiniowaliśmy już kraje, które posiadają duży potencjał konsumencki. Na dziś są to Hiszpania, Włochy, Portugalia oraz Wielka Brytania, choć nie wykluczamy innych. – powiedział Piotr Krupa.

Grupa działania pięciu dużych rynkach geograficznych Europy Centralnej  operując w trzech kluczowych typach aktywów: wierzytelnościach niezabezpieczonych, wierzytelnościach hipotecznych i wierzytelnościach korporacyjnych. Celem Kruka jest bycie jedną z trzech największych firm zarządzania wierzytelnościami w Europie do 2019 roku. W poniedziałek akcje Kruka zyskują na wartości, szybując na rekordowych wysokościach. Od początku roku notowania spółki zyskały 23 proc., a w skali roku ponad 70 proc.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Kruka

wykres_kruk

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR