Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Lotos wypłaci 3 zł dywidendy na akcję

Opublikowano: 2019-07-01 09:30:39

Omawiane walory:

Paliwowa spółka podzieli między akcjonariuszy 554,62 mln zł, co daje stawkę 3 zł na akcję i stopę 3,5 proc. Pozostała część ubiegłorocznego zysku w wysokości 779 mln zł trafi na kapitał zapasowy.

(Fot. Spółka)

Dzień dywidendy ustalono na 12 września. Gotówka trafi do akcjonariuszy 27 września. Najwięcej z puli 554 mln zł trafi do Skarbu Państwa, który jest głównym akcjonariuszem Lotosu (53 proc.). W sumie paliwowa spółka wpłaci do wspólnej kasy 295 mln zł.

Tegoroczna dywidenda będzie czwartą w historii Lotosu. Gdańska rafineria w 2017 r. reaktywowała politykę dywidendy i wypłaciła 1 zł na akcję. Identyczna stawka pojawiła się w ubiegłym roku, a stopa dywidendy wyniosła 1,35 proc.

Lotos jest jedną z trzynastu spółek z WIG20, która w tym roku dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Z kwotą nieco ponad 0,5 mld zł plasuje się na 8. miejscu pod względem wielkości wypłacanej kwoty i na 6. pod względem wysokości stopy dywidendy. W sumie giełdowi giganci podzielą między akcjonariuszy 12,3 mld zł. Największa część z tej puli – blisko 2,9 mld zł – trafi bezpośrednio do Skarbu Państwa.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportów bieżących.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W 2018 r. grupa Lotos odnotowała 1.587,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 1.671,8 mln zł zysku rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2018 r. wyniósł 1.333,9 mln zł wobec 1.419,5 mln zł zysku rok wcześniej.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 30,2 mld zł w 2018 r.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Lotos)

 • PKN Orlen złożył wniosek do KE w zw. z planowanym przejęciem Grupy Lotos

  Płocki koncern złożył dziś do Komisji Europejskiej wniosek stanowiący zgłoszenie koncentracji w związku z planowanym przejęciem kontroli nad Grupą LOTOS. Tym samym Orlen oficjalnie zainicjował postępowanie, którego efektem ma być wielka fuzja. 

 • Shell może być zainteresowany zakupem stacji z PKN Orlen po fuzji z Lotosem

  Shell nie wyklucza możliwości zakupu stacji paliw od PKN Orlen, jeśli europejski regulator zażąda, by płocki koncern pozbył się części swojej sieci detalicznej po połączeniu z Grupą LOTOS, poinformował ISBnews globalny wiceprezes koncernu Shell ds. detalu István Kapitány.

 • Wakacyjny rollercoaster, w grze Orlen, Lotos i Grupa Azoty

  Wzrosty na europejskich parkietach oraz mocne zachowanie akcji Orlenu i LOTOSu pozwoliło GPW odrobić poranne straty. Mocno w górę idzie też kurs akcji Grupy Azoty. W drugiej połowie dnia ton wydarzeniom w Warszawie będą nadawać amerykańskie dane makroekonomiczne.

 • W oczekiwaniu na G20

  Na rynku inwestorzy wyczekują szczytu G20, który rozpocznie się już w najbliższy piątek. Tymczasem prezydent D. Trump nakłada kolejne sankcje na Iran, które potencjalnie zwiększają prawdopodobieństwo wybuchu otwartego konfliktu na Bliskim Wschodzie.

 • Giełdy wstrzymują oddech przed szczytem G20, w grze Lotos i Tauron

  Po tym jak Wall Street wstrzymało oddech przed zbliżającym się szczytem G20, podobnie zrobiły też inne giełdy. W tym GPW. Wtorkowa sesja upływa pod znakiem niewielkiej realizacji zysków. Słabo radzi sobie LOTOS, pozytywnie wyróżnia się za to Tauron i PGE.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku