Maklerzy kupują akcje Action i AB pod profity z programu Rodzina 500+

Omawiane walory: ,

DM PKO BP w najnowszym raporcie ściął wyceny akcji dla głównych rozgrywających branży dystrybutorów elektroniki użytkowej, ale nadal zaleca ich kupno. Nowa cena docelowa Action jest o 25 proc. wyższa od rynkowej, a AB o 16 proc. Zdaniem maklerów, obie spółki w branży będą największym wygranymi rządowego programu Rodzina 500+.

Analitycy DM PKO BP w raporcie z 25 stycznia zalecili kupuj dla akcji Action i AB. W obu wypadkach ceny docelowe ścięto. Wycenę akcji pierwszego dystrybutora elektroniki użytkowej obniżono z 42,50 zł do 30 zł, a drugiego z 49 zł na 37 zł. W poniedziałek za jeden walor Action trzeba zapłacić 24 zł, a AB 32,30 zł.

Zdaniem ekspertów z DM PKO BP, ostatni spadek wyników związany był z osłabieniem rynku krajowego, wyhamowaniem eksportu i wprowadzeniem mechanizmu odwróconego VAT-u. Szansą dla branży jest mocny impuls fiskalny – zapowiadane wydatki rządowe wyniosą około 25 mld zł. 15-17 mld zł ma pochodzić z programu 500+, blisko 7 mld zł z podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł, a 0,5-1 mld zł w 2016 r. z funduszy unijnych, które odmrożą inwestycje strukturalne i zintensyfikują popyt w MŚP. Czynnikiem ryzyka na ten rok pozostają wysokie kursy walutowe EUR i USD do złotego.

– Ze względu na rozwój portfolio produktowego o zabawki, produkty dla matki i dziecka, produkty pielęgnacyjne oraz dla domu dystrybutorzy będą beneficjentami impulsu fiskalnego. (…) Naszym zdaniem największym wygranym w branży dystrybutorów będzie Action i AB. AB po zakupie dystrybutora Rekman, którego przychody w 2015 r. wyniosły około 65 mln zł, rozwija sieć franczyzową sklepów z zabawkami „wyspa szkrabów” jeszcze mocniej penetrując detal. Action od dawna rozwija kompetencje w dystrybucji zabawek dokładając produkty dla matki i dziecka, produkty pielęgnacyjne oraz dla domu. – czytamy w raporcie.

Źródło: Szacunki DM PKO BP

Źródło: Szacunki DM PKO BP

Biuro w raporcie podkreśliło, że Action wykorzystując potencjał logistyczny rozszerza portfolio o produkty spoza IT (sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, produkty dla matki i dziecka, produkty dla domu) i buduje kompetencje w nowych branżach. W latach 2016-17 maklerzy spodziewają się poprawy wyników (CAGR EBIT +13 proc.) i wzrostu ROE. Mocnym argumentem inwestycyjnym jest perspektywa wypłaty atrakcyjnej dywidendy.

– Action wciąż pokazuje bardzo dobry cykl konwersji gotówki (25 dni), a generowane przez spółkę wolne przepływy pieniężne pozwalają wypłacać wyższe dywidendy i spłacać zadłużenie. Z zysku za 2015 r. Action wypłaci minimum 1,50 zł dywidendy na akcję (stopa dywidendy 6 proc.). – uważają eksperci z DM PKO BP.

>> Zobacz także: Analiza fundamentalna trzech ciekawych dystrybutorów IT

W 2016 r biuro spodziewa się 5,5 mld zł przychodów (+6 proc. r/r), 64 mln zł EBIT (+13 proc. r/r) i zysku netto na poziomie 46 mln zł (+15 proc. r/r), co implikuje wskaźniki na 2016: P/E 9,2x; EV/EBITDA 8,1x.

Porównanie polskich dystrybutorów IT – AB, ABC Data, Action, Asbis. Źródło: DM PKO BP.

Porównanie polskich dystrybutorów IT – AB, ABC Data, Action, Asbis. Źródło: DM PKO BP.

Z kolei AB doceniono za dywersyfikację regionalną. Czeskie ATC w 2015/16 wygeneruje 1/3 zysku netto, co daje wysoką odporność wyników grupy na bieżące zawirowania rynkowe. Maklerzy zwracają uwagę, że AB jest wyceniane z dyskontem na wskaźnikach do spółek porównywalnych, na 2015/16: P/E 8,7x EV/EBITDA 7,4x, cena do wartości księgowej poniżej 1 (na 15/16 P/BV: 0,9x i spada). Ważnym czynnikiem dla wyników spółki będzie zakończenie inwestycji w nowy magazyn.

Prognoza biura na rok obrotowy 2015/16 zakłada 7 mld zł przychodów (+3 proc. r/r), 89 mln EBIT (-11 proc. r/r) i zysk netto na poziomie 58 mln zł (-15 proc. r/r), co implikuje wskaźniki na 2015/16: P/E 8,7x; EV/EBITDA 7,4x.

– Z zysku za 2015/16 spodziewamy się utrzymania poziomu 0,70 zł dywidendy na akcję (stopa dywidendy 2,3 proc.), która w porównaniu do Action czy ABC Daty jest niska. – komentują maklerzy z DM PKO BP.

W poniedziałek akcje obu dystrybutorów elektroniki użytkowej przy symbolicznych obrotach zyskują na wartości. Notowania Action rosną o 1 proc., a AB o 1,5 proc. W szerszej perspektywie czasowej stopy zwrotu są na sporych minusach. W ciągu roku akcje Action potaniały o ponad połowę, a AB schudły o blisko 9 proc.

wykres_action_abpl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abpl, action, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR