Metropolitan Investment chce budować portfel w segmencie senior housing w USA

Omawiane walory:

Metropolitan Investment pozyskał partnerów do budowy portfela domów opieki dla osób starszych (senior housing) w USA, poinformował ISBnews prezes amerykańskiego oddziału Robert Jaś. Ma on powiększać się w tempie 3-4 obiektów rocznie począwszy od 2020 r. i docelowo obejmować 20 domów. 

Metropolitan Investment chce budować portfel w segmencie senior housing w USA

Portfel będzie budowany w drodze akwizycji działających obiektów, działalności deweloperskiej i nabywania obiektów „z trudnościami”. W tym roku ma rozpocząć się budowa pierwszego własnego domu w Tequesta w hrabstwie Palm Beach na Florydzie i w grę wchodzi jedna akwizycja.

– W ostatnich miesiącach pracowaliśmy mocno nad naszym pierwszym projektem i udało się wspólnie z pracownią architektoniczną obniżyć mocno koszty do 47,5 mln USD, dzięki czemu przedsięwzięcie będzie bardziej rentowne. Jesteśmy prawie gotowi do złożenia pozwolenia na budowę. W tym samym czasie pozyskiwaliśmy inwestorów na kapitały własne, poza naszym zaangażowaniem, i udało nam się zachęcić do współpracy grupę private equity Royal Ascot Partners. Nie tylko zaangażuje się ona w nasz projekt, ale postanowiliśmy razem zbudować całe portfolio – powiedział Jaś w rozmowie z ISBnews.

>> W czwartek, 6 czerwca o godz. 11:00 zapraszamy na czat z Łukaszem Włodarczykiem, prezesem Metropolitan Investment

Trzecim partnerem projektu jest operator w segmencie senior housing AgeWell Senior Living Management.

– Polska spółka mierzy się w USA musi wykazać się track-record lub bardzo silnymi gwarancjami lokalnymi, by uzyskać finansowanie bankowe. To umożliwia nam partner finansowy. Natomiast właściciel operatora wnosi doświadczenie deweloperskie – wyjaśnił prezes. Teraz zapraszamy inwestorów lokalnych i zagranicznych do całego portfolio – dodał.

Wyjaśnił, że połowę będą stanowiły nabywane istniejące i funkcjonujące obiekty, 1/4 budowane od podstaw i 1/4 nabywane nieruchomości „in distress”. Te ostatnie będą poszukiwane głownie na Florydzie, natomiast pozostałe mogą znajdować się na terenie 8 analizowanych stanów USA.

– Pokazujemy spółkę jako platformę z partnerami do inwestowania w Stanach. Zainteresowaliśmy projektem tamtejszą Polonię. Targetujemy 3-4 akwizycje rocznie, ale zaczniemy od jednej w br. Celujemy w portfolio obejmujące 20 obiektów, czyli zajmie to 5-10 lat – powiedział prezes. Kiedyś chcielibyśmy operować także w Polsce, ale teraz w 100% koncentrujemy się na USA – podkreślił.

Spółka ocenia, że obecność na giełdzie w Polsce jest możliwym scenariuszem.

– Na pewno bycie spółką publiczną w perspektywie kilku lat by pomogło. Najbardziej rozsądny scenariusz to zmiana struktury kapitałowej na bardziej atrakcyjną i debiut w Polsce, choć dual-listing w przyszłości jest możliwy – powiedział Jaś.

W ciągu ostatnich 3 lat spółka współpracowała z grupą ok. 1.000 inwestorów indywidualnych. Metropolitan Investment prowadzi cały proces inwestycyjny, od zakupu działki, przez własne generalne wykonawstwo po komercjalizację i zarządzanie. Następnie umożliwia inwestorom objęcie 95 proc. udziałów, sobie pozostawiając 5 proc. i zarządzanie obiektem.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR