Nowe rekordy na kursie Dino Polska, w tle sezon publikacji wyników

Omawiane walory: ,

Najniższy od 27 lat wzrost gospodarczy w Chinach nie przestraszył inwestorów. Ci czekają już na sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street i na decyzje banków centralnych. Dziś gorąco jest na Orlenie i Dino Polska.

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza połowa poniedziałkowej sesji na giełdzie w Warszawie upływa pod znakiem zmiennych nastrojów z lekką przewagą wzrostów, co jest tendencją obserwowaną również na innych europejskich parkietach, a wcześniej także na giełdach azjatyckich.

W południe WIG20 rósł o 0,2 proc. do 2.320 pkt., pozostając od czterech sesji na podobnych poziomach. Indeks WIG miał wartość 60.491 pkt. (+0,19 proc.), mWIG40 4.104 pkt. (-0,12 proc.), a sWIG80 testował poziom 11.906 pkt. (-0,26 proc.). Tym samym inwestorzy zupełnie zignorowali opublikowane w nocy dane o spadku dynamiki wzrostu gospodarczego w Chinach w II kwartale br. do 6,2 proc. z 6,4 proc. r/r, co jest najgorszym wynikiem przynajmniej od I kwartału 1992 roku (od kiedy podawane są dane co kwartał). To może sugerować, że obecnie punkt ciężkości przesuwa się w stronę wyników kwartalnych spółek, a nieco później posiedzeń Europejskiego Banku Centralnego (25 lipca) i Rezerwy Federalnej (31 lipca).

W tym tygodniu na Wall Street na dobre startuje sezon publikacji wyników finansowych za II kwartał 2019 roku. Do końca tygodnia raporty opublikuje 57 spółek wchodzących w skład indeksu S&P500. W tym największe banki. Dziś przed startem sesji w USA zrobi to Citigroup. Oczekuje się, że bank w okresie kwiecień-czerwiec br. wypracował 1,82 dolara zysku na jedną akcję wobec 1,63 dolara rok wcześniej. Byłyby to wyniki dużo lepsze niż całego sektora finansowego, który wg rynkowych prognoz miał w II kwartale zanotował wzrost zysków o 4,3 proc.

We wtorek raporty kwartalne opublikuje m.in. Goldman Sachs, J.P. Morgan Chase, Wells Fargo i Johnson & Johnson. Dzień później uczyni to Aloca, Bank of America, BoNY Mellon, eBay, Netflix i US Bancorp. W czwartek Capital One Financial, Honeywell, Microsoft, Philips Morris i UnitedHealth. Tydzień zamknie natomiast American Express, publikując wyniki w piątek. 

Drugi kwartał dla spółek z indeksu S&P500 ma być mało udany. Zgodnie z prognozami, najlepiej poradziły sobie w nim spółki finansowe. Większość sektorów zanotował jednak spadki zysków. Oczekuje się, że łącznie zyski wszystkich pięciuset spółek z opisywanego indeksu zanotowało spadek zysków o 1,7 proc. Lepsze od prognoz wyniki, łącznie z oczekiwaną lipcową obniżką stóp przez Fed, będzie doskonałym pretekstem nie tylko do pozostania S&P500 powyżej bariery 3.000 pkt., ale powinien skutkować nowymi historycznymi rekordami, co będzie mieć pozytywne przełożenie także na zachowanie GPW.

Wynikami finansowymi pochwalą się w tym tygodniu nie tylko amerykańskie spółki, ale również PKN Orlen. Koncern z Płocka opublikuje raport kwartalny w czwartek. W następnym tygodniu zrobi to Santander Bank Polska i Orange Polska. Sezon na GPW na dobre wystartuje jednak dopiero 29 lipca.

Wspomniany wcześniej PKN, w oczekiwaniu na wyniki finansowe, rośnie dziś o 1,2 proc. do 98,52 zł. Tym samym ostatecznie przełamując lokalny szczyt z przełomu maja i czerwca (97,30 zł), co w połączeniu z czerwcowym zwrotem powyżej majowego dołka (86 zł), wskazuje na rosnąc przewagę strony popytowej, co na gruncie analizy technicznej otwiera drogę do 104,05 zł. Niewątpliwie pozytywna niespodzianka w wynikach kwartalnych, do czego spółka ostatnio przyzwyczaiła inwestorów, poważnie przyspieszyłyby osiągnięcie tego poziomu.

Wzrost notowań PKN dziś w największym stopniu przyczynia się do utrzymania WIG20 po zielonej strefie, ale gwiazdą sesji są akcje Dino Polska. Po prawie 2,5 godzinach handlu akcje tej sieci marketów rosną o 1,4 proc. do 146,80 zł. Dziś już trzeba było za nie zapłacić 148,40 zł, czyli najwięcej w historii.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT dinopl, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR