Otmuchów w IV kwartale mocno zwiększył zyski dzięki restrukturyzacji

Omawiane walory:

Prowadzona przez producenta słodyczy restrukturyzacja zaowocowała skokowym wzrostem zysków. Coraz większe znaczenie w strukturze sprzedaży Otmuchowa zaczyna odgrywać eksport.

W minionym kwartale Otmuchów wypracował 72,5 mln zł przychodów. Dało to 3,5-proc. wzrost w ujęciu r/r i 1,6 proc. powyżej konsensusu PAP. Zysk EBIT wyniósł 2,3 mln zł, a netto 1,5 mln zł. Rok wcześniej na tych poziomach wystąpiła strata odpowiednio w wysokości -2,2 mln zł i -1 mln zł. Niemniej wypracowane zyski w IV kwartale 2014 r. okazały się niższe od oczekiwań rynku o 15 proc. i 10,9 proc.

W całym 2014 roku przychody spadły nieznacznie do 279,8 mln zł. Zysk EBIT skoczył o 114,8 proc. do 12,7 mln zł, a netto o prawie 200 proc. do 9,2 mln zł. Największym odbiorcą produktów grupy jest Jeronimo Martins Polska. Jego udział w roku 2014 wyniósł 41,8 proc. i był porównywalny do udziału w roku poprzednim.

– Pozytywnie zaskoczył zysk operacyjny grupy, który wzrósł o 114 proc. r/r, dzięki poprawie rentowności brutto na sprzedaży z 20,3 proc. w 2013 do 22,5 proc. w 2014, rozwiązaniu odpisów aktualizujących wartość zapasów oraz wzrostu poziomu odszkodowań i kar umownych otrzymanych przez grupę. Imponująco wygląda pozycja zysku netto grupy, który wzrósł o 200 proc. r/r osiągając wartość 9,2 mln zł implikując EPS’14 w wysokości 0,72 zł. Wskaźnik dług netto/EBITDA’14 wyniósł 1,6 vs 3,0 w 2013 r. Wzrósł udział eksportu w sprzedaży grupy z 11,9 proc. w 2013 do 14,2 proc. w 2014 i wyniósł 39,5 mln zł. – ocenia Dariusz Świniarski, analityk DM BPS.

Ważna dla wyników okazała się optymalizacja portfela produktowego. W ciągu roku zlikwidowano ponad 40 proc. produktów z całościowej oferty. Oprócz tego mniej rentowne kontrakty zostały renegocjowane lub anulowane, czego konsekwencją była stagnacja na poziomie przychodów ze sprzedaży. Nawiązano współpracę z nowymi partnerami handlowymi (sieć REWE) oraz poszerzono współpracę z kluczowym dla nas klientem w relacji B2B (Danone).

W najbliższym czasie będziemy finalizować projekty związane z programem restrukturyzacyjnym. Realizujemy również niezbędne prace by wzmocnić naszą pozycję rynkową. Mając na uwadze konieczność dywersyfikacji źródeł dochodów, prowadzimy działania zmierzające do intensywnego rozwoju eksportu wchodząc na nowe rynki zbytu, oferując swoje produkty nowym sieciom handlowym. Odzwierciedleniem naszej pracy są rosnące przychody z eksportu. W 2014 roku ich wartość wzrosła o 18 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. (…) Myślę, że w tym roku będziemy mogli pochwalić się nowymi inwestycjami, które z pewnością przełożą się na dalszą poprawę rezultatów prowadzonego biznesu. Naszym priorytetem jest zwiększenie potencjału produkcyjnego spółki, dzięki czemu będziemy mogli pozyskiwać kolejnych partnerów i zwiększać sprzedaż. – zaznacza w raporcie rocznym Mariusz Popek, prezes Otmuchowa.

W środę akcje spółki zyskują na wartości. W tym roku zyskały na wartości ponad 7 proc. Natomiast półroczna stopa zwrotu jest na 2-proc. minusie, a roczna na 16-proc. plusie.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Otmuchowa

wykres_Otmuchow

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT otmuchow, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Gorzkie wyniki dołują kurs ZPC Otmuchów

  Cukiernicza spółka w wyniku odpisów wartości inwestycji wykazała dużą stratę. Lepiej wyglądają wyniki na działalności kontynuowanej, choć utrapieniem dla OTMUCHOWa są wysokie ceny surowców.

 • Fenomenalna passa mWIG40 trwa, w grze CD Projekt i Ursus

  Indeks giełdowych średniaków idzie jak burza i zalicza już siódmą wzrostową sesję z rzędu. W sumie od czerwcowego dołka, ustanowionego po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii, kurs mWIG40 podskoczył o aż 18,5 proc.

 • Otmuchów zapowiada skokowy wzrost nakładów inwestycyjnych

  Cukiernicza spółka zamierza ukierunkować działania operacyjne i inwestycyjne na produkty śniadaniowe, batony i żelki. W latach 2016-2017 grupa planuje przeznaczyć na inwestycje kwotę 40-60 mln zł, wobec niespełna 10 mln zł w 2015 r.

 • 10 smakowitych spółek spożywczych na 2016 rok

  Po tłustym 2015 roku branży spożywczej grozi dieta z wysokich cen surowców oraz nowego podatku od supermarketów. StockWatch.pl sprawdził, którym producentom żywności uda się jednak obronić obfite dotychczasowe zyski w kolejnych kwartałach.

 • Maklerzy ostrzą sobie zęby na przecenione akcje Otmuchowa

  DM PKO BP przyciął cenę docelową akcji producenta słodyczy, ale mimo to nadal zakłada 15-proc. potencjał wzrostu. Analitycy liczą na odbicie wyników w 2016 r., a wśród argumentów wymieniają nowe kontrakty sprzedażowe oraz rozwój portfolio produktów brandowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR