P. Krupa: Możemy inwestować ponad 2 mld zł rocznie w kolejnych latach [RELACJA Z CZATU]

Omawiane walory:

Gościem poniedziałkowego czatu inwestorskiego w StockWatch.pl był Piotr Krupa, prezes największej polskiej spółki na rynku zarządzania wierzytelnościami. Podczas spotkania omówiono szczegóły dotyczące trwającej publicznej emisji obligacji oraz plany rozwoju spółki.

Prezes Kruka, Piotr Krupa spotkał się w poniedziałek z inwestorami na czacie w StockWatch.pl.

Tematem przewodnim spotkania była publiczna oferta obligacji skierowana do inwestorów indywidualnych. W listopadowej emisji Kruk oferuje 5-letnie papiery serii G1 o wartości nominalnej 30 mln zł. Oprocentowanie jest zmienne i wynosi WIBOR 3M plus marża 3,5 p.p. Kupon w pierwszym okresie odsetkowym wyniesie 5,22 proc. w skali roku.

Jesteśmy obecni na rynku obligacji ponad 10 lat, wyemitowaliśmy obligacje o łącznej wartości ponad 2 mld zł. Zawsze budowaliśmy pozycję silnego i rzetelnego emitenta. Liczymy, że inwestorzy właśnie na takich obecnie czekają – powiedział Piotr Krupa podczas czatu inwestorskiego, zorganizowanego przez serwis StockWatch.pl.

>> Zapis całego spotkania z prezesem Kruka, Piotrem Krupą znajdziesz tutaj

Cena emisyjna i wartość nominalna jednego papieru to 100 zł. Minimalny zapis na obligacje ustalono na 5 tys. zł. W poprzednich emisjach Kruk oferował obligacje z tenorem 3-4-letnim.

– Krótsze papiery emitowaliśmy kilka lat temu, przy pierwszych krokach na rynku obligacji. Obecnie konsekwentnie oferujemy obligacje o dłuższych, kilkuletnich tenorach, chcąc dopasować strukturę naszego finansowania do struktury oczekiwanych wpłat w przyszłości. Dlatego większość ostatnich emisji obligacji na rynku publicznym również była z tenorem pięcioletnim – wyjaśnił prezes.

Wrocławska spółka windykacyjna kontynuuje rozpoczęty w lipcu przegląd opcji strategicznych i chce – zgodnie z zapowiedzią – zakomunikować jego rezultaty do końca roku. W rozmowach uczestniczą globalni gracze private equity oraz inwestorzy, którzy mają dłuższy niż fundusze horyzont inwestycyjny.

– Nie chcę na ten moment przykładać prawdopodobieństw do żadnego ze scenariuszy. Chciałbym podkreślić, że nie ma scenariusza ‚lepszego’ i ‚gorszego’ – Kruk rozwija się i będzie się rozwijał niezależnie od struktury właścicielskiej. Dobrze czujemy się jako spółka giełdowa – mamy wsparcie od naszych obecnych inwestorów – powiedział Piotr Krupa na czacie inwestorskim w StockWatch.pl.

Krupa podkreślił, że pracuje w Kruku już 20 lat i chciałby pracować dla niego kolejne, jeśli akcjonariusze powierzą mu taką rolę.

Prezes wskazał, że w pierwszych trzech kwartałach br. Kruk zainwestował rekordową kwotę 1,1 mld zł w nabycia portfeli wierzytelności.

– W ciągu całego życia portfela planujemy odzyskać około dwukrotność tej kwoty. Historycznie udało nam się osiągnąć istotnie lepszy wynik, na poziomie powyżej trzykrotności naszych inwestycji. Do tej pory zainwestowaliśmy już ponad miliard złotych, a przed nami historycznie najbardziej aktywne dwa miesiące na rynku podaży. Mocno wierzymy, że uda się nam zamknąć ten rok z najwyższym wynikiem nakładów w historii – powiedział.

Prezes zapytany, czy w najbliższych latach możliwe jest osiągnięcie rocznych nakładów inwestycyjnych na wszystkich rynkach powyżej 2 mld zł rocznie potwierdził, że taki scenariusz jest możliwy.

– W tym roku na pewno jesteśmy bardziej skuteczni w przetargach na portfele wierzytelności w Polsce. Konkurencja jest wysoka, ale racjonalna. Tylko w pierwszych trzech kwartałach zainwestowaliśmy 521 mln zł w Polsce – to już jest historyczny rekord. W tym środowisku jesteśmy dobrze pozycjonowani, bo zabezpieczyliśmy odpowiedni dostęp do finansowania biznesu – mamy solidne linie kredytowe w bankach, obecnie przeprowadzamy kolejną emisję obligacji publicznych – powiedział Krupa.

>> Korekta w locie – omówienie sprawozdania finansowego Kruka po III kw. 2018 r.

Według prezesa, Kruk ma dalszy potencjał do wzrostu – spółka może się rozwijać zarówno produktowo, jak i geograficznie. Rynek włoski w dalszym ciągu jest dla Kruka w fazie rozwoju.

– Zdobywamy doświadczenie – jesteśmy na dobrej drodze, by zbudować efektywne operacje zarówno na etapie polubownym, jak i sądowym. Widzimy dalszy wzrost efektywności operacji we Włoszech i ciągle nad nią pracujemy. Oprócz rosnących wyników doradców telefonicznych, skupiamy się na rozbudowie sieci doradców terenowych, którzy dopełniają realizację strategii prougodowej. Jesteśmy na dobrej drodze – powiedział Krupa.

Spółka wierzy w powodzenie na rynku hiszpańskim i włoskim, ale motorami wzrostu w przyszłości powinny być też Polska oraz Rumunia, gdzie ma bardzo mocną pozycję.

Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł

  Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.

 • Agnieszka Kułton i Iwona Słomska odchodzą z zarządu Kruka

  Ze względów zdrowotnych rezygnację ze stanowiska członka zarządu złożyła Agnieszka Kułton odpowiedzialna za obszar zarządzania wierzytelnościami. Natomiast Iwona Słomska złożyła rezygnację z powodów osobistych. Piotr Krupa zarekomendował radzie nadzorczej, aby do zarządu dołączył Piotr Kowalewski.

 • Kruk uchwalił nowy program emisji obligacji o wartości 700 mln zł

  To już VII program emisji obligacji wrocławskiej spółki. Środki pozyskane z emisji długu zostaną przeznaczone na finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR