StockWatch.pl

PCC Rokita z dużo niższym zyskiem. Kurs akcji spada o kilka procent

Omawiane walory:

Wyniki dolnobrzeskiej spółki chemicznej nie sprostały oczekiwaniom inwestorów. EBITDA okazała się o 8 proc niższa od konsensusu, a zysk netto aż o 56 proc. W czwartek rano akcje PCC Rokita tanieją o 6 proc.

Zysk netto PCC Rokity wyniósł 37,7 mln zł, a EBITDA 84,8 mln zł. Konsensus PAP zakładał znacznie lepsze rezultaty – odpowiednio 59 mln zł i 92,4 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 60,51 mln zł i był niższ niż przed rokiem o blisko 10 mln zł. Z kolei skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 384,12 mln zł w I kw. 2019 r. wobec 362,37 mln zł rok wcześniej.

– Grupa wypracowała wysoki zysk EBITDA o wartości blisko 85 mln zł, na poziomie porównywalnym do analogicznego okresu roku ubiegłego. Natomiast zysk netto spadł o 41 proc., co było efektem przede wszystkim wyższego podatku dochodowego. Największy udział w rezultatach grupy miał segment Chloropochodne. W segmencie tym o blisko 6 proc. wzrosły ilości sprzedawanych produktów, a marże osiągnęły wysoki poziom. Wpłynęła na to sprzyjająca koniunktura na rynku chloroalkaliów oraz optymalizacja produkcji i zwiększanie zdolności produkcyjnych segmentu – napisali prezes Wiesław Klimkowski i wiceprezes Rafał Zdon w liście do akcjonariuszy.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W segmencie chloropochodne PCC Rokita wypracowała 63 mln zł EBITDA, czyli mniej więcej tyle, co rok wczesniej. Segment poliuretany, mimo wymagającego otoczenia rynkowego, zwiększył sprzedaż o 4 proc. r/r.

– Segment zmagał się w trakcie roku zarówno z wysokimi cenami surowców, jak i wysoką podażą produktów na rynku. Zysk EBITDA segmentu spadł o 10 proc. wobec I kwartału minionego roku. W kluczowej grupie produktowej, jaką są poliole polieterowe, znaczący udział miały produkty specjalistyczne – informuje spółka.

PCC Rokita zajmuje się produkcją i handlem produktami chemicznymi. Zakres produkowanych chemikaliów ma charakter zaopatrzeniowy dla najważniejszych branż przemysłu. Są nimi w głównej mierze przemysły: tworzyw sztucznych, chemii przemysłowej i gospodarczej, chłodniczy, farmaceutyczny, spożywczy, budowlany, samochodowy, tekstylny oraz górniczy. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od czerwca 2014 r. W czwartek rano kurs akcji PCC Rokity spada o 5,9 proc. do 80 zł. Momentami przecena sprowadziła notowania do 75,40 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PCCRokita, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com