PCC Rokita zbiera cięgi za mocny spadek zysków w II kwartale 2019 r.

Omawiane walory:

W piątek kurs akcji spółki chemicznej spada o ponad 13 proc. i jest najniżej od lutego 2017 r. Inwestorzy nerwowo zareagowali na ostre hamowanie zysków i spadek przychodów w minionym kwartale. 

PCC, Rokita, akcje, wyniki, kurs

(Fot. materiały prasowe)

W II kwartale br. PCC Rokita odnotowała zaledwie 4,05 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej i 21,08 mln zł zysku operacyjnego. Wyniki są niższe niż przed rokiem odpowiednio o 90 i 58 proc. Natomiast wynik EBITDA skurczył się r/r o 30 proc. do 46,83 mln zł.

PCC Rokita przyhamowała także na poziomie skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, których wartość w II kwartale wyniosła nieco ponad 350 mln zł. Rok wcześniej wynik był o 8,8 mln zł wyższy.

W całym I półroczu dolnobrzeska spółka chemiczna wypracowała 41,78 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 108,1 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży w okresie styczeń-czerwiec wyniosły 734,44 mln zł i okazały się wyższe niż przed rokiem o 1,8 proc. Z kolei półroczna EBITDA spadła w ujęciu rocznym o 15 proc. do 131,67 mln zł.

– W minionym półroczu grupa wypracowała zysk EBITDA o wartości blisko 132 mln zł, na poziomie niższym o 15 proc. od analogicznego okresu roku ubiegłego. Natomiast skonsolidowany zysk netto spadł o 61 proc., co było efektem m.in. wyższego podatku dochodowego. Na wyniki w II kwartale minionego półrocza miały wpływ także planowane postoje remontowe – napisali prezes Wiesław Klimkowski i wiceprezes Rafał Zdon w liście do akcjonariuszy.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

PCC Rokita zajmuje się produkcją i handlem produktami chemicznymi. Zakres produkowanych chemikaliów ma charakter zaopatrzeniowy dla najważniejszych branż przemysłu. Są nimi w głównej mierze przemysły: tworzyw sztucznych, chemii przemysłowej i gospodarczej, chłodniczy, farmaceutyczny, spożywczy, budowlany, samochodowy, tekstylny oraz górniczy. W piątek akcji spółki chemicznej spada o 13 proc. do 55 zł, co jest najniższym poziomem od lutego 2017 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PCCRokita, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR