PGE skąpi dywidendy, tegoroczna propozycja to 0,78 zł na akcję

Omawiane walory:

Stopa dywidendy z zysku za 2014 rok to zaledwie 4 proc. Ostatecznie o wysokości wypłaty zdecyduje walne. Eksperci przerstrzegają, że w kolejnych latach stopa dywidendy w PGE będzie spadać.

Zarząd PGE zaproponował na tegoroczną dywidendę kwotę około 1,46 mld zł, co w przeliczeniu na jedną akcję daje 0,78 zł. Sugerowany dzień dywidendy to 24 września, natomiast dzień wypłaty dywidendy to 15 października 2015 r. W zeszłym roku dywidenda sięgnęła 1,10 zł, rok wcześniej 0,86 zł. W obu wypadkach stopa sięgała 5 proc. Natomiast w 2012 wypłacono aż 1,83 zł, co zagwarantowało stopę powyżej 9 proc. Jeśli tegoroczna wypłata przejdzie w obecnym kształcie, stopa dywidendy będzie najniższa od 2011 roku, kiedy wyniosła 3,5 proc.>> Poprzednie dywidendy PGE sprawdzisz tutaj

Na rynku nie brakuje opinii, że tegoroczna propozycja kwoty dywidendy jest rozczarowująca. Zarząd spółki wcześniej dawał do zrozumienia, że będzie chciał wypłacić na dywidendę za 2014 rok 40-50 proc. skonsolidowanego zysku, co może dać 0,78-0,97 zł dywidendy na akcję.

– To rozczarowanie. Spodziewałem się wypłaty 50 proc. zysku, rynek też miał wyższe oczekiwania, na poziomie ponad 0,90 zł na akcję. Pytanie, czy to jednorazowo, czy może jednak w kolejnych latach to też będzie 40 proc. a nie 50 proc., biorąc pod uwagę duże planowane nakłady inwestycyjne. Spodziewana dynamika zysków PGE w kolejnych latach jest negatywna, więc dywidenda będzie spadać. – powiedział Bartłomiej Kubicki, analityk Societe Generale (PAP).

Równolegle pojawiła się informacja, że PGE potrzebuje 15-18 mld zł finansowania zewnętrznego do sfinansowania wartego 50 mld zł programu inwestycyjnego założonego w strategii grupy do 2020 r. W minionym kwartale nakłady na ten cel wyniosły blisko 1,4 mld zł. Budowa bloków 5 i 6 na węgiel kamienny w Elektrowni Opole kosztowała w tym czasie 462 mln zł, rozpoczęte w lutym 2014 r. prace realizowane są zgodnie z harmonogramem i sięgnęły 11 proc. zaawansowania. Grupa przeznaczyła także ponad 300 mln zł na modernizację i remonty istniejących aktywów. Obecnie miks finansowania grupy zawiera m.in. otwarty program emisji obligacji złotowych o wartości 5 mld zł oraz program emisji euroobligacji o wartości 2 mld euro. Emisja w ramach tego programu jest możliwa w drugiej połowie roku. Grupa jest w trakcie pozyskiwania finansowania bankowego i chce w tym roku podpisać umowę konsorcjalną.

Energetyczna grupa pokazała dobre wyniki w I kwartale 2015 r. Przychody wyniosły 7,55 mld zł i zwiększyły się o 9 proc. w ujęciu r/r. Zysk EBIT wzrósł o 45 proc. do 1,42 mld zł, a na czysto grupa zarobiła 1,095 mld zł, poprawiając się r/r o 39 proc. PGE poprawiła cash flow operacyjny z 889 mln zł do 1,36 mld zł. Na koniec marca środki pieniężne stanowiły 4,94 mld zł wobec 5,12 mld zł rok wcześniej. Natomiast zobowiązania razem to 20,1 mld zł wobec 16,9 mld zł.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom PGE

W czwartek notowania PGE walczą z przeceną. W skali ostatniego miesiąca akcje straciły na wartości prawie 6 proc., ale od początku roku są na 7-proc. plusie. W tym czasie WIG-Energetyka zyskał 5 proc.

wykres_pge

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PGE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR