StockWatch.pl

Piotr Biernacki powołany do grupy konsultacyjnej przy ESMA

Piotr Biernacki, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych został powołany w skład Securities and Markets Stakeholders Group (SMSG) na dwuipółletnią kadencję rozpoczynającą się 1 stycznia 2019 roku. ESMG jest grupą konsultacyjną funkcjonującą przy ESMA, Europejskim Urzędzie Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, utworzoną na mocy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady na 1095/2010.

SEG skupia ok. 300 spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz alternatywnym rynku NewConnect.

Do zadań SMSG należy przekazywanie ESMA opinii i porad odnośnie realizowanych polityk nadzorczych dotyczących rynków kapitałowych Unii Europejskiej. Europejski Urząd Nadzoru konsultuje z grupą projekty standardów technicznych, wytycznych i rekomendacji przed ich wydaniem. Grupa konsultacyjna informuje także ESMA o przypadkach niespójnej implementacji przepisów unijnych w krajach członkowskich oraz o niespójnych praktykach nadzorczych stosowanych w poszczególnych krajach.

– Moim celem w ramach prac SMSG jest wskazanie na nieproporcjonalne obciążenia regulacyjne, które utrudniają funkcjonowanie emitentów na rynkach kapitałowych. – powiedział Piotr Biernacki, wiceprezes zarządu SEG – To ważne szczególnie teraz, bo w ciągu najbliższych dwóch lat czeka nas reforma Rozporządzenia MAR, zmiany w raportowaniu niefinansowym i wprowadzenie całego systemu ułatwiającego inwestycje zrównoważone środowiskowo. Chcę, by przyszły kształt tych regulacji ułatwiał pozyskiwanie kapitału i funkcjonowanie na giełdzie spółek, zwłaszcza tych mniejszych i średniej wielkości – opowiada Piotr Biernacki.

W skład SMSG wchodzi 30 członków reprezentujących różnych interesariuszy rynku kapitałowego: inwestorów, użytkowników produktów finansowych, instytucje rynku kapitałowego i świat nauki. Piotr Biernacki jest jedynym reprezentantem z Polski uczestniczącym w pracach rady, jednym z dwóch z regionu Europy Centralnej oraz jednym z dwóch przedstawicieli emitentów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Wznowiono handel akcjami Getin Noble Banku. KNF czeka na nowy plan banku

  Środowa informacja o fiasku poszukiwań inwestora wywołała lawinę zleceń sprzedaży akcji Getin Noble Banku. Podaż była tak silna, że na wznowienie transakcji trzeba było czekać aż do dzisiaj. KNF monitoruje sprawę i oczekuje, że bank przedstawi wiarygodny plan działań autosanacyjnych.

 • Giełdy mocno rosną po słowach Trumpa, w grze CD Projekt i Dino Polska

  Trumpcoaster mknie w najlepsze. Tym razem do góry. Słowa prezydenta USA, że rozmowy z Chinami idą dobrze, wsparły nastroje na światowych giełdach. Korzysta na tym GPW, gdzie wyróżniają się spółki gamingowe, a w oczekiwaniu na wyniki mocno drożeją akcje Dino Polska.

 • Unimot wchodzi w biznes produktów asfaltowych

  Unimot pozyskał cały zespół specjalistów zajmujących się importem i dystrybucją produktów asfaltowych. To nowy segment rynku dla spółki, który uzupełni ofertę grupy w obszarze produktów ropopochodnych. Produkty asfaltowe będą na polskim rynku oferowane pod marką AVIA Bitumen. Kurs akcji Unimotu rośnie dziś o blisko 5 proc.

 • Bioton stracił dystrybutora insuliny w Chinach

  Harbin Gloria Pharmaceuticals wypowiedział Biotonowi umowę dostawy i dystrybucji zawartą z września 2015 r. Umowa ta dotyczyła dostawy oraz dystrybucji produktów insuliny Bioton na rynku chińskim. Kurs akcji spółki spada o blisko 8 proc.

 • Nowa matryca VAT ułatwi życie przedsiębiorcom, ale ceny niektórych towarów mogą wzrosnąć

  W kwietniu 2020 roku ma wejść w życie nowa matryca stawek VAT. Celem zmian jest uporządkowanie obecnej sytuacji, która powoduje wśród przedsiębiorców kłopoty interpretacyjne. Nowym i korzystnym dla nich rozwiązaniem ma być tzw. wiążąca informacja stawkowa, która ma zapewnić podatnikom większą ochronę na wypadek kontroli organów podatkowych. Będzie można się ubiegać o nią wcześniej, już w listopadzie br. Jednocześnie konsumenci muszą być przygotowani na to, że w przypadku niektórych towarów i usług stawki VAT zostaną podwyższone, co może się wiązać ze wzrostem cen.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com