Police ruszyły z publiczną emisją akcji. Spółka chce pozyskać 1,1 mld zł

Omawiane walory: ,

Zakłady Chemiczne Police ustaliły cenę emisyjną nowych akcji na 10,20 zł/szt. W sumie z oferty 110 mln walorów spółka chce pozyskać 1,1 mld zł. Dniem prawa poboru będzie 7 listopada, a zapisy dla inwestorów rozpoczną się 12 listopada. 

police,emisja,akcji,prawo,poboru

Police ruszyły z publiczną emisją akcji na realizację projektu Polimery

Przed akcjonariuszami Polic ważny miesiąc. W spółce ruszyła właśnie procedura podwyższenia kapitału z prawem poboru, która dotychczasowym inwestorom daje pierwszeństwo objęcia nowych akcji oraz zachowania udziału w akcjonariacie. Przegapienie terminów może sporo kosztować.

Początek emisji widać na wykresie. W środę notowania Polic wystartowały z poziomu 11,40 zł, czyli blisko 1,60 zł niżej niż dzień wcześniej. Skąd taka różnica? Środa jest pierwszym dniem, kiedy akcje Polic są notowane bez prawa poboru. Dla formalności warto przypomnieć, że dzień prawa poboru ustalono na 7 listopada, ale zgodnie z zasadą rozliczeń KDPW (T+2), operacja odcięcia następuje dwa dni wcześniej. W tym wypadku na koniec sesji 5 listopada.

Kliknij, aby powiększyć.

W ten sposób akcjonariusze Polic nabyli prawo poboru i z automatu przystąpili do emisji. Samo PP lada moment pojawi się na rachunku maklerskim jako osobny instrument finansowy. Zgodnie ustaleniami, inwestorom przysługuje jedno prawo poboru na każdą posiadaną akcję.

Obecnie kapitał zakładowy Polic dzieli się na 75 mln akcji. Przy założeniu objęcia przez inwestorów maksymalnej oferowanej liczby akcji serii C z nowej emisji, liczba ta wzrośnie do 185 mln szt. i tym samym nowe akcje (110 mln szt.) będą stanowić ok. 59,5 proc. w podwyższonym kapitale spółki.

Harmonogram emisji Zakładów Chemicznych Police

5 listopada Ostatni dzień notowań, w którym nabycie akcji istniejących na sesji GPW umożliwia nabycie prawa poboru
7 listopada Dzień prawa poboru
12 listopada Rozpoczęcie przyjmowania zapisów w wykonaniu prawa poboru oraz zapisów dodatkowych
12-14 listopada Notowanie jednostkowych praw poboru na GPW
19 listopada Zakończenie przyjmowania zapisów w wykonaniu prawa poboru oraz zapisów dodatkowych
28 listopada Przydział akcji oferowanych objętych w ramach wykonania prawa poboru oraz zapisów dodatkowych
28-29 listopada Przeprowadzenie oferty oraz przyjmowanie zapisów na akcje oferowane, na które nie złożono zapisów w wykonaniu prawa poboru lub w zapisach dodatkowych
do 29 listopada Przydział akcji oferowanych, na które nie złożono zapisów w wykonaniu prawa poboru lub w zapisach dodatkowych
>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Promocja: tylko do końca listopada 12 miesięcy abonamentu w cenie 6! >> Sprawdź co zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Co dalej z prawami poboru Polic?

Akcjonariusze Polic mają teraz trzy opcje. Pierwsza to udział w ofercie i kupno akcji nowej emisji proporcjonalnie do liczby przysługujących PP. W tym celu inwestor musi przygotować gotówkę na opłacenie nowych walorów. Druga opcja to czekanie do momentu uruchomienia notowań PP na giełdzie. Zgodnie z harmonogramem, papierami Polic będzie można handlować między 12 a 14 listopada. W tym miejscu należy podkreślić, że nie ma mechanizmów ochrony kapitału – cena PP będzie ustalana w drodze gry rynkowej i może być znacznie niższa niż odcięta wartość, choć może być też wyższa. Trzecia opcja to zignorowanie emisji. Jeśli mamy już PP i nie skorzystamy z jednej z dwóch powyższych opcji lub zwyczajnie przegapimy notowania praw poboru lub zapisy na akcje, stracimy bezpowrotnie część kapitału. W praktyce, to najgorsza opcja, bo przynosząca wymierną stratę.

Wielka inwestycja Grupy Azoty

Grupa Azoty Police przewiduje, że 934,5 mln zł z emisji przekaże spółce Polyolefins w formie wpłat na podwyższony kapitał zakładowy lub w formie pożyczek podporządkowanych (przekształcanych na kapitał zakładowy w późniejszym terminie) w terminach dostosowanych do harmonogramu wydatkowania środków.

Polyolefins w ten sposób sfinansuje nakłady inwestycyjne na Projekt Polimery, w szczególności wynagrodzenie koncernu Hyundai Engineering Co., Ltd. Pozostała kwota, tj. około 95,4 mln zł zostanie wykorzystana przez spółkę na inwestycje dostosowawcze związane z budową infrastruktury towarzyszącej Projektu Polimery Police. Około 65,5 mln zł zostanie przeznaczona na pokrycie wydatków poniesionych przez Grupę Azoty Police w lipcu 2019 r. na sfinansowanie potrzeb Grupy Azoty Polyolefins związanych z zapłatą pierwszej transzy wynagrodzenia wykonawcy projektu.

– Pozyskane środki przeznaczymy na realizację Projektu Polimery Police – strategicznego projektu zarówno dla Grupy Azoty, jak i polskiej gospodarki. Poprzez mechanizm prawa poboru chcielibyśmy zaoferować wszystkim naszym akcjonariuszom możliwość uczestnictwa w tym perspektywicznym przedsięwzięciu – mówi dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police oraz Grupy Azoty.

Celem projektu Polimery Police realizowanego przez Grupę Azoty Polyolefins jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego obejmującego instalację do produkcji propylenu, instalację do produkcji polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy (gazoport), infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. Zgodnie z harmonogramem projektu, rozpoczęcie prac budowlanych nastąpi w I kwartale 2020 roku. Zakończenie projektu przewidywane jest na 2022 rok.

– W wyniku realizacji projektu Polimery Police powstanie kompleks chemiczny o zdolności produkcyjnej do 437 tys. ton polipropylenu rocznie. Inwestycja będzie mieć zasadnicze znaczenie dla polskiej gospodarki – przyczyni się do redukcji ujemnego bilansu handlowego w branży tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową Polski dzięki oddaniu nowego terminala paliw płynnych w Policach – podkreśla dr Wojciech Wardacki.

Wcześniej Grupa Azoty i Zakłady Chemiczne Police podpisały porozumienie z Hyundai Engineering Co., Ltd i Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND) dotyczące warunków udziału w projekcie. Koreańczycy zainwestują łącznie 130 mln USD (ok. 500 mln zł), a spółki z Grupy Azoty – do 1,4 mld zł oraz środki z rozpoczynającej się właśnie oferty publicznej akcji Polic. Spółki z Grupy Azoty podpisały także list intencyjny z Grupą Lotos w zakresie potencjalnego zaangażowania kapitałowego tego koncernu w kwocie do 500 mln zł. Decyzja w sprawie potencjalnego udziału w projekcie ma zapaść do 22 listopada br.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Grupaazoty, Police, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 5 giełdowych branż zarażonych koronabessą

  Epidemia koronawirusa to obecnie temat numer jeden. Świat żyje doniesieniami o nowych ogniskach choroby, kolejnych zgonach, odwoływanych imprezach, kontrolach na granicach czy zamkniętych zakładach produkcyjnych. To wszystko elektryzuje także inwestorów, bo każde takie zdarzenie ma realny wpływ na gospodarkę i wyniki spółek.

 • Grupa Azoty Polyolefins podwyższy kapitał o 132 mln zł Akcjonariusze Grupy Azoty Polyolefins - spółki zależnej Grupy Azoty i ZCh POLICE - zdecydowali podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia o podwyższeniu kapitału zakładowego o 131,9 mln zł.
 • DM mBanku: Spadek cen gazu pomaga wynikom Grupy Azoty

  Jakub Szkopek, analityk DM mBanku w lutowym raporcie podtrzymał rekomendację kupuj dla Grupy Azoty z ceną docelową 30,31 zł za akcję. Branżowy gigant jest jednym z faworytów biura w bieżącym sezonie wyników.

 • Prognozy wyników za IV kwartał DM mBanku

  Sezon publikacji wyników za IV kwartał i cały 2019 r. powoli się rozkręca. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak końcówka minionego roku wypadła w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • UOKiK dał zgodę na wspólny projekt Azotów, Lotosu, HEC i KIND

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na koncentrację polegającą na utworzeniu przez Grupę Azoty, Hyundai Engineering, Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation oraz Grupę Lotos podmiotu prowadzącego działalność jako Grupa Azoty Polyolefins.

   


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR