StockWatch.pl

Grupa Azoty wyceniła postój instalacji syntezy na ok. 54 mln zł

Omawiane walory:

Spółka chemiczna oszacowała utracone korzyści z tytułu nieplanowanego postoju instalacji syntezy amoniaku oraz mocznika na 53,7 mln zł. Szkoda została już zgłoszona w ramach polisy ubezpieczenia mienia oraz utraty zysku.

(Fot. spółka)

Grupa Azoty zastrzegła, że zaprezentowane wielkości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie.

Wcześniej spółka z grupy – Zakłady Chemiczne Police – informowała o czasowym unieruchomieniu instalacji syntezy amoniaku oraz syntezy mocznika, spowodowanego koniecznością remontu kotłów znajdujących się na instalacji przygotowania gazu syntezowego. Utracone korzyści za czerwiec oszacowano na 7 mln zł, a za lipiec i sierpień łącznie na 43 mln zł. Utracone korzyści wynikają przede wszystkim z utraconych marż ze sprzedaży produktów azotowych w tym mocznika i jego roztworów oraz amoniaku, która zostałaby z dużym prawdopodobieństwem zrealizowana, gdyby instalacje pracowały normalnie. ZCh Police już zgłosiły szkodę w ramach polisy ubezpieczenia mienia oraz utraty zysku.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 10 mld zł w 2018 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Grupaazoty, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR